Suya Zam, Ulaşıma Zam, Ekmeğe Zam, Elektriğe Zam! Ucuzluk Ne Zaman?

Gün geçmiyor ki yeni bir zam haberi almayalım. AKP’giller, ülkemizi içine düşürdükleri ekonomik krizin faturasını biz emekçilere kesiyor. Buna belediyeler de yaptıkları zamlarla katkı sağlıyor.

İzmir’de geçtiğimiz günlerde ulaşıma zam yapılmıştı. AKP’giller yine 1 Temmuz’da yürürlüğe girmek üzere elektriğe yüzde 38 zam yaptı. En son İzmir’de ekmeğe de zam yapıldı. 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek zamla ekmeğin gramajı 220 gramdan 200 grama düşürüldüğü gibi fiyatı da 9 TL’den 10 TL’ye çıkartılarak 6 ay içinde yüzde 43 zam yapılmış oldu. Böylelikle ekmeğin hem gramajı küçültüldü hem de fiyatı arttırıldı. Bu, altı ay içinde yapılan ikinci zam oldu. Ocak 2024’te ekmek 7 TL’den 9 TL’ye çıkarılmıştı.

Tüm bu zamlarla zaten alım gücü düşen biz emekçilerin, emeklilerin alım gücü iyiden iyiye düşmüş olacak. Asgari Ücret ve emekli maaşları ile geçinmeye çalışan biz emeklileri açlığa ve yoksulluğa mahkûm eden; AKP’giller’in uygulamış olduğu ekonomik zulüm politikalarıdır.

Halkımızın en önemli besin kaynaklarından biri olan ekmeğe yapılan zammın en büyük sebebi girdi fiyatlarının artmasıdır. Uygulanan yanlış tarım politikaları yüzünden tahıl ambarı niteliğindeki ülkeden, buğday ithal eden ülkeye, un ithal eden ülkeye döndük. Bir de buna haksız kazanç elde etmek eklenince, olan işgücünün karşılığında aldığı Asgari Ücretle geçinmeye çalışan biz emekçilere ya da yıllarca çalıştıktan sonra emekli maaşı ile geçinmeye çalışan biz emeklilere oluyor.

Onun için diyoruz ki; ekmeğimizle oynamayın! Ekmeğin gramajı arttırılsın, yapılan zam geri alınsın!

Ekmek zammı halka zulümdür.

Sevgi ve Saygıdeğer Emekçi Halkımız, Emeklilerimiz;

Bu düzen Parababalarının sömürü ve soygun düzenidir. Bu sömürü ve soygun düzeni ortadan kalkmadıkça refah içinde yaşayamayız. Partimiz Halkın Kurtuluş Partisi, Parababalarının bu sömürü ve soygun düzenini ortadan kaldırmak, halkçı bir iktidar kurmak için mücadele ediyor.

Hür, Güçlü, Mutlu, Tam Bağımsız bir Türkiye için Partimiz önderliğinde mücadeleye katıl, omuz ver!

Ekmek zammı geri alınsın!

30 Haziran 2024

Halkın Kurtuluş Partisi
İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email