Yamanlar’ın Korkusuz Çocuğu Ayhan Kaya Yoldaş’ı Toprağa Verdik

ayhanyoldaşHenüz 27 yaşındaydı Ayhan Yoldaş. Kanser illeti onu aramızdan aldı. Partimizin kurucularından ve İzmir 2. Bölge Milletvekili adayımız Ayhan Kaya’yı 31 Ağustos günü kaybettik. Kısa ömrüne mücadele dolu bir yaşam sığdırdı yoldaşımız.

Cenazesi 2 Eylül günü Yamanlar Cemevi’nden kaldırıldı. Kalabalıktı cenaze. Ayhan Yoldaş’ı uğurlamak için gelen binlerce seveni vardı. Her birinin yüzünde onu kaybetmenin hüznü, ansızın gelen ölümünün şaşkınlığı ve bu lanet kanser düzenine duyulan öfke vardı.

Mezarlığa gidildiğinde, Ayhan Yoldaş toprağa verilirken yakınları hala şaşkındı. Gencecik bir insanı, böyle zamansız bir şekilde toprağa vermek kahretmişti herkesi. Ne bire bir kavgada, ne devrimci mücadelede gözünü budaktan sakınmayan Ayhan Yoldaşımızı, kanser illeti 19 günde yendi. Bu illet ve ülkemizde halkımızın hayatını hiçe sayan sağlık sistemi aldı Ayhan Kaya Yoldaş’ı bizden.

Defin işleminden sonra, yoldaşları olarak Ayhan Yoldaş’ın mezarı başında bir anma gerçekleştirdik. MYK Üyesi ve İzmir İl Yöneticisi Yusuf Gencer şunları söyledi:

“Ayhan Yoldaş sıradan bir insan değildi. Az önce ilkokul öğretmeninin bir paylaşımını gördüm. Yaklaşık 17-18 sene önceki öğretmeni. Ayhan Kaya için şu sözleri kullanmıştı:

Centilmen, dürüst, sevgi dolu ve haksızlıklar karşısında asla boyun eğmezdi.

Yani yoldaşımızın ilkokul öğretmeninde bıraktığı izlenim bu. Ayhan Kaya aynı zamanda partimizin kurucusuydu, milletvekili adayımızdı. O bizim sosyalist ailemizin, kocaman bir ailenin üyesiydi. Bizim oğlumuzdu, yoldaşımızdı, canımızdı. Ailesiyle aynı acıyı paylaşıyoruz.”

 

Ardından söz alan HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak:

“Canlar, o 27 yaşına koskoca bir yaşam koskoca bir dürüstlükler abidesi, öğretmeninin de dediği gibi haksızlıklara karşı isyan eden onurlu bir yaşam sığdırdı. 18-20 sene sonra bir öğretmen hatırlıyorsa, Ayhan Yoldaş yaşamın hakkını vermiş demektir. Okumakla, mevki makam sahibi olmakla adam olunmaz, adam olmak Ayhan Yoldaş gibi olmak demektir.

Ayhan yoldaş bugünkü cenaze töreninden de görüldüğü gibi yaşamını hakkını verdi, ama çok kısa yaşadı. Kısa yaşamında gördüğü tüm haksızlıklara isyan etti. Davasına sahip çıktı. Ayhan yoldaşın bu kısa ömründe anılarımız gerçekten çok fazla. Hiçbir görevden kaçmazdı. Uzun uzun toplantıları sevmezdi, uzun uzun konuşmalar onun işi değildi. Ayhan yoldaş iş adamıydı, mücadele adamıydı, kavga adamıydı. Kahpe kanser Ayhan Yoldaş’ı elimizden aldı.

Ama dostlar, burada bilincimize çıkarmamız gereken yine bu kahpe kanser düzenidir. Bu düzenin alçaklığıdır. Bu düzenin insan sağlığını hiçe saymasıdır. Bu düzende insanlarımız hastanelerde, doktorların elinde sıradan bir mal gibi karşılanıyor. Maalesef Ayhan Yoldaşımızın teşhisini koyan bir cildiyeci. Oysa cildiyecinin değil başka doktorların bu teşhisi koyması lazımdı. Burnu kanayarak giden bir insanın, kavga etmeyen bir insanın burun kanamasının hayrına olmadığını görmesi lazımdı. Ama maalesef bu alçak düzen doktorları da kalpsizleştirdi, ruhsuzlaştırdı.

Ayhan Yoldaş sana söz veriyoruz, senin davan sonuna kadar Kurtuluş Partili yoldaşlarının elinde yaşayacaktır. Nerede bir Kurtuluş Partili varsa, nerede Halkın Davası varsa Ayhan Kaya orada olacaktır.” dedi.

Ayhan Kaya Yoldaş’ın mücadelesini yükseltecek, onu ve onca insanımızı aramızdan alan bu kanser düzenini elbet bir gün yıkacağız!

Ayhan Kaya Ölümsüzdür!

HKP İzmir İl Örgütü

ayhan yoldaş 2

Print Friendly, PDF & Email