“Sağlıklı Okul İstiyoruz”

 

Sağlıklı Okul İstiyoruz”

Bu, Avcılar Yeşilkent Mahallesi Seyit Onbaşı İlkokulu öğrencilerinin ve velilerinin talebi.

Başta İşçi Sınıfı olmak üzere Halklarımızı işsizlik ve pahalılık cehennemine mahkûm eden Parababaları çocuklarımızı da izbe binalarda, sağlık dışı koşullarda öğretim görmeye mahkûm etmek istiyor.

Örneğin, Seyit Onbaşı İlkokulu: Mevcut 4 bin. 70 bin nüfuslu mahallede. 8 yıllık prefabrik bina. Yolu toprak. Yağmur yağdığı için iyice çamurlaşmış. Okul binasının önünde dururken pis bir kokuyu hissediyorsunuz. “Bina içerisinde koku dahada dayanılmaz” bir hal alıyormuş. “Kışları soğuk, yazları sıcak olan 4+4+4 sisteminden dolayı kalabalık mevcutlarla 35 derslik var. Arada sırada lağım fareleri cirit atar”. Velilerin yaptığı basın açıklamasından yansıyan manzara bu…

Şaşılacak bir manzara  mı?

Değil.

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 8 yıldır herhangi bir girişimde bulunmuş mu?

Hayır. CHP’ye oy verdiğini söyleyen bir insanımızın verdiği bilgiye göre, ilçede örgütü bulunan partiler AKP’ye giderler ki, siz arsayı ayarlayın biz okulu yaptıralım diye. Yanıt: “Siz hiç merak etmeyin, biz gereğini yapacağız” olur. Ama bunun üzerine 5-6 yıl geçmiş. Halen yapacaklar.

Peki, bu şaşırtıcı mı?

Hayır. Tayyipgiller (AKP), cibiliyetleri gereği bir yandan kamu mallarını lüplerken, vurgunlar yaparken ve küplerini doldururken, diğer yandan Ortaçağcı din anlayışlarını dayatacak yasal kılıflar için uğraşırken, halklarımızın hangi sorunu için kılını kıpırdatmış ki, Yeşilkent Mahallesi’nin Prefabrik okulunun yerine Sağlıklı Okul yapsın.

Ama unutulmasın: Bu Daha Başlangiç Mücadeleye Devam!

Mevcut durumu  kabul etmeyen ve değiştirmek isteyen velilerin öncülüğünde, 1 Ekim  Salı günü saat 12:00-12:30 arası okul binası önünde eylem yapıldı. Eyleme; Esenyurt Dayanışması, DİSK/Nakliyat-İş üyesi Yurtiçi Kargo Direnişçileri ve bizler de destek verdik.

Okul velilerinden ve Yurtiçi Kargo Direnişçisi arkadaşın eşi İpek Özarslan basın açıklamasını okudu. İpek Özarslan, yeni bina yapılıncaya kadar çocukların yan taraftaki, lise olarak yaptırılan ama boş duran okul binalarında eğitimlerine devam edebileceklerini belirterek, çocuklarımız için mücadeleye girişmekten korkmayalım, dedi. Ayrıca, temizliği veliler olarak bizler zaten yapıyoruz. Temizlik için toplanan 10’ar liraları vermeyelim çağrısında bulundu. Çünkü Müdür toplanan paraların hesabını vermiyor, altına Jip çekiyor, dedi

Okul binası önünde toplanan velilerin ve öğrencilerin ilgisini çeken eylem (eylem esnasında olduğu gibi) sloganlarla ve alkışlarla sona erdi.

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

 

Print Friendly, PDF & Email