Yağmur, sel ve can kaybı: AKP’giller Türkiye’sinde doğa olayları masum insanlarımızın canını almaya devam ediyor

Yağmur, sel ve can kaybı…

Bu sıralamaya o kadar alıştık ki!

Kurak geçen yaz mevsiminin ardından gönül rahatlığı ile “yağmur yağsın”, diyemez duruma geldik. Özellikle son yıllarda neredeyse yağan her yağmur felakete dönüşüyor, can kayıpları yaşanıyor.

İstanbul’da dün (5 Eylül) yağan yağmur nedeni ile Başakşehir ve Küçükçekmece’de 2 kişi hayatını kaybetti 12 yaralı var. Sel baskınından 1754 ev ve işyeri etkilendi (İstanbul Valiliği Açıklamasından).

Yine Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı İğneada beldesindeki selde yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e yükselirken kaybolan 3 kişinin arama çalışmaları devam ediyor.

Evet, yağmur bir doğa olayıdır. Yağmurun yağmasını engellemek mümkün değil. Ancak yağan yağmurun sele dönüşmesi ve insanlarımızın hayatını kaybetmesi bu tamamen insan eliyle felakete ve katliama dönüşen bir durumdur.

Yani AKP’li İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın, “Rabbim her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun”, demesiyle olmuyor.

Altyapı yatırımlarına ağırlık vermeyince, rant uğruna yağmur suyunun yoluna, dere yataklarına binaları yapınca, yağmur sularını emecek toprak bırakmadan her yere beton dikince ne yazık ki bu ölümler, kayıplar kaçınılmaz olacak.

6 Şubat depreminde yaşadığımız gibi bilimin ve bilim insanlarının dedikleri dikkate alınmazsa, onun yerine kârı, rantı, vurgunu, soygunu, hırsızlığı, yağmayı, talanı dikkate alırsanız, birer doğa olayı olan yağmur bir anda felakete dönüşüp insanları, hayvanları, evleri, arabaları, ağaçları yutar.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak sel felaketini yaşayan illerdeki insanlarımızın acılarını paylaşıyoruz. Umarız kayıp olan vatandaşlarımıza da sağ salim ulaşılır. Hayatlarını kaybeden insanlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

İşte tüm bu doğa olaylarının felakete dönüşmesinin sorumlusu bilimi, bilim insanlarını değil kârı, rantı, vurgunu, soygunu, talanı, yağmayı referans alan Parababaları düzenidir, AKP’giller’dir, ilgili Bakanlıklar ve Belediye yönetimler ve sorumlu tüm yetkililerdir.

Yerli yabancı Parababalarına hizmeti, kârı, rantı, her şeyin önüne koyan, bu ülkenin başına gelebilecek en büyük felaket olan ABD yapımı AKP’giller iktidardan gönderilmediği sürece de halkımız depremlerde, sellerde hayatını kaybetmeye devam edecektir. Acılar hep emekçi, yoksul halkımızı bulacaktır.

HKP olarak bu kanser düzenini yıkıp, Halkın iktidarını kuracağız. İşte o zaman AB-D Emperyalistlerinden, Ortaçağcı AKP’giller’den, yerli satılmışlardan, bizlere yaşattıkları acıların, felaketlerin hesabını soracağız.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

06.09.2023

İstanbul İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email