Sami Dönmez Yoldaş’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz

Sami Dönmez Yoldaş’ın Anısına…

Sırasız sıra, Sami Dönmez Yoldaş’ımızı da aldı uçurdu göklere. Her ayrılık zor gelir insan olana, bu da öyle zor geldi tüm HKP’li Yoldaşlara. Bir canımız daha yalnız bıraktı bizi. Sami Dönmez Yoldaş, geçirdiği kalp krizi sonrası 4 Eylül 2023’te bedence aramızdan ayrıldı.

Sami Yoldaş’ı anlatmak, tarif etmek, bir kalıba sığdırmak her yiğidin harcı değil, hele bizim gibilerin hiç değil. Ama bir deneyelim:

O bir şairdi; yayınlanmış bir kitabı ve yayına hazır yüzlercesi sıradaydı.

O bir araştırmacı yazardı. Özellikle Alevilik, Bektaşilik ve Şii kültürleri konusunda yaptığı çalışmaları “Ali Yolu İnsanlığın Yoludur”, “Köklerin çekiciliğinde Pir Sultan Abdal” ve “Kerbela Gerçeği-Alevi Mersiyelerinden Örnekler” başlığı ile kitaplaştırmış bilgin bir yazardı.

O aynı zamanda ekmeğini taştan çıkaran bir baba, bir eş, bir abi, kardeşti. İnşaat bekçiliğinden bol yıldızlı otellerde resepsiyon görevliliğine kadar birçok işte çalışan bir emekçiydi.

Sözün kısası, Sami Dönmez elbette, Sosyalizme gönül bağı ile bağlı, Halkın Kurtuluş Partisi’nde hiçbir görevden geri durmayan bir görev adamıydı. Partimiz Adana’da onunla daha da güçlendi. Onun sağladığı katkılarla HKP’liler sayıca ve nitelikçe daha da büyüdü.

Sana sözümüzdür Sami yoldaşımız; senin Partimize kazandırdığın değerleri her zaman seni anarak daha da büyüteceğiz.

Ve senin şiirlerini de hiç unutmayacağız. Nasıl yan yana getirmiştin öylesine duygusal, öylesine anlam yüklü kelimeleri daha bir ay kadar önce:

 

İSKELEDE

iskelede şarkılar

iskelede çocuklar

iskelede mezar taşları

nasıl da uzaklaşıyor

öte denizlerin

albatros kuşları

bensiz ölme olur mu

ben

sensiz öldüm bir vaki

ve

ruhum asılı kaldı

Abidin Dino parkındaki

o bankta…

Sami Yoldaş; seni, senden öğrendiklerimizle hep yaşatacağız, gözün arkada kalmasın. Hele şu fotoğraftaki mutluluğun her zaman bizimle olacak…

6 Eylül 2023

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email