“Taşerona Kadro Aldatmacası” Aydın ve İzmir’de Tv Programları ve bir Panel ile anlatıldı

“Taşerona Kadro Aldatmacası” Aydın ve İzmir’de Tv Programları ve bir Panel ile anlatıldı

Taşeron işçisini kadroya alıyoruz “müjde”si, 24.12.2017 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 696 Sayılı KHK ile işçilere verildi.

Gece yarısı “oldubitti”siyle torba olarak ve ansızın çıkarılan KHK ile 2 milyon 500 bini bulan taşeron işçisinin çok az bir bölümü sözde kadroya geçecekti. Birçok kurum ve kuruluş “kadro” kapsamı dışında tutuldu. İşçilere imzalaması için verilen formlarda ise, işçilerin kıdem tazminatı, hizmet süreleri, kuruma açılan iş davaları dahil neredeyse tüm haklarından feragat etmeleri istendi. İşçinin emekli olduğu anda sistemden direkt düşmesi, geçmişte hüküm giymiş; yahut adli ya da siyasi suça bulaşmış kişilerin sisteme hiç alınmaması gibi birçok hak kaybının yaşanması ve bunun yanında birçok olumsuzluğun yer aldığı 696 Sayılı KHK, İzmir ve Aydın’da iki yerel kanalda yapılan TV programları ve İzmir/Karşıyaka’da bir panelle, “Taşeron Dünyası” adlı sosyal medya grubunda aktif paylaşımlarla, aynı zamanda işyerleri önünde ve sokakta bildiri dağıtımlarıyla anlatılmaya çalışıldı.

“Tüm Taşeron Çalışanları Derneği” Genel Başkanı Değer YıldızAydın’da TVDEN kanalında DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ temsilcilerinin de katıldığı bir programda kadrodan ne anladıklarını ve ne beklediklerini anlattı.

Yine İzmir’in yerel kanallarından YENİGÜN Tv’de Değer Yıldız ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Karakaş, Resmi Gazetede yayınlanan “Kadro”nun altında yatan gerçekleri ve sendikaların, muhalefetin taşeron işçisini yalnız bıraktığını anlattı.

“Tüm Taşeron Çalışanları Derneği”nin 6 Ocak günü İzmir’de düzenlediği “İşçi Sınıfına Kadro ve Zorunlu Arabuluculuk Kazığı” başlıklı paneli Leyla Karakaş yönetti.

İlk sözü “Tüm Taşeron Çalışanları Derneği” Genel Başkanı ve Bayraklı Belediyesi Park Bahçe İşçisi Değer Yıldız aldı.

Yıldız konuşmasında ekmeği elinden alınacak olan İşçi Sınıfının haklarına yeteri kadar sahip çıkmadığını, sendikaların sus pus olduğunu anlattı.

Ardından “Taşeron Dünyası” grubunun kurucusu üyesi, Büyükşehir Belediyesi işçisi Ayça Oral söz aldı ve bunun asla bir kadro olmadığını vurguladı. Taşeron işçisinin kandırıldığını ve yalnız bırakıldığını madde madde, ayrıntısıyla anlattı.

Son olarak HKP İzmir İl Başkanı, aynı zamanda işçi avukatı Tacettin Çolak, hazırladığı slaytlı sunumda, bu düzenlemeyle işçinin haklarının iyiden iyiye tırpanlandığını, işyerlerinde örgütlenmenin bölündüğünü, toplu sözleşme maddesinin değiştirildiğini, bir çok kişinin işsiz bırakılarak açlığa, sefalete sürükleneceğini söyledi.

İşçilerin, ekmeklerine sıkı sıkıya sarılmaları ve daha aktif olmaları gerektiğinin altını çizdi. İşçilerden gelen sorularla ve verilen doyurucu yanıtlarla panel sonlandırıldı. 06.01.2017

 

Print Friendly, PDF & Email