SOMA’NIN KATİLİ TAYYİPGİLLER HÜKÜMETİNE KARŞI İZMİR HALKI SOKAKLARDAYDI!

SOMA’NIN KATİLİ TAYYİPGİLLER HÜKÜMETİNE KARŞI İZMİR HALKI SOKAKLARDAYDI!

13 Mayıs günü Soma’da kömür madeninde yüzlerce işçi AKP hükümetinin işçi düşmanı, rantçı politikaları yüzünden bir cinayete kurban gitti. Olayın ardından timsah gözyaşları bile dökmeyen Tayyip ve şürekâsı utanmadan “kader, kaza, madenciliğin fıtratında bu vardır” diyerek insanlıktan nasiplerini almadıklarını bir kez daha gösterdiler. Gözünü kar hırsı bürümüş, para tanrısına tapan Tayyipgiller hükümeti için insan hayatının ne kadar değersiz olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Olayın ardından ülke genelinde AKP hükümetinden hesap sormak için yüz binlerce

insan sokaklara döküldü. “Kaza değil cinayet, katil hükümet”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganlarıyla Soma’da meydana gelen facianın AKP hükümetinin neden olduğu bir cinayet olduğunu haykırdı halkımız. Tabii Tayyipgillerin kolluk kuvveti yine Türkiye’nin her yerinde protesto hakkını kullananlara tazyikli suyla, gaz bombalarıyla saldırdı. Suçluluk psikolojisinin verdiği dengesizlikle Tayyip Soma’da kendisini protesto edenleri yumrukladı, hakaretler yağdırdı, baş müşaviri bir protestocuyu tekmeledi.

İzmir halkı da 14-15 Mayıs günleri Tayyipgillere olan öfkesini haykırmak için sokaktaydı. 14 Mayıs Çarşamba günü Basmane Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe halkın her kesiminden binlerce kişi katıldı. HKP İzmir İl Örgütü olarak biz de flama ve dövizlerimizle oradaydık. Basın açıklaması yapmak için Konak Meydanı’na kadar yürüyen kitleyi meydanın girişinde polis barikatları, tomaları, akrepleriyle bekliyordu. Kitle daha yeni alana varmıştı ki Tayyipgillerin faşist kolluk kuvveti azgınca saldırmaya başladı, meydanı gaza boğdu. İnsanların bu kadar açık bir şekilde meydanda olan bir cinayet karşısında, yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği bir facia karşısında en meşru hakları olan protesto hakkını kullanmasına izin vermedi.

Ertesi gün, 15 Mayıs Perşembe günü DİSK – KESK – Birleşik Kamu İş emekçileri iş bırakma eylemi gerçekleştirdi ve halk bir önceki günden daha kalabalık, daha hınçlı, daha kararlı bir şekilde sabah saat 9.30’da yine Basmane Meydanı’nda toplandı. Konak Meydanı’na yapılan yürüyüşe daha meydana varılmadan yine polisin saldırısı engel oldu. Ancak bu sefer kitle daha kararlı ve hazırlıklıydı. Saatlerce süren polisin canice saldırılarına rağmen halk direnişi bırakmadı. Zaman zaman ara sokaklarda da devam eden direniş sonucu Konak Meydanı’nda yeniden toplanan kitle burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

Aynı gün (15 Mayıs) HKP İzmir İl Örgütü olarak saat 18.00’da Karşıyaka İZBAN önünde toplandık. İstasyon caddesi boyunca yapılan yürüyüşümüzü Karşıyaka halkı yoğun ilgisiyle karşıladı. Yürüyüşümüz boyunca “İşçide Kömür Karası, Tayyip’te Yüz karası”, “Madencinin Ahı Madende Kalmayacak”, “Soma’nın hesabı Sorulacak”, “Katil AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı. Sonrasında HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak bir konuşma yaptı. Konuşmasında 14 Mayıs günü HKP heyeti olarak Soma’ya yapılan ziyaretten örneklerle Soma’nın bir kaza, kader değil; Tayyipgillerin ve parababaları düzeninin işçi düşmanı politikalarının sebep olduğu bir cinayet olduğuna vurgu yapan Çolak, bu halk düşmanı hükümete karşı zafer kazanmanın tek yolunun örgütlü mücadeleden geçtiğini söyledi. Açıklamadan sonra Çarşı girişinde yapılan oturma eylemi boyunca şiirler okundu. İzmir halkı eyleme alkışlarıyla, sloganlara verdiği destekle eşlik etti.

{youtube}oFpHEekglBc{/youtube}

Ülkemizde gün geçtikçe iş cinayetlerinin sayısı artarken, buna sebep olan Tayyipgiller hükümeti halkımızla alay edercesine “kader, olağan şeyler” diyerek kurtulmaya çalışıyor. Ancak bizler, bu ülkenin devrimcileri, sosyalistleri, bu afyonu yutmuyoruz. Soma’da katledilen yüzlerce işçi kardeşimizin ve daha nice işçi cinayetlerinin hesabını Tayyipgillerden ve bekçiliğini yaptıkları parababaları düzeninden sorana kadar mücadele edeceğiz. Ve bu düzeni yıkıp, Halk iktidarını kuracağız, bir tek işçinin bile iş cinayetine kurban olmasına izin vermeyeceğiz.

                                                                            Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü

 
Print Friendly, PDF & Email