Zafer direnen emekçilerin olacak!

Gasp edilen hakları için direnen işçilerle dayanışmadayız!

AKP’nin tüm baskılarına ve kimi zamanda sarı sendikacıların tüm ihanetlerine rağmen işçi sınıfı, tek çıkar yolun örgütlenmekten geçtiğinin bilinci ile işçi sınıfının mücadele geleneğini devam ettiriyor.

Eskişehir Doruk Madencilik İşçilerinin Direnişi

Yıldız Holding’e bağlı Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde faaliyet gösteren Doruk Madencilikte çalışan maden işçileri maaş, tazminat ve kimi haklarını alamadıkları için 1 Eylül’de açlık  grevine başladılar. Farklı unvanlar altında olsa da yıllardır üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Türkiye Maden İş sendikası ne yazık ki işçilerin yaşadığı tüm sorunlara kulağını tıkamış ne zaman ki işçiler kararlı bir şekilde yerin 1700 metre altında açlık grevine başladılar o zaman Türk İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergun Atalay’la beraber işçilerin yanına gitmiştir. Yıllardır işçilerin yaşadıkları sorunları görmezden gelen bu sarı sendikacılar açlık grevinin 5. gününde patronlarla görüşerek işçilerin taleplerinin işveren tarafından karşılanacağını söylediler. Bunun üzerine işçi kardeşlerimiz yeraltında ki açlık grevini bitirip, yer üstünde verilen sözler yerine getirilinceye kadar oturma eyleminde olacaklarını açıkladılar.

Umarız ki işçi kardeşlerimiz parababaları ve sarı sendikacıların bir kez daha ihanetine uğramazlar.

İzmir Agrobay İşçilerinin Direnişi

İzmir Bergama’da kurulu bulunan Agrobay Seracılık’ta çalışan çoğunluğu kadın olan işçiler insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve çalışma koşulları için Tarım İşçileri Sendikası’nda (Tarım Sen) örgütlenmeye başladılar.

Bu örgütlenmeden haberdar olan işveren çeşitli sudan bahanelerle işçileri haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartmaya başladı. Şimdiye kadar 40’tan fazla işçi işten atılmış durumda. İşverenin bu işçi ve sendika düşmanı tutumu karşısında işçiler 23 Ağustos’ta direnişe başladılar ve bugün direnişlerinin 23. günü.

İşçiler bu süre içerisinde yerlerde sürüklenerek gözaltına alındılar. Yılmadılar.

Onları direniş alanına taşıyan servis aracına ceza kesildi, trafikten men edildi. Yılmadılar.

Onlarla dayanışmaya gelenler jandarma tarafından uzaklaştırıldı, Tarım Sen’in başkanını bile direniş alanına sokmadılar işçileri yalnızlaştırmak için. Yine yılmadılar.

Çoğunluğu kadın olan direnişçiler her seferinde direniş alanına giderek direnmeye devam ettiler ve tüm engellemelere rağmen de direnişe, mücadeleye devam edeceklerini açıkladılar.

  

İstanbul-Ankara Sputnik Grevi

Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi Sputnik Türkiye ofisi çalışanları, Sputnik işvereninin toplu iş sözleşme sürecinde ki uzlaşmaz tutumu nedeni ile 24 Temmuz tarihinde Sputnik İstanbul ve Ankara bürolarına grev ilanını asmıştı. Sonrasında Sputnik işvereni işçi-sendika düşmanlığı yaparak TGS üyesi 24 işçiyi Anayasaya, yasalara aykırı, hukuksuz bir şekilde işten atmıştı.

Bu gün grevin 29. gününde olan Sputnik emekçileri İstanbul ve Ankara’da grevlerine kararlı bir şekilde devam ediyorlar. Kurtuluş Partisi olarak bizlerde İstanbul’da direniş alanına giderek dayanışmada bulunduk.

İstanbul Esenyurt Trendyol Express Dağıtım İşçilerinin Direnişi

Her gün yollarda gördüğümüz, kapımıza kadar istediğimiz her şeyi taşıyan Trendyol emekçileri daha iyi koşullarda çalışabilmek için anayasal haklarını kullanarak PTT-SEN’e üye oldular. Ancak işveren her zaman olduğu gibi işçi ve sendika düşmanlığı yaparak Trendyol’un Esenyurt Deposunda çalışan 54 emekçiyi “küçülmeye gidiyoruz” diyerek işten çıkarttı. Hiçbir hakları verilmeden işten atılan işçiler 28 Ağustos itibarı ile direnişe başladılar. Trendyol, depo işini, iletişim işkolundaki 5 ayrı taşerona yaptırdığı için PTT-SEN’de örgütlenen işçilere, sendikal faaliyet alanı depo olduğu için DGD-SEN sendikası da destek veriyor.

Bıçak kemiğe dayandı

Özellikle AKP’giller’in iktidarda olduğu 21 yıldır kerte kerte işçilerin hakları gasp edildi, sendikal örgütlenmeler engellendi, grevler yasaklandı, sendikalar birkaç istisna hariç işlevsiz hale getirildi.

Tüm bunlara rağmen ülkemizin farklı bölgelerinde de işçi kardeşlerimiz gasp edilen haklarını alabilmek için zaman zaman eylemler, direnişler yapmaya devam ediyorlar. 11.402 lira olan ve açlık sınırının altında kalan asgari ücretle geçinemeyen emekçiler, çalıştıkları işyerlerinde örgütlenerek haklarını almaya çalışıyorlar.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak “başta işçi sınıfımız gelmek üzere” şiarı ile parababalarının tüm azgın saldırılarına karşı direnen, mücadele eden işçi kardeşlerimizle dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Parababalarının kölece, insanlık dışı sömürü, soygun, talan, rant düzenini ortadan kaldırmak ve daha insancıl bir düzen kurmak için örgütlenmek ve mücadele etmekten başka çaremiz yok. İşçi Sınıfı örgütlüyse heptir, örgütsüzse bir hiçtir. Ezilen, sömürülen tüm emekçileri partimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Gerçek halk iktidarını kuracak ve işçi sınıfımızın, emekçi halkımızın iktidarda olduğu bir düzen kuracağız.

Direne Direne Kazanacağız!

Atılan İşçiler Geri Alınsın!

Örgütsüz İşçi Köle İşçidir, Örgütlü İşçi Yenilmez!

Sendika Anayasal Haktır Engellenemez!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

14.09.2023

İstanbul İşçi Örgütleri Komitesi

Print Friendly, PDF & Email