Sivas Katliamı lanetlendi: Sivas’tan Soma’ya katiller aynı

Sivas Katliamı lanetlendi:

Sivas’tan Soma’ya katiller aynı

İzmir

2 Temmuz 1993’de Sivas’ta Madımak Oteli’nde Ortaçağcı şeriatçılar tarafından katledilen 33 aydınımız, her yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir Yamanlar Mahallesi’nde Halkın Kurtuluş Partisi, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği, Sevdilli ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yamanlar Spor Kulübü ve Soğukkuyu Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı etkinlikle anıldı.

 

2 Temmuz Çarşamba günü saat 20.30’da Yamanlar Mahallesi İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği önünde toplanan Yamanlar Halkı, Nazım Hikmet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında ellerinde katledilen aydınlarımızın portrelerini taşıyan halk “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek”, “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Kahrolsun MİT-CİA-Kontrgerilla”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi” sloganları attı.

Çevredekilerin alkışlarıyla, sloganlara katılımlarıyla destek verdiği coşkulu yürüyüş, anma etkinliği ve konserin yapılacağı Nazım Hikmet Meydanı’nda sona erdi.

Etkinlikte ilk olarak düzenleyici kurumlar adına söz alan HKP Bayraklı İlçe Başkanı Yusuf Gencer, Sivas Katliamı’nın 21’inci yıldönümünde katliamı yapanların bugün iktidarda bulunduklarını, ülkemizi Ortaçağ karanlığına götüren Tayyipgiller’e karşı ancak örgütlü mücadele yürütülerek zafer kazanılabileceğini vurguladı. Bu mücadelenin ezilenle ezen, sömürülenle sömüren arasında binlerce yıldır sürdüğünü ve ezilenlerle sömürülenler bir araya gelip örgütlendiklerinde bu mücadeleden galip çıkacaklardır, dedi.

Sonrasında söz alan HKP İzmir İl Başkanı Tacettin Çolak, Sivas Katliamı’nı yapanların ve bugün iktidardaki Tayyipgiller’in halkımızı din ile afyonladığını, onların dininin Muaviye- Yezid dini, CİA dini olduğunu söyledi. Suriye’de Irak’ta Tayyipgillerin beslediği, silahlandırdığı ÖSO, IŞİD tarafından 21 yıl sonra da bu katliamların devam ettiğini söyledi. Soma’da katledilen yüzlerce işçinin de katilinin Tayyipgiler olduğuna değinen Çolak, konuşmasını birlik içinde örgütlü mücadele çağrısı yaparak sonlandırdı.

Ardından sahne alan halk ozanlarımız Erbay Ulupınar, Mehmet Ali Öksüz ve halkımızın gönlüne taht kuran yiğit ozanımız Âşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni türküleriyle Sivas’ta katledilen aydınlarımızı andı.

Yamanlar Halkının yoğun ilgi gösterdiği etkinlik konserlerin ardından sona erdi.

İzmir’den Kurtuluş Partililer

 

 

***

 

Ankara

Bu katiller Ortaçağcı, ABD-CIA İslamcısı Muaviye-Yezid tohumu Tayyipgiller’dir.

Bunların ataları Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızda Emperyalistlerle işbirliği yapıtılar yurtseverleri katlettiler. Menemen’de Yurtsever Kubilay’ı katlettiler. Altıncı Filo’yu protesto eden devrimcileri katlettiler, Altıncı Filo’ya secdeye durdular. Bundan 21 yıl önce 2 Temmuzda 33 aydınımızı “Allah Allah” nidalarıyla yakıp katlettiler.

Bugün IŞİD’in Suriye ve Irak Halkına yaptıklarını 21 yıl önce Ortaçağcılar aydınlarımıza karşı yaptılar. Boşuna demiyoruz Tayyipgillerle IŞİD’in sapıklarının ruhiyatları aynı, aynı toptan kesmeler, diye.

Şanlı Gezi İsyanı’mızda katlettiler gençlerimizi. “Ölmüş geçmişlerdir” diyerek küçümsediler.

Soma’da katletmeye devam ettiler Tayyipgiller. Kendi rakamlarıyla 301 madencimizi katlettiler, “kader” dediler, “bu işin fıtratında var” deyip üstünü örtmeye çalıştılar.

Ama hesap vermekten kurtulamayacaklar, kaçamayacaklar halkın yargısından. Eninde sonunda çektirdikleri acıların, katliamlarının karşılığında bileklerine çelik bilezik geçirilecek. Bu halk unutmayacak affetmeyecek, hesabını soracak.

2 Temmuz şehitleri nezdinde Tayyipgiller’in yaptığı bütün katliamların öfkesi, kini ve acısı daha çok taze olan Soma Katliamı’nın sıcaklığı damgasını vurdu, 2 Temmuz Mitingine. Toros Sokak’tan başladı yürüyüşümüz. Biz Kurtuluş Partililer “Şeriat Ortaçağdır” pankartı ve bayraklarımızla, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Sivas’ın Katili MİT, CIA, Kontrgerilla” “Faşizme Karşı Ya Birleşmek Ya Ölüm” sloganlarımızla, yürüyüşte yerimiz aldık.

Mitingin gerçekleştirileceği Kolej Meydanı’nı dolduranlar Sivas’ta katledilen 33 yiğit insan için saygı duruşunda bulundular, zamanaşımından yırtan canilerin halkın hesabından kurtulamayacağını, Sivas’ın hesabının sorulacağını haykırdılar.

 

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

 

***********************

 

Sivas Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız!

