Tekirdağ MSC/MEDLOG Lojistik direnişimizin 16’ncı gününde kitlesel dayanışma ziyareti

Tekirdağ MSC/ MEDLOG Lojistik’te direnişimizin 16’ncı gününde örgütlü olduğumuz Topkapı Ambarlardaki işyeri temsilcileri ile birlikte kitlesel dayanışma ziyaretinde bulunduk.  

Üyelerimize yönelik hak ihlalleri, baskı ve tehditleri protesto etmek ve üyelerimizin yeniden işbaşı yaptırılması için Tekirdağ MSC/ MEDLOG Lojistik önünde dayanışma ziyaretinde Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında Ali Rıza Küçükosmanoğlu, MSC/ MEDLOG Lojistikteki sendikal mücadele sürecini anlattı. Küçükosmanoğlu, konuşmasına, “Bizleri bu haklı sınıf mücadelemizde, ekmek kavgamızda yalnız bırakmayan işçi ve kamu sendikalarının, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin temsilcilerini selamlıyorum” diyerek başladı ve “Bugün burada işçi ve sendika düşmanlığına karşı 16 günden beri direnen MSC/ MEDLOG direnişçisi işçi kardeşlerimizle birlikteyiz. MSC/MEDLOG örgütlenmesi ve direnişi eylül ayından beri devam ediyor” dedi.

Küçükosmanoğlu, “Dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü MSC’nin Türkiye’deki konteyner operatörü de MEDLOG’TUR. Burada MSC/MEDLOG Lojistik Asyaport arasında içi içe geçmiş bir ilişki var” diye konuştu.

Küçükosmanoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “MSC/MEDLOG işvereni yasalara anayasaya karşı hileye ve yasadışı yollara başvurarak işçilerin ekmeğiyle ve geleceğiyle oynuyor. MSC/ MEDLOG, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteriyor ve buradaki mücadele MSC’nin kurulu bulunduğu dünyanın değişik ülkelerindeki işçilerin vermiş olduğu mücadeleden bağımsız değildir. Yunanistan’daki işçi kardeşlerimiz buradaki mücadele için MSC’nin PİRE limanındaki işyerini işgal etmişlerdir. İspanya’da Bask bölgesinin sendikal örgütü LAB dayanışma mesajı yayınlamıştır. Portekiz’deki FECTRANS’ta dayanışmada bulunmuştur. Dünyada 93 milyon üyesi olan DSF de buradaki hak mücadelesiyle dayanışma içerisinde. Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçileri performans düşüklüğü gibi sudan gerekçelerle işten atıldı. Her türlü kanunsuzluğu yaparsa yapsın Nakliyat-İş Sendikasının buradaki mücadelesini ve örgütlenmesini engelleyemeyecektir.”

Küçükosmanoğlu, Asyaport buradaki siyasi gücünü de kullanarak OHAL’e ve Valiliğe başvurarak buradaki mücadeleyi engellemeye çalıştığını da belirterek “Sendika olarak buradaki örgütlenmemizi hiçbir güç engelleyemez. Bu dava tüm işçi sınıfının ve emekçilerin davasıdır. Er ya da geç zaferle sonuçlanacaktır’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Basın açıklaması sırasında sık sık “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Direne Direne Kazanacağız” “ MEDLOG’a Sendika Girecek Başka Yolu Yok” “Baskılar Bizi Yıldıramaz” ‘’Davamız Ekmek Davasıdır’’ “Yaşasın MSC/MEDLOG Lojistik Direnişimiz” sloganları atıldı.

Dayanışma ziyaretinde Topkapı Ambarlardaki işyeri temsilcilerimiz, Sendika yöneticilerimizin yanı sıra Tekirdağ CHP Emek Bürosu, Büro Emekçileri Sendikası, CHP Kadın Kolları, Eğitim-Sen, Fikir Kulüpleri Federasyonu, Eğitim-İş, Birleşik Haziran Hareketi katıldı.

 

Print Friendly, PDF & Email