SİVAS KATLİAMININ KATİLLERİNİ

SİVAS KATLİAMININ KATİLLERİNİ ZAMANAŞIMI İLE KURTARMAK İNSANLIK SUÇUDUR. 

Sivas Katliamının faili bu canilerin bir kısmı da, sözde yargılandıkları mahkemelerde bu kez de ZAMANAŞIMINDAN yararlanarak kurtuldular. Daha doğrusu göz göre göre yargılamayı uzatarak bu katillerin ceza almalarının önüne geçilmiştir.

Sivas’taki 2 Temmuz Madımak Katliamı BİR İNSANLIK SUÇUDUR. İnsanlık Suçlarında ise ZAMANAŞIMI İŞLEMEZ. Bunun tersini savunanlar da bu canilerle ortaklık etmiş olurlar.

Sözde din adına diri diri 35 canı yakanların zamanaşımından kurtarılmalarına sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız.

 

 

 

Bunun için İzmir’de bir eylem yaptık. Partili yoldaşlarımızla saat 13 Mart Salı günü saat 12.30’da Konak Kemeraltı girişinde bir araya geldik. Basın açıklamasını İl Başkanımız Av. Tacettin ÇOLAK okudu. Açıklama sırasında   “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Şeriat Ortaçağdır” sloganları atıldı. Eylem atılan sloganlar ve alkışlarla sona erdirildi.

Yapılan açıklama:

 

 

SİVAS KATLİAMININ KATİLLERİNİ

ZAMANAŞIMI İLE KURTARANLAR İNSANLIK SUÇUNA ORTAK OLMUŞLARDIR!

 

Bundan 19 yıl önce, 2 Temmuz 1993’te, Sivas’ta, Ortaçağcı Şeriat özlemcileri, 35 ilerici aydınımızı yakarak katletti. Aydınlarımız, Madımak Oteli’nin kuşatılarak ateşe verilmesi sonucu, 8 saat boyunca tutsak tutuldukları yerde yakılarak can vermişlerdi.

Otelin içinde aydınlar can verirken bu insanlık dışı, canavarca eylemi gerçekleştiren Şeriatçılar, Ortaçağ özlemlerini “Şeriat isteriz”, “Sivas laiklere mezar olacak” şeklinde haykırıyorlardı. Katledenlerin zafer çığlıkları, diri diri yakılan insanların çığlıklarını bastırıyordu.

Bu katliamdan sonra “firar” eden sanıkların bir kısmı yine Sivas’ı terk etmedi bile. Hatta birisi evlendi, çoluk çocuk sahibi oldu, devletin resmi makamlarına çocuğunun kaydını yaptırdı, askere gitti ve kendisini “arayan”! emniyetten ehliyet dahi aldı.

Bir kısmının da Avrupa’da yaşadığını herkes bilmektedir. Hatta bunlardan dokuzunun bugünlerde Alman vatandaşlığına geçmek için girişim başlattıkları biliniyor.

Günümüzün gelişmiş uydu teknolojisi ile bu katillerin dünyanın neresinde olursa olsun bulunmamalarının hiçbir inandırıcılığı yoktur. Sivas’ın katilleri bulunamadılar değil, bulunmadılar. Hatta bizzat polisin görmezden gelmesiyle küçücük Sivas’ta ellerini kollarını sallayarak yaşadılar.

Mahkemeler de failleri aramayan ilgililer hakkında hiçbir işlem başlatmadan göz göre göre yargılamayı uzattı ve bugüne gelindi. Sivas Katliamının faili bu caniler, sözde yargılandıkları mahkemede bu kez de ZAMANAŞIMINDAN yararlanarak kurtuldular.. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, HSYK 1. Daire Başkanı’nın dünkü “mesajı” doğrultusunda 1,5 saat önce verdiği zamanaşımı kararı ile Sivas canileri artık aramıza dolaşmaya başlayacaklar.

Böylece toplumu Ortaçağın karanlığına götürmek isteyen Tayyipgiller, Sivas Katliamı sanıklarının bir kısmını zamanaşımından kurtarmış oldu. Tayyipgiller 10 yıllık iktidarları boyunca bu katliamın firari sanıklarının yakalanması için hiçbir çaba göstermediği gibi, bu katliamın sanıklarının avukatlarından beş tanesi de AKP’den milletvekili yapılmış, bir tanesi Anayasa Mahkemesi üyeliğine, birisi de AA yönetim kurulu üyeliğine atanmıştır. Zamanaşımından kurtulan bu caniler de önümüzdeki günlerde AKP’den politikaya atılıp milletvekili, belediye başkanı olarak karşımıza çıkarlarsa şaşırmamak gerekir.

Bunların hepsi aynı toptan kesmedir. Bir yandan din alıp satarak zavallı halkımızı “oy davarı” haline getirirken diğer yandan kendilerine itiraz eden, ipliklerini pazara çıkartanları ise yine din adına diri diri yakmaktan çekinmezler. Çünkü bunlar ellerine fırsat geçince kendilerinden olmayan herkese düşmandırlar.

Sivas Madımak Katliamı BİR İNSANLIK SUÇUDUR. İnsanlık Suçlarında ise ZAMANAŞIMI İŞLEMEZ. Mahkemenin, bu katliamı insanlık suçu olarak görmemesi ve katilleri cezasız bırakması bizi bağlamaz.

Çünkü bizde zamanaşımı yoktur. Başta işçi sınıfımız gelmek üzere tüm emekçi halkalarımızın ele vererek kuracağı Demokratik Halk İktidarı’nda bu katiller, katilleri aklayanlar ve 75 milyon emekçi halkımızı İşsizlik Pahalılık Cehenneminde yakanlardan hesap sorulacaktır. 13.03.2012

HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

 

Print Friendly, PDF & Email