Yeni eğitim öğretim yılına sayılı günler kala AKP’giller’in yarattığı pahalılık cehennemini Kadıköy’de protesto ettik

Eğitim asgari ücrete sığmıyor!
Ders zili değil, dert zili çalıyor!

Halkın Kurtuluş Partisi Merkezi Kadın Komitesi olarak, ülkemizi her anlamda cehenneme çeviren AKP’giller’in halkımıza dayattığı pahalılık ve zam cehennemini Kadıköy’de protesto ettik.

Partili Yoldaşlarımız 21 Ağustos günü “Hayat Pahalılığı Her Gün Kafamıza Balyoz Gibi İniyor”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “Parasız, Eşit, Laik, Bilimsel Eğitim İstiyoruz”, “Hak Verilmez Alınır, Yoksa Fakir Kalınır”, “Eğitim Asgari Ücrete Sığmıyor” gibi pahalılığı anlatan çeşitli ozalit ve dövizlerle Kadıköy İskele Meydanı Mustafa Kemal Heykeli önünde bir araya geldiler. Sloganlarla başlayan protesto eylemimizde basın açıklamasını HKP Merkezi Kadın Komitesi Üyesi Semra Kalkan Yoldaş okudu.

Semra Yoldaş yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

“Okullar açılıyor, çocuklarımız okulun ilk günü heyecanını yaşayacaklar. Gençlerimiz uçabilecek güç bulabilirlerse farklı şehirlere kanat açacaklar. Ama ne yazık ki eğitim masrafları şimdiden kafamıza bir balyoz gibi inmeye başladı.

“Nasıl inmesin?

“Okul masrafları cep yakıyor, can yakıyor. Çocuklarımızı okula yazdırırken bağış adı altında kayıt parası isteniyor. Çocuklarımıza kıyafet, ayakkabı, okul gereçleri, kırtasiye malzemeleri lazım. Çocuklarımıza okula gidecek yol parası, servis parası lazım. Çocuklarımızın beslenme çantalarının dolması lazım. Çocuklarımıza okul harçlığı lazım. Lazım da lazım…

“İşte daha şimdiden bu eğitim masrafları bizleri kara kara düşündürmeye başladı.”

Geçtiğimiz günlerde Doğuş Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi öğrencilerinin fahiş zamlara karşı verdiği mücadeleye de değinen Semra Yoldaş’ımız, açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Geçtiğimiz haftalarda Vakıf Üniversitelerinden Doğuş Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi yıllık eğitim ücretlerine yüzde 300’lere varan fahiş zam yaptı. Öğrenci ve velilerin kararlı direnişleri sonucunda üniversite yönetimleri yapılan zam oranını yüzde 79,6’ya çekme kararı aldı. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek anlamına gelen bu adıma karşı eğitim hakkını savunan öğrencilerin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Ardından Tefeci- Bezirgân Sermayenin ülkemizdeki siyasi temsilcisi AKP’giller’le ilgili şu ifadelere yer verdi;

“AKP’giller, ABD Emperyalistleri tarafından devşirilerek iktidar koltuğuna oturtulmuş, 20 yıldan fazladır da halkımızı iliklerine dek sömürmektedir. Aşımıza, ekmeğimize göz koyan bu sömürücüleri iyi tanımalıyız. Bunlar Karunlar gibi yaşayan, 1165 odalı sarayında her gece manda yoğurdu yiyip kestane balı ve Medine hurmasıyla Lale Devrini yaşayan, ejder meyveli kokteyller içen, bizlere porsiyonları küçültün diyen AKP’gillerin Reisi ve avanesi…

“İşsizlik ve pahalılık illetinin Allah’tan gelen bir afet olduğunu söyleyip, bizlere şükür, sabır telkin ederken, kendileri vurgun, talan ve sömürülerine devam eden, her biri devletin kurumlarının tepesine çöreklenmiş, 4’er-5’er maaş alan din simsarları…”

Açıklamasının son bölümünde bu sorunlara yönelik Partimizin çözümünü anlatan Semra Yoldaşımız;

“Sevgi ve Saygıdeğer Halkımız,

Asla yalnız olmadığını bil. Sana yaşatılan tüm bu ihanetlerin, bu soygunların hesabını sormak, hesap terazisini kullanmak için biz varız. Halkın Kurtuluş Partisi var.

Eğitimin her kademesinde aklın ve bilimin ilkelerinin hâkim olacağı, çocuklarımızın her türlü kaygıdan uzak mutlu bireyler olarak kendilerini geliştirebileceği, sınavların öğrenci salhanelerine dönüşmeyeceği, öğretimin her kademesine her yaş ve cinsiyetten herkesin sınav vermek şartı ile girip belge alabileceği, öğretim sisteminin özellikle kol işiyle kafa işi arasındaki uçurumu doldurma hedefini güdeceği, Gerçek Bilimin yapılacağı, kapıları tüm yurttaşlara açık Halk Üniversitelerinin kurulacağı, eğitimin bütünüyle bir kamu görevi olacağı ve eğitimden para kazanmanın yasaklanarak herkese eşit, parasız eğitim imkânı sunulacağı, hayatın her alanında gerçek Laikliğe işlerlik kazandırılarak öğretim ve eğitimin biçimi ve içeriğiyle Laikleştirileceği, Demokratik Halk İktidarını kurmak için gel birlikte HKP saflarında birlikte mücadele edelim”, ifadelerini kullandı.

Eylemimiz; AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam Zulüm demektir” , Zam Zam Zam, Ucuzluk Ne Zaman? Kadın-Erkek El Ele, Kurtuluş Partisi’ne” sloganlarıyla ve halkımızı, halkın gerçek temsilcisi ve onun çıkarlarının savunucusu Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmeye davet ederek sona erdi.

Eylemimizin ardından Kadıköy Halkına bildiri dağıtımı gerçekleştirdik.

21 Ağustos 2022

İstanbul’dan
Kurtuluş Partili Kadınlar

Print Friendly, PDF & Email