Zamlar başımıza dolu gibi yağmaya başladı!

AKP’giller çay kaşığı ile verdiği ücret zamlarını, ilk günden kepçeyle geri aldı.

Aylardır gündemden düşmeyen Asgari Ücret, emekli maaşları ve kamu emekçilerine yapılacak zam oranları sonunda belli oldu.

2024 yılı için %49 oranında zamlanan Asgari Ücret, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla 11.402,32 TL’den 17.002,12 TL’ye yükseldi. Asgari ücretli daha zamlı maaşı almadan artık yağmur diyemiyoruz dolu gibi zamlar başımıza düşmeye başladı. İlk olarak yeniden değerleme oranı olan 58,46 oranında vergi, harç ve cezalara zam geldi. Değerli kâğıtlara, ehliyet, pasaport, vekâlet ücretleri, tescil belgeleri, noter kâğıtları, trafik cezaları ve daha sayamadığımız birçok kaleme zam geldi.

Köprü ve otoyol ücretleri de bu zamdan nasibini aldı. Kamuya ait köprü ve otoyollarda %76, Yap-İşlet-Devret adı altında yapılan köprü ve otoyollara ise %50 oranında zam yapıldı.

3 Ocak’ta ÜFE’nin açıklanması ile birlikte akaryakıt ve alkollü içeceklere de zam geldi. Akaryakıta zam demek iğneden ipliğe her şeyin zamlanması demektir. Yani zamlar bu hafta içerisinde fazlasıyla devam edecek.

3 Ocak’ta AKP’giller’in isteği üzerine enflasyonu dizayn eden TÜİK’in enflasyon oranını açıklaması ile birlikte memur ve memur emeklilerine toplu iş sözleşme farkı ile birlikte %49,25 oranında zam yapılacak. SGK ve Bağ-Kur emeklilerine ise %37,56 oranında zam yapılacak.

ENAG yıllık enflasyonu %127,21 olarak açıklarken TÜİK %64,77 açıkladı.

Birleşik Kamu İş 2023 Aralık ayının açlık sınırını 16,483 TL, yoksulluk sınırını ise 46,837 TL olarak açıklarken, TÜRK-İŞ Asgari Ücret belirlemedeki orta oyununa devam ederek 2023 Aralık ayının açlık sınırını 14 bin 431 lira olarak açıkladı. Oysaki Kasım ayı için de 14 bin 25 TL demişti. TÜRK-İŞ de Asgari Ücretin daha ilk ayda kendi araştırmalarına göre açıkladıkları açlık sınırının altında kalmaması için rakamlarla oynamaya devam ediyor.

Kısacası işçilere, emeklilere, memurlara yapılan zamlar açlık sınırının ve yoksulluk sınırının altında kalmaya mahkûmdur. Yapılan ücret zamları, iğneden ipliğe yapılan zamlarla çoktan ceplerimizden alınmıştır, çalınmıştır.

Halk düşmanı AKP iktidarı, emek düşmanı Parababaları ve işçi düşmanı sarı sendikacılar el ele vererek halkımızı açlığa, yoksulluğa, pahalılığa ve işsizliğe mahkûm etmişlerdir.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu halk düşmanları ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir kez daha halkımıza söz veriyoruz. Demokratik Halk İktidarını kuracak ve bu yoksulluğa, açlığa, işsizliğe son vereceğiz.

04.01.2024

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

Print Friendly, PDF & Email