Soma Davası Sürüyor, Katiller AKP’giller’in Gölgesine Saklanıyor

soma313 Mayıs 2013’te Manisa’nın Soma ilçesinde gerçekleşen 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın Akhisar’da görülen davasının dokuzuncu duruşması bugün başladı. Sabah saatlerinde adliye önünde toplanan madenci ailelerine davayı başından beri kararlıca takip eden partimiz HKP de destek verdi. Duruşmalarda madenci ailelerine lojistik destek (çay, su, yemek) veren Akhisar’lı devrimci-demokratlar da her zamanki gibi yerlerini almışlardı. İşin üzücü tarafı, partili yoldaşlarımızdan başka bu duruşmaya pankart ve bayraklarıyla gelen kimse yoktu. Anlaşılan, AKP’gillerin OHAL’i herkesi etkilemiş, polisin tavrının ne olacağını görmek istiyorlardı. Ancak yoldaşlarımız, duruşma salonunun önüne gelir gelmez, “Soma’nın Katili AKP’gillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartını her zamanki yerine astılar ve gün boyu beklenen parkı parti bayraklarımızla donattılar.

Mahkeme önünde madenci aileleri adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı okuyan, katledilen madencilerden Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, “Bizler tanığıyız, Soma Katliamı siyaset, sermaye ve sarı sendika üçlüsünün sorumlu olduğu bir işçi katliamıdır” diyerek gerek mahkeme salonlarında, gerek sokaklarda mücadele verdiklerini belirtti. Çolak, 15 Temmuz’dan sonra AKP’gillerin Pensilvanyalı İmam ve cemaatiyle kapışması sonucu Soma Katliamı’nı da cemaatin üzerine yıkarak kendini aklamaya çalışmasıyla ilgili de “Katliam sonrasındaki fıtrat açıklamaları nasıl kabul görmediyse, sabotaj iddiaları da kamuoyunun nezdinde kabul görmeyecektir.” dedi. Sorumluların AKP iktidarı ve bekçiliğini yaptığı sermaye düzeniyle sarı sendikacılar olduğunu vurgulayan İsmail Çolak sorumluların yargılanması için duyarlı tüm insanları mücadeleye çağırdı.

soma4Her zamanki gibi HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak duruşma salonunda, HKP üyeleri de salon önünde pankart ve flamalarla davaya sahip çıkarak aileleri yalnız bırakmadı.

Duruşmada konuşan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ifadesinde katliamı Fethullah Gülen cemaatinin yaptığını ima ederken Can Gürkan’ın müdafi Avukatı Kadir Çekin ise “15 Temmuz’un her şeye olduğu gibi bu yargılamaya da etkisi olacak, göreceksiniz.” dedi. Duruşmanın başından beri çelişkili ifadelere ve yalana başvurarak suçlarını inkar eden, AKP’gilleri arkasına aldığından zaman zaman ailelerle alay edecek kadar ileri giden sanıklar, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından başlayan Pensilvanyalı İmam ve Kaçak Saraylı İmam arasındaki çatışmada taraflarını belli ederek AKP’giller’in gölgesine saklanmaya devam ediyor.

Geçen Şubat ayında katliamın yaşandığı ocakta yapılan bilirkişi incelemesinin raporu mahkeme heyetinin verdiği 6 aylık süre dolmasına rağmen hazırlanmadı. Sanık avukatları katillerin tahliyesini talep etti ancak mahkeme heyeti kuvvetli suç şüphesinin bulunması nedeniyle talepleri reddetti. Duruşma bilirkişi raporunun gelmesine karar vererek 23 Ağustos 2016  Salı gününe ertelendi.

akhisar (28)AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüştürülen ve gün geçtikçe adaletsizlikte ve hukuksuzlukta sınır tanımayan yargı düzeninde Soma ve diğer iş cinayetlerinin gerçek suçluları yargılanmayacak, bir kaç göstermelik ceza kesilse bile bu parababaları düzeni değişmedikçe gerçek adaletten söz etmek mümkün olmayacak.

Pensilvanyalı İmam’la hesaplaşmalardan şimdilik galibiyetle ayrılan ve diktatörlüğünü kuvvetlendiren Kaçak Saraylı İmam’a karşı, Halkın Kurtuluş Partisi; başta işçi sınıfımız gelmek üzere tüm sömürülenlerin mücadelesinin yanında olacak, onlara önderlik yapmaya devam edecek. Adından başka muhalefetle hiç bir ilgisi olmayan partilerin ve onların kuyrukçuluğunu yapan hareketlerin köşe bucak kaçtıkları bu mücadele HKP’lilerin kararlılığıyla zafere ulaşacak. Soma’nın da, diğer tüm katliamların da hesabı er geç sorulacak! 09.08.2016

 

HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

Print Friendly, PDF & Email