Türkiye Barolar Birliğinden 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde “Gezi Direnişi ve İnsan Hakları” Konulu Sempozyum…

 

Türkiye Barolar Birliğinden 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde

“Gezi Direnişi ve İnsan Hakları” Konulu Sempozyum…

10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde, Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi tarafından “Gezi Direnişi ve İnsan Hakları” konulu sempozyum düzenlendi.

Saygı duruşu ile başlayan sempozyumun açış konuşmasını Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. İzzet Güneş Gürseler yaptı.

Açış konuşmasının ardından Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Serhan Özbek’in yönettiği birinci oturumda; Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Sağlam, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özdemir Aktan, gazeteci-yazar İsmail Saymaz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Aydın sunuş yaptılar.

 Başkanlığını Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Prof. Dr. Rona Aybay’ın yaptığı ikinci oturum Gezi Direnişi ile ilgili sinevizyon gösterimi ile başladı.

Ankara Barosu Başkanı Av. Sema Aksoy, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Turgay Demirci, Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina Gezi olayları tanığı olarak Halkın Kurtuluş Partisi Sancaktepe İlçe Yöneticisi olan ve Gezi Direnişi sırasında gözaltına alınan Deniz Bin Gezi olayları tanığı olarak Gezi Direnişi ve yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili birer sunuş yaptılar.

Yapılan konuşmalar, katılımcılara Gezi Direnişini yeniden yaşattı. Genel kanı Gezi Direnişi’nin Türkiye’ye çok şey kazandırdığı ve Türkiye’nin Gezi’den sonra aynı Türkiye olmadığı idi.

Sempozyum ile başlayan programda daha sonra Çağatay Gökhan Çekiç tarafından hazırlanan “9-10-11 İnsan Hakları” konulu resim sergisi açılışı yapıldı.

Program; Karikatür Vakfı tarafından hazırlanan ve bu yıl sekizincisi düzenlenen Karikatürlerle İnsan Hakları “Çalışma Hakkı” konulu karikatür sergisi ile son buldu.

 

Kurtuluş Partili Hukukçular

Print Friendly, PDF & Email