Salda Gölü’nün TOKİ eliyle yağmalanmasını protesto ettik

Nerede bir haksızlık hukuksuzluk varsa orada HKP var.

Nerede bir kanunsuzluk varsa orada Halkçı Hukukçular, suçluların ensesinde…

Gün geçmiyor ki, yerli-yabancı Parababaları ve onların siyasi iktidarlarınca doğaya, çevreye, tarihe ve insana yeni bir saldırı yapılmasın…

Son günlerde, AKP’giller eliyle fütursuzca uygulamaya konulan halk düşmanı politikaların en güncelleri; Kaz Dağlarının Kanadalı Alamos Gold şirketine peş çekilmesi ve “Millet Bahçesi” yapılacak bahanesiyle Salda Gölü’nün TOKİ eliyle talan edilmesi hazırlıklarıdır.

Çanakkale’de Kaz Dağlarında yapılan vicdansız orman katliamı neyse Salda Gölü’nün beton yığınlarıyla doldurulması da odur.

Vicdansızlıktır, doğamızın talan ve tahrip edilmesidir.

Ve aynı zamanda yürürlükteki yasalara göre de suçtur.

Bu nedenle partimiz tarafından, beş gün içinde üç suç duyurusu ve iki eylem yapıldı.

Çanakkale’deki yağma ve talan için yaptığımız suç duyurusundan sonra, Balaban Tepesi’ndeki “Vicdan ve Su Yürüyüşü”ne katıldık. Kanadalı şirketin AKP’gillerle birlikte ormanlarımızda yaptığı katliamı protesto ettik.

Bir gün sonra, Ankara Tren Garı’nın ve Atatürk Orman Çiftliği’nin bir kısım arazisinin Sağlık Bakanı’nın sahibi olduğu Medipol Üniversitesi’ne peşkeş çekilmesi hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Üç gün sonra da, Burdur İlimizin Yeşilova İlçesi’nde bulunan Salda Gölü’nün yağmalanması kararını alan ve uygulamaya koyan başta AKP’gillerin reizi olmak üzere, ilgili bakanlar, TOKİ Başkanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü ve Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Üyeleri hakkında Suç duyurusunda bulunduk.

Suç Duyurusu dilekçemiz Genel Sekreterimiz Av. Ali Serdar ÇINGI ve Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin ÇOLAK tarafından Yeşilova Cumhuriyet savcılığına verildi. Dilekçenin işleme konulmasından sonra Yeşilova Adliyesi önünde, aralarında Partimizin Saymanı Gürdal ÇINGI’nın da bulunduğu yoldaşlarımızla birlikte kısa bir açıklama yapıldı.

Ardından Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ile görüşme yapan yöneticilerimiz, Belediye Başkanı’ndan Salda Gölü’nde AKP’gillerce yapılmak istenilen tahribat ve talan hakkında bilgi aldılar.

Daha sonra, Salda Gölü’nün “Maldivler”i andıran bölümüne geçildi. Geniş bir plajın da olduğu bu kısımda, Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak, parti adına aşağıdaki basın açıklamasını okudu.

Basın Açıklaması bir anda göle girmek için plaja gelen halkın ilgisini çekti. Resim çekenler, pankartımızın ucundan tutup bayrağımızı sallayanlar oldu.

“Helal olsun çok doğru söylüyorsunuz” diyenler de…

Tabii bu eylemimiz “iyi saatte olsunlar”ın (jandarmanın) da ilgisini çekti. Eylem başlar başlamaz yanımıza gelen jandarma ekipleri, her zaman olduğu gibi, “izniniz var mı” gerekçesiyle eyleme engel olmak istedi. Kendilerine lisanı münasiple “basın açıklaması yapmanın ya da protestonun izne tabi olmadığı” anlatıldı.

Jandarmanın hür türlü engellemesine ve yaşanan gerginliğe karşın, Salda Gölü, Maldivler mıntıkasında parti pankartımız, bayraklarımız ve “Salda Halkındır Talan Edilemez” sloganlarımızla eylemimizi gerçekleştirmiş olduk.

Türkiye’nin en yurtsever en halksever en çevreci en doğasever partisi olarak; doğaya, çevreye, tarihe insana karşı nerede bir haksızlık ve hukuksuzluk varsa orada olmaya devam edeceğiz. Yaptığımız suç duyurularıyla açılan dosyalar, bugün değilse yarın, yani demokratik halk iktidarında yeniden ele alınacak ve suçlular cezasını mutlaka çekecektir.

Bilinmelidir ki, bizde zamanaşımı yoktur.

9 Ağustos 2019

HKP Genel Merkezi 

Print Friendly, PDF & Email