Sivas Katliamı’nı 29’uncu yılında Yamanlar Mahallesinde lanetledik

HKP, SEV-DER, AKD Yamanlar Şubesi, İPSD ve Diyarbakır Erenler Derneği olarak 2 Temmuz Sivas Katliamı’nı lanetledik, katliamda yaşamını yitiren insanlarımızı andık.

2 Temmuz Cumartesi günü saat 20.30’da Yamanlar Mahallesi PTT önünde bir araya geldik. Sivas Şehitlerinin fotoğraflarının olduğu pankart ve parti bayraklarımızdan oluşan kortejimizle etkinliğin yapılacağı Üç Fidan Parkı’na doğru yürüyüşe geçtik. Yürüyüş sırasında Sivas Katliamı’nın sorumlularının teşhir edildiği konuşmaların yanı sıra, katliamı lanetleyen sloganlarımızı attık.

Yamanlar Mahallesi Halkının alkışlarla destek verdiği yürüyüşümüz Üç Fidan Parkı’nda son buldu. Burada ilk konuşmayı Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Yamanlar Şubesi Başkanı Hüseyin Görer yaptı. Hüseyin Görer konuşmasında; “Ülkemizde yaşanan her türlü ekonomik, siyasal ve kültürel krizlerin baş sorumlusu emperyalizm ve başta AKP hükümeti olmak üzere onun ülkemizdeki işbirlikçileridir. Haramilerin saltanatını er ya da geç ama mutlaka yıkacağız. Katliamların hesabını mutlaka soracağız. Bu ülkeyi ve bu dünyayı yaşanır kılmak biz insanların elindedir. Bu gerçeği her yerde ve her alanda haykırmaya devam edeceğiz. Değil 29 yıl, 29 asır da geçse Madımak Katliamı’nı ve diğer işlenmiş insanlık suçlarını unutmayacağız. Unutmak, en başta inancımıza, direncimize, bilincimize ve bu uğurda bedel ödeyen, Kerbela’dan Şeyh Bedrettin’e, Pir Sultan’a ve bugüne kadar, hak ve hakikat mücadelesinde inançları uğruna bedel ödeyenlere ihanettir. Unutmak; Asım Bezirci’nin Kalemine, Hasret Gültekin’in Bağlamasına, Nesimi Çimen’in Curasına, Asuman Sivri’nin Semahına, Koray Kaya’nın düşlerine ihanettir”, ifadelerini kullandı.

Ardından Partimiz adına Yusuf Gençer konuşma yaptı. Yusuf Gençer konuşmasında şunları dile getirdi:

Bundan 29 yıl önce insanlık tarihinin en korkunç katliamlarından biri daha yaşanmıştı bu topraklarda. Hem de basit bir müdahale ile önlenebilecekken. Üstelik hiç kimsenin burnu kanamadan. Evet, Sivas’ta Pir Sultan Abdal etkinliklerinde Madımak Oteli’nde içinde aydınlarımızın, çocuklarımızın, sanatçılarımızın olduğu 33 insanımız diri diri yakılarak katledildi. Hem de Mustafa Kemal ve Laik Cumhuriyet düşmanı Ortaçağcı gericilerin sevinç çığlıkları arasında. Hem de devletin gözü önünde.

Oysa yüreği insan sevgisi ile dolu aydınlarımızın, sanatçılarımızın yaptıkları tek şey; yüz yıllar öncesinden günümüze seslenen, dünya insanlığına mal olmuş, zulme baş kaldırmış, haksızlığa isyan etmiş ve bu uğurda idam edilmiş, devrimcilere, yurtseverlere ilham kaynağı olmuş, “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyen Pir Sultan Abdal’ı anmaktı. Ancak yerli-yabancı Parababalarının ve emperyalist çakalların tetikçiliğini yapan Ortaçağcı, Amerikancı, CIA-Pentagon, Muaviye-Yezid İslamcıları tarafından katledildiler.

Sivas Katliamı’nın bir sorumlusu da Ortaçağcı gericiliğin siyasi simgesi olan türban eylemlerine, kıyafet özgürlüğü adı altında destek veren sözde solculardır. Onların önder belledikleri Said-i Nursi gibi Ortaçağcı gerici için Anma Toplantıları düzenleyen, ilanlar veren Amerikancı Kürt Hareketi ve onlarla saf tutan Sevrci Soytarı Sahte Solculardır. Ve şimdi bunlar, ikiyüzlülükle Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anıyorlar, utanmadan!

Bu devran böyle gelmedi, böyle gitmeyecek!

Elbette ki halkımız bu Ortaçağcı gericilikten de, ABD-AB Emperyalist Çakallarından da, yerli satılmışlar cephesinden de hesap sormak için Partimiz etrafında örgütlenecek ve bu insanlık dışı düzene son verecektir. O zaman insanlığın baş belası olan ve halklara dayatılan modern gericilik emperyalizm ve antika gericilik Ortaçağcılık, Tarihin çöplüğünde yitip gideceklerdir. Bir kez daha Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren o güzel insanları sevgi ve saygıyla anıyoruz.” dedi.

Sık sık “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek” sloganlarının atıldığı etkinliğimizde şiirler okundu. Etkinliğimiz, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren sanatçılarımızın türkülerinin söylenmesinin ardından son buldu.

Sivas Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız!

2 Temmuz 2022

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email