“Soma Borsası” kurarak 301 madencinin katillerini ödüllendiren Parababaları düzeninin temsilcileri; sanmayın ki bu katliam yanınıza kâr kalacak!

Soma Katliamı Davasının 14 Haziran tarihinde gerçekleşen duruşmasında mahkeme,  16 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 09.00’da karar vermek üzere duruşmaya ara vermişti. 16 Haziran günü HKP ve İPSD olarak sabah erken saatlerde toplanma yerindeydik. Her duruşmada yaptığımız gibi “Soma’nın Katili AKP’giller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımızı ve parti bayraklarımızı toplanma yerinde açarak beklemeye başladık.

Madenci ailelerinin de gelmesinin ardından, toplanan kitle, her zaman olduğu gibi önde katledilen 301 madencinin adlarının yazılı olduğu pankart ve “Soma’nın Kömürü Katilleri Yakacak”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, Katiller Halka Hesap Verecek” sloganları eşliğinde duruşma salonuna doğru yürüyüşe geçti.

Yargının AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüştürüldüğü ülkemizde, bu davadan Parababalarının sömürü düzeni tarafından katledilen 301 madenci kardeşimiz lehine, onların geride bıraktıkları acılı aileleri lehine bir karar beklemek ölü gözünden yaş beklemekle eşdeğer olurdu…

Nitekim Soma katillerine ödül gibi cezalar verilirken, madenci aileleri bu duruma isyan ettiler.  Aileler kararı protesto ettiler, kürsüye ayakkabılar fırlatıldı.

Hep söylediğimiz gibi, Soma’nın katili yerli-yabancı, antika-modern sermayenin işçi kanını emerek beslenen sömürü düzenidir.  Ve onların emrinde olan yargı düzeni,  bugün bir kez daha “ Ölüm bu işin fıtratında var” ifadelerinde somutlanan insanlık dışı, işçi düşmanı egemen sınıf düşüncesini, egemenlerin hukuku adına karara bağlamıştır.

Duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı AvTacettin Çolak, bu durumu şu sözlerle ifade etmiştir:

***

Bu ülkenin namuslu gazetecileri adliyede dönen oyunların kitabını yazdılar. FETÖ Borsalarının nasıl kurulduğunu, adliyelerde nasıl zengin FETÖ’cülerin tahliye edilip, garibanların, emekli maaşı alanların da banka hesaplarına el konup cezalara çarptırıldıklarının kitabını yazdılar.

Burada da 301 madenci kardeşimizi katledenlerin yargılandığı davada da Soma Borsası kurdular. Soma Borsasında da 301 kere ceza alması gereken katiller maalesef bilinçli taksirden ceza aldılar. Aslında bu yargılamalarda baştaki heyetin değiştirilmesi, dosyaya gerçekten vakıf olan bir başkanın sürgün edilmesiyle birlikte, bu borsanın kurulduğu da anlaşılmıştı

Yargıtay sürecinde de benzer borsalar kuruldu, bozulan karar-geçmişteki süreçleri tekrarlamaya gerek yok- Yargıtayın aynı dairesine üç tane memur görevlendirilerek tekrar sanıklar lehine, patron lehine değiştirilmiş oldu. Şimdi biz şunu söylüyoruz Halkın Kurtuluş Partisi olarak:

Zaten bu davada gerçek sorumlular da yargılanmadı. Siyasiler yargılanmadı. Soma’dan çıkan kömürün AKP’ye oy devşirme amacıyla, seçim yatırımı için kullanılan kömürlerin diyetini ödedi burada yargı. Ve yargı AKP’nin hukuk bürolarına döndürüldüğü için maalesef böyle bir sonucun çıkması da kaçınılmazdı. Biz baştan itibaren bu katliamın takipçisi olduk. Olmaya devam edeceğiz. Madenci ailelerinin yanında yer almaya devam edeceğiz. Hepinize saygılar sunarım.”

***

Bu katliama sebep olan sermaye, sarı sendika ve siyasal iktidardır!

Sanmasınlar ki işledikleri suçlar cezasız kalacak. Soma’nın katilleri de çelik bilezikle tanışacaklar. İşledikleri insanlık suçlarının Soma Madenlerinin kara dehlizlerinde gömülü kalmasına asla izin vermeyeceğiz!

Er ya da geç hesabını soracağız! Kuracağımız Demokratik Halk İktidarında, işlediğiniz tüm suçlar gibi, Soma’nın hesabını da vereceksiniz İşçi Sınıfımıza ve Halkımıza!

16 Haziran 2021

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email