Sevgili Hugo,

 

Sevgili Hugo,

Amerika topraklarının çok sevdiğin o parçasına ve seni hararetle destekleyen kardeş halkımıza geri dönebildiğin için son derece sevinçliyim.

Bu amaca ulaşabilmek için son 10 yıldır olduğu gibi senin hayranlık yaratan fiziksel direnç kapasiten ve bir doktor ekibinin topyekûn adanmışlığının yanı sıra uzun ve sancılı bir bekleyiş gerekiyordu. 

Sana coşkulu bir sadakatle bağlı olan yakın aile bireylerinden, devrimci yönetimdeki ve senin yeniden silahlandırıp donattığın Bolivarcı Silahlı Kuvvetlerdeki meslektaşlarından ve sana desteklerini sunan namuslu dünya halklarından bahsetmemek tamamen haksızlık olur.

Her günkü sarsılmaz ve coşkulu destekleriyle seni selamlayan Venezuela Halkının sana verdiği nefes de ayrıca söz etmeyi hak ediyor. Venezuela’ya bu sevindirici dönüşünü bu nefese borçlusun.

Hugo; o acılı ve fedakârlık gerektiren zor günlerde hayat hakkında çok şey öğrendin. Mademki artık seninle ilgili günlük haberleri alma ayrıcalığımız yok, o zaman biz de uzun yıllar boyunca hayata geçirdiğimiz yazışma metoduna geri döneceğiz.  

İnsanlık tarihinin bu en kritik döneminde yaşayacağımız kaç saat, kaç gün, kaç ay, kaç yıl kaldığını düşünmeksizin, mütevazı biçimde ve bilinçlice insanlık için, adalet için savaşım uğruna yaşayacağız.

Aynı zamanda senin de halkın olan Halkımız bu mesaj aracılığıyla senin yarın Venezuela’ya dönüşünü öğrenmiş olacak. Faşist grupların Bolivarcı Devrim sürecine karşı alçakça planlar yapmalarına fırsat vermemek için her şey dikkatli bir şekilde yerine getirilmek zorunda kaldı.  

Sosyalist Kamp çöküp Sovyetler Birliği dağıldığı zaman ve emperyalizm keskin bıçağıyla Küba Devrimi’ni kana bulamaya çalıştığı zaman, bölünmüş Amerika’daki nispeten küçük ülke Venezuela bunu engellemekte başarılı oldu. Zaman darlığı sebebiyle, Venezuela’nın yardım ettiği Antiller’deki, Orta ve Güney Amerika’daki birçok ülkeden bahsetmiyorum, ki bu ülkelere yönelik yardımlar Venezuela’nın büyük ekonomik ve soysal programlarının en üstünde yer aldı. İşte tam da bu yüzden dünyanın tüm namuslu insanları “Chavez’in sağlık durumuyla ilgili haberleri” yakından takip etti.

17 Şubat 2013

 

 

Zafere kadar daima!

Coşkuyla kucaklarım!                                                             Fidel Castro Ruz

 

Print Friendly, PDF & Email