Soma Davası Yine Ertelendi! Dava Uzatılıyor! Adalet Geciktiriliyor!

Soma Davası Yine Ertelendi! Dava Uzatılıyor! Adalet Geciktiriliyor!

Parababaları ve Ortaçağcı işbirlikçiler, 3 Mayıs 2014 günü 301 madenciye Soma’yı mezar ettiler.

İşçi Sınıfını adeta bir “yük hayvanı” gibi gören bu insanlıktan çıkmış dördüncü tür yaratıklar, aşırı üretim zorlaması, iş güvenliği önlemlerinin alınmaması ve teknolojik gerilikler nedeniyle maden işçilerini bile bile ölüme gönderdiler.

Duruşmalar başlayınca madende yapılan bilirkişi incelemeleriyle ortaya çıktı ki; işveren her gün tonlarca kömür üretimi yapılsın da gerisi ne olursa olsun diye davranmış. İşçilerin metan gazından korunmak için kullandıkları maskelerin bile kullanım ömürlerini doldurdukları, hiçbir işlevlerinin kalmadığı açığa çıktı. Öyle ki, katliam öncesinde yapılan müfettiş incelemelerinin bile usulüne uygun yapılmadığı kanıtlandı. Hatta katliamdan sağ çıkan işçilerden bazılarının verdiği ifadelere göre; müfettişler ocağa inmeden işverenle yemek yiyip çay içtikten sonra raporlarını düzenlemişler.

Katliamın baş sorumluları 3,5 yıldır cezaevinde tutuklular.

Ancak katliam davasının uzaması da adaleti geciktirmektedir.

Davalar uzatılırken, mahkeme heyeti değiştirildi. Davayı baştan beri başarıyla götürmekte olan ve geniş hacimli bir dava olmasına karşın, dosyaya tamamen vakıf olan Mahkeme Başkanını başka yere gönderdiler.

Bu da yetmiyormuş gibi, tutuklu sanıklar, 15 Temmuz’dan sonra davanın yönünü başka yöne çekmeye başladılar.  “Sabotaj” iddiasında bulunarak, kendilerinin katliamdaki sorumluluklarını örtmeye çabalamaktalar. Bu saçma iddiayı ise Manisa Cumhuriyet Savcılığı “ciddiye” alarak soruşturma başlatmış ve katliam sonrası Bilirkişilik yapanların zorla ifadelerini almıştır. Ancak bugüne kadar herhangi bir dava da açılmış değildir.

Öyleyse ne beklenmektedir?

Yirminci blok duruşması dün ve bugün yapılan duruşmalarda, tarafların beyanları ve savunmaları alınmış, aileler de şikâyetlerini ifade etmişlerdir. Ama her nedense mahkeme Manisa’daki soruşturma dosyasını da beklemeye alarak yirmi birinci duruşma tarihini 16 Mart 2018 gününe ertelemiştir.

Bize göre bu davada dosya fazlasıyla tekemmül etmiştir. Sanıkların suçu sabittir. 301 kere cezalandırılmalarına yetecek delil mevcuttur. Daha fazla beklemek davaya başka ellerin karışmasını da beraberinde getirmiştir ve getirmektedir.

Ancak bu davada yargılanan sanıklara 301 kere ceza verilse bile karar yine de eksik kalacaktır. Zira katliamın siyasi sorumluları yargılamaya dâhil edilmemişlerdir. Yargılanan patron, hükümetten bağımsız değildir. Bu nedenle sorumlu siyasetçilerin yargılanmadığı ve cezalandırılmadığı bir karar eksik kalmaya mahkûm olacaktır.

Her ne kadar biz; üç ayrı dosyadan yargılaması yapılıp beraat eden “Soma’nın Katili; AKP’gillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımızla duruşma salonunun dışında gerçek sorumluları göstersek de, bu iddiamız şimdilik dava dosyasına girmiyor.

Ancak Demokratik Halk İktidarında bu dosya yeniden açılacak ve gerçek siyasi sorumluların da yargılamaları yapılacaktır.

10.01.2018
HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email