Yurtsever Halkçı Gazeteci-Edebiyatçı Tarık Dursun K.’yı Sonsuzluğa Uğurladık

Tarık Dursun Cenaze Resmi 1İzmir’de doğan ve son yıllarını da Foça ve Karşıyaka’da geçiren Tarık Dursun K., bedence aramızdan ayrıldı. Altı yaşında babasının evi terk etmesinden sonra annesi ile yoksul bir hayat sürmüş ve düzenli bir okul yaşamı dahi olamamıştır. Ortaokulu dışarıdan bitirebilmiştir. Tüm öğrenim hayatı bu kadardır. Evin geçimi için küçük yaşta seyyar köftecilik, gazete dağıtıcılığı, otobüs biletçiliği gibi işlerde çalışmak zorunda kalmıştır.

İzmir’de Anadolu Gazetesi’nde işe başlayınca da yazarlık hayatı başlamıştır. Daha sonra değişik gazetelerde çalışmış ve günlük yazılar yazmıştır. Yaşamı boyunca karıncalar gibi çalışmış, Kültür ve Sanatın çeşitli dallarında onlarca eser bırakmıştır.

Romanlarında çocuk yaşından itibaren etinde kemiğinde duyduğu halkın dertlerini, sorunlarını, hüzünlerini konu edinmiştir. Şiir ve Hikâye alanında başarılı çalışmaları vardır. Senaryo yazarlığı ve rejisörlüğü de vardır. Yazdığı masal kitaplarıyla da çocukların sevgilisi olmuştur.

Tarık Dursun Cenaze Resmi 2Son yıllarını İzmir’de geçiren Halkçı Edebiyatçımız 11 Ağustos 2015 günü bedence aramızdan ayrıldı. Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nden kaldırılan ve Çiğli Mezarlığı’nda toprağa verilen cenazesine Partimiz İzmir İl Başkanı ve İl Örgütü Yöneticilerimiz de katılmıştır.

Öyle ki, son günlerine kadar bilinci yerinde olan yazar, mezar taşı yazısını da kendisi kaleme almıştır. Yakınlarına bıraktığı yazı şöyledir:  “Dur ziyaretçi, bilmeden önünde durduğun bu mezar, şöhrete doymamış bir yazara aittir. Ey vatan gözyaşın dinsin, yetişti çünkü Tarık Dursun. İnanın hayat bir baston ile bir bastonsuza yaraşır. Ölmem ölemem deme, Tarık Dursun, bal gibi sen de ölürsün” 

Anısı Halkların Kurtuluş Davasında yaşayacaktır.

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email