     Bundan 21 yıl önce, Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikler’ine katılan 33 aydınımız, insanımız göz göre göre, devletin gözetiminde Ortaçağcı gericiler tarafından hunharca katledildi. Saatlerce kuşatıldıkları otel binasında sanki seyirlik bir oyun sergiler gibi dünyanın gözünün içine baka baka katledildiler. Bu katliamı planlayanlar günler öncesinden provokatif yayınlar yaparak halkı kışkırtıyorlardı. Katliam günü yani 2 Temmuz’da camilerden halkı kışkırtarak Madımak oteline doğru yönlendirmişler, “Kahrolsun Laiklik”, “Cumhuriyet Sivas’ta Kuruldu Sivas’ta Yıkılacak”, “Yaşasın Kıyamımız” sloganlarıyla gerici bir ayaklanma başlatmışlardı. Gözleri o kadar dönmüştü ki, tekbir sesleri getirerek Madımak Oteli’ni ateşe vermişler ve otelde bulunan insanların ölmelerini sevinçle izlemişlerdi. Sözde yangına müdahale etmeye gelen itfaiye ekibini de engellemişlerdi. O ana tanıklık eden insanların anlatımları bugün bile tüylerimizi diken diken ediyor.

     Böylesi bir katliam unutturulabilir mi? Bu katliamı unutmak suça ortak olmak değil midir? 

     Onun için bu katliamı ne unuturuz ne de affederiz. Bu katliamı yapanlar ise bugün Suriye’de de, Irak’ta da katliamlar yapan Ortaçağcı gericilerdir. Ortaçağcı gericilik, hep emperyalistlerin maşası olmuştur ülkemizde ve Ortadoğu’da. Ne zaman ilerici bir halk hareketi, ya da gençlik hareketi geliştiyse ya da iktidardaysa AB-D uşağı, maşası bu gerici güruh her türlü silahla donatılarak, parayla beslenerek üstlerine saldırttırılmıştır. 

     Amerikan Emperyalizminin 6. Filo’sunu protesto eden devrimci gençliğimize saldıranlar bunlardı. Maraş, Çorum Katliamı’nı yapanlar bunlardı. Afganistan’da, Pakistan’da emperyalistlerin maşalığını yapanlar bunlardı. Ve bugün başta Suriye olmak üzere, Irak’ta ve diğer Ortadoğu ülkelerinde katliamlar yapanlar bunlardır. Tayyipgiller tarafından her türlü silah ve parayla donatılan ÖSO ve IŞİD adlı bu maşalar, Yezid ve Muaviye İslamlığının yeni versiyonu olan CIA İslamlığını hâkim kılmak için efendileri AB-D Emperyalistleri tarafından görevlendirilmişlerdir. Tabiî ki Tayyipgiller’in şefliğinde bu katliamlar yürütülmektedir. Ve Sivas Katliam’ının 21’inci yıldönümünde benzer katliamlar devam etmektedir. 

     Tayyipgiller, bildiğimiz gibi Sivas Katliamı davasını zaman aşımına uğratmış, Tayyip bu durum için “hayırlı olsun” demiştir. Yine Sivas Katliamı’nda, dönemin başbakanı Tansu ÇillerÇok şükür halktan insanlara bir şey olmamıştır” diyecek kadar alçalmıştır. Onlar için bu söylemler gayet doğal ve sıradan açıklamalardır. Çünkü onların fıtratında insana düşmanlık vardır. Onların fıtratında doğaya, hayvana, çevreye düşmanlık vardır, kadına düşmanlık vardır. 

     Yine 2014 yılı Mayıs ayında Tayyipgiller’in bekçiliğini yaptığı Parababaları düzeni bir avuç dolar için resmi rakamlara göre 301 maden işçisini taptıkları Para Tanrısına kurban ederek bir katliama daha imza attılar. Bildiğimiz  gibi Tayyipgiller büyük Gezi İsyanı’mızda da gençlerimizi katletmişlerdi. Yani sözün kısası insana düşmanlık, kadına düşmanlık, çevreye ve doğaya düşmanlık, hayvana düşmanlık Ortaçağcı gericiliğin fıtratında var. Bunlar için 4’üncü tür yaratık deyişimiz boşuna değildir. Bu dördüncü tür yaratıklar AB-D Emperyalistlerine uşaklıkta sınır tanımazlar. Her türlü aşağılık, pis işleri yapmakta bir sakınca görmezler. Onlar için önemli olan efendilerine en iyi uşaklığı yapabilmektir. Onun için her türlü ihanete açıktırlar. Bu ihanetlerinin ve yaptıkları katliamların hesabı er geç sorulacaktır. 

     Sivas katliamının 21’inci yıldönümünde tüm halklarımızı AB-D Uşağı Yerli Yabancı Parababaları Cephesine karşı  Halk Kurtuluş Cephesini örmeye çağırıyoruz. 

     Gün; sadece yitirdiğimiz onurlu, namuslu, yurtsever, laik insanlarımızı ağıtlarımızla anma günü değil, onların anılarını ve özlemlerini mücadelelerimizle yaşatma günüdür. 

     Gün; Halkın Kurtuluş Partisi öncülüğünde, İkinci Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandırıp emperyalistleri, yerli satılmışları ve Ortaçağcı Şeriatçıları ülkemizden ikinci ve son kez geri dönmemecesine kovup Demokratik Halk İktidarını kurup, dünya halklarına yeniden umut olma günüdür. Halkın Kurtuluş Partisi bunun için vardır. 02.07.2014

 

Şeriat Ortaçağdır!

Sivas Katliamı’nı Unutmadık Hesap Soracağız!

Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız!

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

 

Print Friendly, PDF & Email