Soma Davası tüm adaletsizliğiyle devam ediyor

DSC_122516 Şubat 2016’da başlayan Soma Katliamı Davası’nın altıncı etap duruşmaları bugün de (22 Şubat) devam etti.

Bugünkü duruşmada katledilen 301 işçinin otopsi raporları okundu. Ardından Soma Kömür İşletmeleri AŞ’de çalışan ve daha önce başka mahkemede ifadeleri alınan maden işçilerinin ifadeleri okundu. Duruşma 23 Şubat Salı gününe ertelendi, ifadelerin okunmasına yarın devam edilecek.

Duruşmaya damgasını vuran olay, katledilen madencilerden Kader Yıldırım’ın annesi Elmas Kaya’nın raporların okunmasından önce söz alıp, arkasında oturan tutuklu ve tutuksuz sanıklara doğru dönerek “Biraz olsun yaşananlardan ders alsınlar. Vicdanımda mücadele ediyorum. Acaba bana verseler, ne yaparım diye. Ben bu acıma rağmen onları öldüremem. Çünkü ben katil değilim. Bunları vicdanlarına mahkûm ediyorum. Dünyanın gazabı üzerlerine olsun.” demesiydi.

Madenci aileleri otopsi raporları okunurken maden işçilerinin isimleriyle değil numaralarla bahsedilmesine de tepki gösterdiler.

soma

 

 

 

 

 

HKP İzmir İl Örgütü olarak bu duruşmada da oradaydık. Her ne kadar Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi “bozuk düzende sağlam çark” olmasa da, Soma Katliamı’nın siyasi zemindeki sorumluları cezalandırılmadan adalet yerini bulmayacak olsa da evlatlarını, eşlerini kaybeden acılı aileleri adalet mücadelelerinde yalnız bırakmamaya devam edeceğiz.

Parababalarının sömürü düzenini yıkana kadar, Soma ve tüm işçi katliamlarının hesabını sorana kadar da mücadele etmeye devam edeceğiz! 22.02.2016

 

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email