Soma Katliamı Davası 12 Nisan’a Ertelendi

soma davası 26 şubatAkhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma Katliamı Davası’nın altıncı etap duruşmaları 16 Şubat tarihinde başlayıp 26 Şubat’a kadar sürdü. 26 Şubat günü görülen duruşmada mahkeme heyeti Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in tutuklu hallerinin devam etmesine ve davanın 12 Nisan 2016 tarihine ertelenmesine karar verdi.
Soma davasının her duruşması birbirinden trajik olaylara sahne oluyor. Bu kez de Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin sahibi Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan’ın avukatı savunmasında mahkeme heyeti 12795357_1120999087953974_3094111158752178325_nve madenci yakınlarıyla alay edercesine Can Gürkan’ın suçlu olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını ileri sürerek tahliye edilmesini istedi. Aynı avukat salondaki ailelerin sanıklara sık sık beddua ettiklerini, bu bedduaların kendilerine
döneceğini söylemesi üzerine salondakilerin sert tepkileriyle karşılaştı. Sanıklar yüzleri kızarmadan olayın gerçek nedenlerinin bulunması için çabaladıklarını, en az aileler kadar üzüldüklerini söyleyerek duygu sömürüsü yapmaya devam ettiler ve tahliyelerini talep ettiler. Ancak mahkeme heyeti delillerin ortada olduğunu belirterek taleplerini reddetti ve tutuklu yargılanmalarının devamına karar verdi.

Hep söylediğimiz gibi, bu davanın siyasi zemindeki sorumluları, yani AKP’giller yargılanmadıkça bu dava göstermelik olmaktan öteye geçemeyecektir. 301 maden işçisinin göz göre göre canına kıyanlar da bunu bildiklerinden, kendilerinden emin bir şekilde insanların akıllarıyla alay eder gibi ifadeler vermeye devam etmektedirler.

soma davası 26 şubat 2HKP İzmir İl Örgütü olarak daha önceki duruşmalarda olduğu gibi, bugün olduğu gibi bundan sonra da acılı madenci ailelerini yalnız bırakmayacağız. 12 Nisan’da yine Akhisar’da olacağız. Biliyoruz ki, bu katliamların sorumlusu olan AKP iktidarını ve bekçiliğini yaptıkları sömürü düzenini yıkıp tarihin çöplüğüne gönderene kadar ne Soma’nın ne de diğer işçi katliamlarının hesabı sorulmuş olmayacak.

Mücadelemiz, halkların sömürüden, zulümden, katliamlardan kurtuluş mücadelesidir! 26.02.2016

            HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email