Tarım işçilerinin ölümü kaza değil cinayet!

Bir toplu iş cinayeti de Konya’nın Yunak ilçesinde gerçekleşti. Tarım işçilerini taşıyan minibüs ile TIRın çarpışması sonucu 7 işçinin yaşamını yitirdi, 11 tarım işçisi de yaralandı.

Şanlıurfa’dan Konya’ya ırgatlık yapmaya gelen mevsimlik tarım işçileri, kazanacakları 3-5 kuruşla yaşamlarını sürdürmek isterlerken bu yok olasıca Kanser Düzeninin kurbanın oldular. Yaşanan faciada yaşamını yitirenlerin ise aynı aileden olması bir kez daha yüreklerimizi dağladı. İnsanız, yüreğimiz dayanmıyor böyle acılar karşısında.

Gerçekten içler acısı bir olay. Yüreği kanamayanın insanlığından şüphe etmek gerekir. Ama gelin görün ki insan acısından beslenenlerin, yürekleri taşlaşmış insanımsılar tarafından yöneltiyor bu ülke.

“Kazayla ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Tek tesellimiz; kara ve helikopter ambulanslarımızla yaralılarımızı hastaneye kavuşturup, tedavilerine başlamış olmak. Kayıplarımıza rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum’ dedi.”

Tek tesellisi kara ve helikopter ambulanslarla yaralıların hastaneye kavuşturulmasıymış. Bir aile kanser düzeninin trafik canavarına yem ediliyor, bunun baş sorumlusu AKP’giller ve avanesi ama Kaçak Saray’dan icazet almadan adım atamayan “Bakan”, kara ve helikopter ambulansın propagandasını yapıyor. Bu insanlar Urfa’dan kalkıp neden Konya’ya gelirler diye sorsan cevap yok. Daha doğrusu cevap belli: Kader…

Bütün yaşanılan olumsuzluklar AKP’giller’le birlikte nasıl tavan yaptıysa, iş cinayetlerinin de en çok yaşandığı dönem AKP’giller iktidarı dönemi olmuştur. Çünkü bu CIA-Pentagon İslamcılarında insan sevgisi yok, emekçi düşmanlığı var. Bu Ortaçağcılarda Halk yok, rant var. Bu Halk düşmanlarında doğruluk yok, yalan var, talan var, vurgun var. Yaşanılan işçi katliamlarını, facialarını “fıtrat”a, “kader”e bağlayarak geçiştirmektedirler AKP’giller. İçinde bulunduğumuz Pandemi (Koronavirüs) koşullarında bile asgari ücretin altında, herhangi bir sosyal güvenceleri olmadan, işçiler çalıştırılmak zorunda bırakılıyor. Yoksul halkımızın önüne iki seçenek konuluyor: Ya salgın hastalıktan öl ya da açlıktan!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayınlamış olduğu rapora göre Covid-19 nedeniyle şu ana kadar 146 işçi yaşamını yitirmiş, buna bağlı olarak da işçi ailelerinden de hayatını kaybedenler olmuştur. 2020’nin ilk 5 ayında ise 737 işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerden 154 işçi ise tarım işçileri…

Ülkemizde ABD ve AB Emperyalistlerinin iktidara taşıdığı AKP’giller’in sömürü ve vurgun düzeninde işçiler iş cinayetleriyle katledilmeye devam ediyor. AKP’giller’in tek tapındığı Para Tanrısı olduğu için, kârı azaltacak, işçilerin iş güvenliğini arttıracak, tarım işçilerinin koşullarını düzeltecek, o şehirden bu şehre koşuşturmalarını önleyecek her önlem zul gelir AKP’giller’e. Nasıl olsa ellerinde Muaviye-Yezid dininin her dönem kullana geldiği kaza kader, fıtrat argümanı var. Böyle kandırıyorlar yıllardır.

Hemen hemen her gün iş cinayetleri haberleri alıyoruz, bunları bizim kanıksamamız isteniyor ama biz bunu kanıksakmayacağız.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına başsağlığı, yaralanan işçilere bir an önce sağlıklarına kavuşmaları dileklerimizi iletiyoruz. 27.06.2020

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email