Soma Mitinginde Tek Ses: “Soma’nın Hesabı Sorulacak.”

hkpsomaGeçtiğimiz yıl Soma’da yaşanan ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan katliamda hayatını kaybeden işçiler bugün (10 Mayıs) Soma’lı ailelerin çağrısıyla Soma’da gerçekleşen mitingle anıldı. HKP İzmir İl Örgütü olarak “Soma’nın Katili Tayyipgiller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımız ve flamalarımızla Soma’daydık. “Soma’nın Hesabı Sorulacak”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek”, “Analar Doğurur Patronlar Öldürür”, “İşçide Kömür Karası, Tayyip’te Yüz Karası” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşle miting alanına gelindi.

Açılış konuşmasının ardından katliamda hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin acı ve öfke dolu konuşmaları, katliamda evladını kaybeden bir annenin “her anneler günü beni ilk oğlum arardı. Anneler günümü kutlardı. Bugün de anneler günü. Benim oğlum nerede?” serzenişleri, eşini kaybeden bir kadının dayanamayıp baygınlık geçirmesi uzun süre akıllardan silinmeyecek türdendi. Söz alan tüm ailelerin ise ağızlarından çıkan tek bir şey vardı: “Tüm sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz. Davamızın peşini bırakmayacağız”

soma10mayıs

Ermenek’te, Zonguldak’ta yaşanan maden katliamlarında yakınlarını kaybedenler de Soma’lı ailelere destek vermek ve seslerini duyurmak için alandaydı. Onların da tek istekleri, acılarına sebebiyet verenlerden hesap sorulmasıydı.

Ailelerin konuşmalarından sonra söz alan demokratik kitle örgütlerinden temsilcilerin konuşmalarının ardından miting “Soma’yı Unutma Unutturma”, “Soma’nın Hesabı Sorulacak” sloganları eşliğinde sonlandırıldı. Soma mitinginden herkesin çıkarttığı sonuç Soma’nın acısının ve öfkesinin ilk günkü tazeliğini koruduğu, sorumlular hesap verene kadar da dinmeyeceği oldu.

Print Friendly, PDF & Email