Şanlı 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’mizin 53’üncü yıldönümünde ülkemizin dört bir yanında alanlardaydık

Kurtuluş Partililer olarak ilk eylemimiz 15 Haziran Perşembe günü saat 18:00’de İzmir’de gerçekleşti. Partimizin il binasından kortej oluşturarak Karşıyaka Çarşı girişine kadar pankart, döviz, bayrak ve sloganlarımızla yürüyüş yaparak burada bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Buradaki basın açıklamasını HKP Kadın Komitesi Üyesi Ayça Oral yaptı.

Eylemde Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak da bir konuşma yaptı. Çolak, çalışan tüm kesimlerin temel haklarını kazanmasında 15-16 Haziran Direnişi’nin çok önemli olduğunu, bugün işçilerin fazla çalışma yaptıklarında, genel tatillerde ve bayramlarda çalıştıklarında mesai ücreti alabiliyorsa, sendikaya üye olmak istediğinde Anayasal bir hak olarak yapabiliyorsa bunu 15-16 Hazitan’a borçlu olduğunu söyledi.

Çolak günümüzdeki Asgari Ücretle 15-16 Haziran’ın yaşandığı yıllardaki Asgari Ücretin alım gücünü de karşılaştırarak o dönemde Asgari Ücretle daha rahat geçim koşullarının olduğunu ve kıdem tazminatı ile bir ev bir araba alındığını belirtti. Çolak DİSK’in de eski DİSK olmadığını, Asgari Ücretin belirleneceği bu günlerde gücünü ortaya koyan eylemler yapmadığını belirtti. Çolak Kurtuluş Partisi’nin halkımızı karanlıklardan kurtarmaya aday bir parti olduğunu dile getirdi. “Bugün sayımız az olsa da cereyana karşı göğsümüzü geriyouz”, diyerek hiçbir güçün Kurtuluş Partisi’nin mücadelesini engelleyemeyeceğini belirtti ve sözlerini bitirdi.

İzmir’deki eylemimizde “Selam Olsun 15-16 Haziran’ı Yaratanlara, Selam Olsun 15-16 Haziran’ı Yaşatanlara!”, “Parababalarının ve AKP’giller’in Halkımızı Açlığa, Yoksulluğa Mahkûm Eden Acımasız Zamlarına ve Hayat Pahalılığına Hayır!” pankartları açıldı.

İstanbul

İstanbul’da eylemimiz 15 Haziran Perşembe günü saat 19:30’da Kadıköy’de Mustafa Kemal Heykeli önünde gerçekleşti. Eylemde basın açıklaması HKP İstanbul İşçi Örgütleri Komitesi Üyesi Aybars Yalçınkaya tarafından yapıldı.

Eylemde “Yaşasın 15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişimiz!” pankartı açıldı. Ayrıca “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “AKP İşsizlik Pahalılık Zam Zulüm Demektir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” dövizleri taşındı.

Ankara

Ankara’da eylemimiz 15 Haziran Perşembe saat 19:30 da Kızılay’da Karanfil Sokak’ta gerçekleşti. Burada da basın açıklaması HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi Üyesi Bayram Karkın tarafından yapıldı.

Eylemde “Ücretler Pire Zamlar Deve”, “Kahrolsun İşsizliği Pahalılığı Yaratan Parababaları Düzeni”, “Asgari Ücret Net 33.752 TL Olmalıdır” dövizleri taşındı.

Bursa

Bursa’da eylemimiz 16 Haziran Cuma günü saat 18:00’de Kent Meydanı’nda gerçekleşti. Bursa’da yoldaşlarımız 15-16 Haziran Direnişi’ni anarken aynı zamanda Asgari Ücretin Sefalet Ücreti olmaması gerektiğini, insanca yaşanabilecek bir ücret olması gerektiğini ve Asgari Ücretin Yoksulluk Sınırının altında olmaması gerektiğini vurguladılar. Bursa’da basın açıklaması HKP Gemlik İlçe Başkanı Şahin Özen tarafından yapıldı.

Eylemde “Sefalet Ücreti Değil İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz” ozaliti açıldı. “Selam Olsun 15-16 Haziran Direnişini Yaratanlara”, “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişi’miz”, “İşsizliğe Pahalılığa Zamma Zulme Son” dövizleri taşındı.

Tüm eylemlerimizde “Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişi’miz”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi” ,”İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma Zulme Son”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Yaşasın Devrimci Sendikal Mücadelemiz”, “Davamız Halkların Kurtuluş Davasıdır”, “Halkız Haklıyız Yeneceğiz” sloganları atıldı.

Konya

Tüm bu eylemlerimizin yanı sıra Konya’da “15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin ışığında İşçi Sınıfının durumu ve görevlerimiz” başlıklı bir konferans gerçekleştirdik. Konferansta ana konuşmayı MYK Üyemiz Yusuf Gençer yaptı. Yoldaşımız, AKP’giller iktidarında İşçi Sınıfımızın ne kadar kötü şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini anlattı.
Konferansa katılan Başkanlık Kurulu Üyemiz M. Gürdal Çıngı ise yaptığı coşkulu konuşmada, AKP’giller’in cehenneme çevirdiği ülkemizde İşçi Sınıfımız ve halkımızın güvenebileceği tek siyasi partinin Halkın Kurtuluş Partisi olduğunu belirtti. Çok sayıda işçinin katıldığı konferansımızda diğer yoldaşlarımız ve işçi kardeşlerimiz de söz alarak düşüncelerini dile getirdiler.

19 Haziran 2023

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi 

Print Friendly, PDF & Email