Yurtiçi Kargo/Geopost’ta İşçi ve Sendika düşmanlığı işçi kıyımıyla devam ediyor Sendikamıza üye oldukları için işten çıkartılanların sayısı 90’a çıktı

 

Yurtiçi Kargo/Geopost’ta İşçi ve Sendika düşmanlığı işçi kıyımıyla devam ediyor

Sendikamıza üye oldukları için işten çıkartılanların sayısı 90’a çıktı

 

Sendikamızın uzun zamandan beri Yurtiçi Kargo’da başlattığı örgütlenme seferberliği sonucunda Ankara, İstanbul ve Konya’da bulunan Yurtiçi Kargo’nun bazı şubelerinde (acentelerinde) toplu iş sözleşmesi yapmak için gerekli çoğunluğu sağlamış durumdayız.

Ancak işveren işçilerin sendikaya üye olma ve örgütlenme tercihlerine saygı duymak yerine işçileri çeşitli asılsız bahanelerle ya da hiçbir sebep sunmadan işten çıkartmaya devam ediyor.

Yurtiçi Kargo İşvereni üyelerimizi işten atarak tamamen kanunsuz ve haksız Lokavt uygulamakta ve Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesinde düzenlenen “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” suçunu işlemektedir.

Ayrıca Yurtiçi Kargo’nun önemli ortaklarından olan ve Avrupa’nın önde gelen paket taşıma işi yapan gruplarından Fransız La Poste’a bağlı bir şirket olan GeoPost’da bu suçlara ortak olmuştur. 

Sendika olarak Yurtiçi Kargo/GeoPost işverenlerinin üyelerimize yönelik bu haksız ve hukuksuz yaptırımlarına yönelik Çağlayan Adliyesinde suç duyurusunda bulunacağız ve bir basın açıklaması yapacağız.

Buradaki eylemin ardından Taksim Tramvay Durağı’ndan Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na yürünecek ve burada da Fransız GeoPost firması protesto edilerek, konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılacaktır.

Basın Açıklamaları DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapılacaktır.

Yazılı ve görsel basın temsilcilerini-emekçilerini, sendikaları ve halk örgütlerini bu haksızlığa ve hukuksuzluğa dur demek için yapılacak suç duyurusuna ve basın açıklamamıza davet ediyoruz. 31.01.2013 

Nakliyat-İş Genel Merkezi

 

Suç Duyurusu Programı

Yeri:  Çağlayan Adliyesi/İstanbul

Tarih: 01 Şubat 2013 Cuma

Saat: 11.30

 

Basın Açıklaması Programı

Toplanma Yeri:  Taksim Tramvay Durağı

Tarih: 01 Şubat 2013 Cuma

Saat: 12:30

Buradan yürünerek Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’nun önüne gidilecek.

Adres: İstiklal Caddesi No: 8, 80090 Taksim, İstanbul

Print Friendly, PDF & Email