8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde HKP İzmir Alanlardaydı

8_mart_2015_izmir HKPLenin, ‘Kadın Sorunu’ için der ki: “Kadının gerçek kurtuluşu, gerçek komünizm, ev ekonomisinin bu küçük işlerine karşı yığınsal savaşımın (devletin başında bulunan proleteryanın önderliğinde), ya da daha doğrusu, sosyalist büyük ekonomiye yığınsal dönüşümün başladığı yerde ve zamanda başlayacaktır.”
Kurtuluş Partililer şunu çok iyi biliyorlar ki isterse en demokratik cumhuriyet olsun, hiçbir burjuva tipi bir cumhuriyette kadın için tam bir eşitlik söz konusu değildir. Bu nedenle haykırırız gücümüzün yettiği her sokakta, her meydanda ‘kadının kurtuluşu sosyalizmde’ diye.
2 Mart’tan 8 Mart’a dek, hava muhalefetinin zaman zaman baskılarına maruz kalsak da Karşıyaka’da her gün Kurtuluş Partili kadınlar öncülüğünde stant çalışmasında bulunduk. Bir yanda içi boşaltılmış bir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, diğer yanda ise bedeli kanla ödenmiş bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü; önümüzde apaçık duruyordu.
Halkımıza anlatmalıydık, 8 Mart’ın 1857’de insanca bir yaşam talebiyle canları pahasına mücadele eden 129 tekstil işçisi kadının kanıyla kazanılmış bir gün olduğunu. Ve nitekim de öyle oldu zira sesimizin ulaştığı her yerde bunun mücadelesini verdik. Standımız “Kadın Sorunu”na dair pirüpak olan teorimizle kuşanmıştı. “Kadının Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir” adlı kitap bir yanda, diğer yanda Kurtuluş Yolu gazetemizin bu sayısındaki ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın yazmış olduğu “Kadın Sosyal Sınıfımız” eserinden alıntılar bulunuyordu. Öteki taraftan duru bir ifadeyle yazılmış 8 Mart bildirilerinden halkımıza dağıtıyordu yoldaşlarımız.
Erkek yoldaşlarımızın katkısıyla İzmir’in belli başlı her yerini 8 Mart öncesi “SİZİN FITRATINIZDA KADIN DÜŞMANLIĞI; BİZİM FITRATIMIZDA YAŞAM VE MÜCADELE VAR!” afişleriyle donattık.
Konak İlçe Örgütü’nde düzenlediğimiz salon etkinliği, devrim mücadelesinde şehit düşen yoldaşlarımız için saygı duruşuyla başladı ve ardından sinevizyon gösterisi ile devam edildi. Etkinlikte konuşmacı olan kadın yoldaşımızın sunumunda, kadının sınıfsal ve cinsiyet sömürüsü çerçevesinde; AKP iktidarı döneminde gericiliğin nabzının şiddetli bir biçimde artmasından dolayı oranı artan kadın cinayetleri, kadın şiddeti ve tecavüzlerinin istatistiki verileri değerlendirilip Özgecan Aslan’ın katilleri nefretle anıldı. Kapanış konuşmasında kadın mücadelesinde kadın-erkek birlikte davranılması gerektiğini ve meseleyi sınıfsal döngünün süzgecinden geçirmeden diğer burjuva akımlarından olma feminizm gibi sapkın düşüncelerle kadın mücadelesi vermenin boşa olduğu vurgulandı.
İzmir’in yerel radyosu olan KRT FM’de Kurtuluş Partili iki kadın yoldaşımız Ozan Özerdem’in sorularıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü anlattılar ve partimizin bu konuya dair bakış açısını ifade ettiler. 7-10 Mart tarihleri arasında İzmir Fuarı’nda düzenlenen “Kadın Emeği” temalı fuarda, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği olarak Kurtuluş Partili Kadınlar halkımızla buluşmuş oluyorlar.
8 Mart günü ise saat 18.00’de Karşıya İzban önünde toplanan partililer, çarşı halkının yoğun ilgisiyle “Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde”, “Kadın Erkek Elele Örgütlü Mücadeleye”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Her Gün 8 Mart, Her Gün Mücadele” sloganları atarak İş Bankası önüne yürüdüler. Burada da bir basın açıklaması yapılarak eylem sloganlarla bitirildi.
Kadınlar, her sınıflı toplumda olduğu gibi burjuva toplumlarında da çifte sömürüye tabi tutuldukları için, bu cehennem düzenine karşı cinslerine kıyasla daha fazla öfke ve kin duyarlar.
Ama bu birikmiş öfke ve kinlerinin doğal bir sonucu olan tepkilerini bilinçsiz oldukları ölçüde nereye yönelteceklerini bilemezler. Meselenin kapitalizmle doğrudan ilişkisini ve kaynağının bu olduğunu bilemezler. Ama bilinçlendiklerindeMarksist-Leninist teori ile kafadan silahlandıklarında çok iyi sınıf savaşçısı olurlar. Biz mücadelemizi bu yönde örüyoruz ve sesimizin ulaştığı her alanı dolduruyor, mücadelemizi yükseltiyoruz.

YAŞASIN 8 MART,
YAŞASIN DEVRİMCİ MÜCADELEMİZ!
KADIN ERKEK EL ELE KURTLUŞ PARTİSİNE!

Print Friendly, PDF & Email