Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı Usta gerçek devamcıları tarafından bedence aramızdan ayrılışının 42’nci yılında coşkuyla anıldı

 

Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı Usta gerçek devamcıları tarafından bedence aramızdan ayrılışının 42’nci yılında coşkuyla anıldı

 

Türkiye Devrimi’nin Önderi, ömrünün 22,5 yılını cezaevlerinde geçiren, Türkiye orijinalitesini inceleyip devrimci teori alanında onlarca eser yazan ve yakalandığı kanser illetine, geçirdiği onlarca ameliyata rağmen son nefesine kadar Devrimci Kavgadan bir an geri durmayan Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’yı, bedence aramızdan ayrılışının 42’nci yıldönümünde Maltepe Belediyesine ait Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz salon toplantısıyla andık.

Anma etkinliğimiz başta Devrim Ustaları Marks, Engels, Lenin ve Kıvılcımlı Ustalar olmak üzere, Birinci Kuvayimilliye ve tüm devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan Enternasyonal Marşı ile açıldı.

İstanbul İl Başkanımız Pınar Akbina Yoldaş’ın yaşadığımız süreci anlatan doyurucu ve heyecan dolu açış konuşmasından sonra, Yoldaş’ımız Rıza Güner, Kıvılcımlı Usta’nın yaşamını ve mücadelesini anlattığı konuşmasında; Hikmet Kıvılcımlı’nın, Marks-Engels, Lenin Ustalardan sonra dünya devrim tarihine yaptığı teorik katkıyı vurguladı.

Yoldaş’ımız, Kıvılcımlı Usta’nın 22,5 yıl kaldığı burjuvazinin zindanlarından “kızıl bir profesör” olarak çıktığını ve Türkiye’nin bütün meselelerini su götürmez bir berraklıkla çözdüğünü vurguladı.

Daha sonra söz alan Disk Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu; Türkiye İşçi Sınıfı Hareketi ve Gezi Direnişi’ni anlattığı konuşmasında; bazı sol grupların “artık umudumuzu kaybettiğimiz anda Gezi Direnişi bize yeniden umut oldu” değerlendirmelerinin halka inançsızlık olduğunu vurguladı. “Biz devrime olan inancımızı ve umudumuzu hiç yitirmedik, yitirmeyeceğiz” diye noktaladığı konuşması uzun süre ayakta alkışlandı. Küçükosmanoğlu ayrıca Türkiye Halklarının yaşadığı ekonomik ve sosyal cehenneme de vurgu yaptı.

Etkinliğimiz Halk Sanatçısı İsmail Hakkı Demircioğlu’nun, günümüz sorunlarına çok doğru, çok objektif bir biçimde bakan kısa bir konuşmadan sonra türkülerini seslendirdi. Demircioğlu konserini, Sovyetler Birliği’nin Kurtuluş Savaşı’mıza destek olarak gönderdiği silahları Batum-Samsun arasında binbir güçlükle taşıyan “Dursun Kaptan” türküsüyle sonlandırdı.

Kısa bir aradan sonra ikinci bölüm, Hikmet Kıvılcımlı Usta ve O’nun devamcısı Kurtuluş Partililerin devrimci mücadelesinden örneklerle birlikte ve Türkiye’yi sarsan Gezi Direniş’nin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle açıldı.

Sinevizyon gösteriminden sonra Dünya ve Türkiye’deki siyasi-sosyal gelişmelerin ve değerlendirmelerinin yapıldığı konuşması için Partimiz Genel Başkanı Nurullah Ankut Yoldaş’ın konuşmasına geçildi.

Genel Başkan’ımızın; Türkiye’deki siyasi gelişmeler, Türkiye sol hareketlerinin değerlendirilmesi, Kürt Ulusal Hareketine dönük değerlendirmeler, Gezi İsyanı, Ortadoğu meselesi, AB-D Emperyalistlerinin stratejileri ve güncel daha birçok meseleyi anlattığı ve değerlendirdiği konuşması sık sık sloganlarla kesildi.

Genel Başkan’ımız yaptığı doyurucu değerlendirmeyle Usta’mızın teorisinin hakkını verdi ve biz Kurtuluş Partililerin O’nun gerçek devamcısı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Genel Başkan’ımızın konuşmasından sonra programımız, Halk sanatçısı Neriman Bolat’ın seslendirdiği Arapça ezgilerle devam etti.

Seslendirdiği türküler sonrası sık sık “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarının haykırıldığı müzik dinletisinden sonra, HKP Müzik Grubu’nun Kürtçe, Türkçe türküleri ve marşları dinleyicilerle buluştu. Anma etkinliğimiz, okunan Ant ile son buldu.

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email