“Suriye Dostları” Toplantısını Protesto Ettik

 

“Suriye Dostları” Toplantısını Protesto Ettik

Bildiğimiz gibi, AB-D Emperyalistleri bir süreden beri meşru Suriye hükümetini devirme planları yapıyor. Bu kapsamda başta Tayyipgiller olmak üzere işbirlikçileri de yanına alıp çeşitli toplantılar düzenliyorlar. Bu toplantılardan biri olan ve 01 Nisan gün İstanbul’da düzenlenen “Suriye’nin Dostları” toplantısını, Halkın Kurtuluş Partisi olarak İstanbul Kongre Merkezi önünde protesto ettik.

 

    Aslında “Suriye’nin düşmanları toplantısı” olan toplantı devam ederken, ülkelerine yapılan emperyalist komployu protesto eden Suriyeli yurtseverlerden oluşan bir grup da burada toplanmıştı. Bu yurtsever Suriyelilerin yanı sıra emperyalist komplonun şakşakçılığını yapan Esad karşıtı bir grup da aynı yerdeydi. Bir yanda toplantıyı protesto eden yurtseverler, antiemperyalistler bir yanda da destekleyen işbirlikçi hainler vardı.

Saat 12:00’a doğru basın açıklamamızı yapmak üzere yürüyüşe geçtiğimiz sırada, polis daha önce orada olan iki grubun karşı karşıya gelmesini fırsat bilerek, Suriyeli yurtseverlere biber gazıyla saldırdı ve Şişli’ye doğru yönlendirdi.

   Bu sırada biz de İstanbul Kongre Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçmiştik. Pankartlarımızı gören ve sloganlarımızı duyan yurtsever Suriyeliler bizlere doğru koşarak sevinçle ve coşkuyla boynumuza sarıldılar, dostça kucaklaştık. Hep beraber AB-D Emperyalizmine karşı sloganlar attık ve duygu dolu anlar yaşadık. Bu kısacık karşılaşma bile bizlere “Halklar Kardeştir” şiarının ne kadar doğru olduğunu ve aynı duyguları paylaşmak için aynı dilleri konuşmanın gerekmediğini gösterdi. Kaldı ki saflarımızdaki Arap Yoldaşlarımız, Arapça konuşarak eylemimizin içeriğini bu kardeşlerimize anlattı. Onlar da duygularını bizlerle paylaştılar. Bu kardeşleşmenin farkına varan polis, Suriyeli yurtseverleri bizlerden uzaklaştırdı. Daha sonra biz polisin engelleme çabalarına karşın yeniden İstanbul Kongre Merkezi’nin önüne yürüyerek basın açıklamamızı gerçekleştirdik.

   Açıklama Arap Yoldaşlarımızın heyecanlı konuşmalarıyla başladı. Daha sonra İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina tarafından basın açıklamamız yapıldı.

   Açıklama esnasında sık sık “Katil ABD Suriye’den Defol”, “Hillary Go Home”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Kahrolsun ABD, Kahrolsun BOP”sloganlarımızı haykırdık. Açıklamamız sırasında yanımıza gelen Esad yanlısı Suriyeli yurtsever bir göstericiye de söz verdik. Arapça olarak konuşan gösterici, Türkiye ve Suriye Halklarının kardeş olduğunu belirtti ve toprağı öperek tepkisini gösterdi. Yaklaşık 1 saat süren eylemimiz konuşmaların ardından sloganlarla bitirildi.

                                                                           İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email