Sputnik Türkiye işçilerini ziyaret ettik

Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi Sputnik Türkiye ofisi çalışanları, Sputnik işvereninin toplu iş sözleşme sürecinde ki uzlaşmaz tutumu nedeni ile 24 Temmuz tarihinde Sputnik İstanbul ve Ankara bürolarına grev ilanının asmıştı. Sonrasında Sputnik işvereni işçi-sendika düşmanlığı yaparak TGS üyesi 24 işçiyi Anayasaya, yasalara aykırı, hukuksuz bir şekilde işten atmıştı.

İstanbul’da hem grev hem direniş yapan Sputnik işçilerine grevin 14. gününde Halkın Kurtuluş Partisi olarak dayanışma ziyareti gerçekleştirdik.

“Sputnik Grevcileri Yalnız Değildir” ozalitimizle belli bir mesafeden kortej oluşturarak, sloganlarımızla grev alanına gittik.

Burada kısa bir konuşma yapan İstanbul İşçi Örgütleri Komitesi Üyesi Aybars Yalçınkaya “Mazlum milletlerin kurtuluş meşalesini yakmış olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 101’inci yıl dönümünde İşçi Sınıfının yegane dostu Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu şanlı Sputnik işçi direnişini selamlıyoruz. Bütün devrimci irademizle bundan eminiz ki mutlaka bu onurlu davanızı kazanacaksınız. Ve işçilerin birliği bir gün mutlaka sermayeyi yenecek” diyerek Sputnik işçilerini selamladı.

Ardından Partimiz MYK üyesi Halil Arabulan “Onurlu haklı davanız er geç zafere ulaşacak, sonuna kadar inanıyoruz, elimizden gelen desteği de devam ettirmeye çalışacağız” diyerek dayanışmanın süreceğini belirtti.

İşçiler adına konuşma yapan TGS’nin Sputnik Türkiye’deki işyeri temsilcisi Nejdet Eksilmez de “Gün geçtikçe direniş büyüyor, mücadelemiz büyüyor. Her gün farklı platformlardan, siyasi partilerden, emek hareketlerinden destekler oluyor. Siz de bugün geldiniz. Çok teşekkür ederiz. Bu mücadele sadece bugünün değil yarınında mücadelesi. Emeğin yanında olan herkes yarın kazanacak. Mücadele edenler her zaman kazanacak” diyerek kararlılıklarını ve dayanışmanın önemini vurguladı.

Kısa konuşmaların ardından grev alanında işçilerle sohbetlerimizin ardından dayanışma ziyaretimiz sona erdi.

Dayanışma ziyaretinde “Sputnik İşçisi Yalnız Değildir”, “İşçiyiz, Haklıyız, Yeneceğiz”, “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları atıldı.

30.08.2023

HKP İstanbul İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email