TMO’nun deposundan 7 bin 500 ton hububat çalınmasını yargıya taşıdık!

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin deposundan 7 bin 500 ton hububat çalınmasını yargıya taşıdık.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO Yönetim Kurulu Üyeleri ile TMO Konya Başmüdürü Mehmet Barlak’ın “nitelikli hırsızlık”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi”, suçlarını işledikleri gerekçesiyle Çumra Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.

***

Suç duyurumuza ilişkin açıklama yapan MYK Üyemiz Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır.

Saygıdeğer Halkımız;

7 bin 500 ton,  tam tamına 300 kamyon 67 milyon TL değerinde buğday Konya Çumra’da bulunan TMO silolarından kayboluyor, buharlaşıyor. Aslında halkımızın deyimiyle iç ediliyor. Ama çiftçimizin kara gün dostu olarak nitelendirdiği TMO, bu kadar yüksek bir miktarda ki bir hırsızlamayı insan aklıyla dalga geçercesine “bir miktar ürün bulunamadı”, diyerek küçültüyor, yok sayıyor, görmezden gelinmesi için uğraşıyor. Sanki ortadan kaybolan bir teneke, bir çuval veya birkaç yüz kilo buğday. Bu kadar pişkinliğe pes doğrusu.

Ama işte AKP’giller’in ülke kurumlarını getirdiği noktada tam da bu. Kendi yandaşlarını arpalığa döndürdükleri kamu kurumlarına yerleştirirler, çifter çifter maaş verirler, ihalelerden vurgunlar vururlar, Kamu arazilerini peşkeş çekerler, yolsuzluklarına, hırsızlıklarına hiç hız kesmeden devam ederler. Emekçi halkımız can dayanmaz hayat pahalılığına karşı boğuşurken, alınteriyle geçinen insanlarımızın mal ve hizmetlere her gün gelen zamlar karşısında feleği şaşmışken, artık nefes bile alamaz durumdayken, yoksul gariban halkımız kuru ekmeğe muhtaç edilmişken, 7 bin 500 ton buğday AKP’giller’in özünden kopardığı TMO için bir miktar buğdaydır.

İşte bu ülkenin en kamucu, en halksever, en vatansever partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu hırsızlığı, bu yağmayı bu vurgunu da, mutlaka tarihe not olarak düşmeliyiz, bir gazete haberi olarak unutulup gitmesine izin vermemeliyiz ve de en önemlisi halkımıza, vatanımıza borcumuzdur diyerek yargıya taşıdık. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Ahmet Güldal, TMO Yönetim Kurulu Üyeleri ile TMO Konya Başmüdürü Mehmet Barlak hakkında, nitelikli hırsızlık, görevi kötüye kullanma ve kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçlarını işledikleri için suç duyurusunda bulunduk.

Elbet bu devran hep böyle dönmeyecek. Gücünü hukuktan ve vicdanlarından alan savcıların hâkimlerin de devranı gelecek bu güzel ülkemize. İşte o zaman halkımızın boğazından, alınterlerinden çaldıkları bir tek buğday tanesinin bile hesabı sorulacak.

Saygılar sunarız.

24.11.2023

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email