Real Market İşçileri haklarını arıyor

Real Market İşçileri, Hileli İflasa, Haklarının Gasp Edilmesine, Sarı Sendikacılığa Karşı İl İl Mücadeleye Devam Ediyor.

İstanbul, Gebze, İzmit,Konya ve Ankara’dan sonra bu günde Kayseri’deler.

Real Market Mağaza Temsilcileri bir araya gelerek mücadele programı çıkartmış,Haklarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz, Direne Direne Kazanacağız diyerek tüm Metro ve Beğendik Mağazalarını mücadele alanına çevirmeye karar vermişlerdi. Öylede oldu. İstanbul’da Kozyatağı ve Güneşli, ardından Konya ve Ankara’dan sonra bu günde Real  Marketi satın alan ve iflas karanı açıklayan Beğendik işyerinin doğduğu yer olan Kayseri’de bulunan Bölge Müdürlüğü önünde eylem yaptılar.

Mücadelelerini büyüterek devam ettiren Real Market işçileri ayrıca bulundukları bölgelerde “İşçi Haklarını Gasp Edenlerle, Hileli İflasa Ortak Olma Metro ve Beğendik’ten Alış-Veriş Yapma Real Market İşçileri” yazan stickerları mağazaların bulunduğu yerleşim alanlarına yapıştırarak bölge halkını desteğe ve bu marketlerden alış veriş yapmamaya çağırıyorlar.

Bu günde İstanbul’dan, Gebze’den, İzmit’ten, Ankara’dan ve Konya’dan otobüslerle Kayseri’ye gelen işçileri polisin yoğun güvenlik önlemleri karşıladı. Kayseri’ye  giden bütün işçilerin tek tek güvenlik sorgusunu yapan polis saatlerce işçileri bekletti. Yapılan güvenlik sorgusunda bütün işçilerin sabıkası temiz çıkınca işçilere geçiş verildi. Daha sonra işçiler Sivas Bulvarı’ndan başlayarak Metro, Real, Beğendiklogolu“Haklarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz” pankartı ile kortej eşliğinde ve sloganlar atarak yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Beğendik Bölge Müdürlüğü’nün önüne kadar yürüdüler.

Nakliyat-İş’in de desteklediği ve Genel Başkanla birlikte yöneticilerinde katıldığı eylemeyaklaşık 150 işçi katıldı. Eylemde ilk sözü işçiler adına İdris Polat aldı.İdris Polatyaptığı açıklamada gelinen süreç hakkında bilgi vererek, Real, Metro ve Beğendik işverenlerinin hukuki boşluklardan faydalanarak ve kayyumu kendilerine kalkan edinerek birçok kez haksız, hukuksuz ve keyfi uygulamalara tabi tutulduklarını vurguladı. İş akitleri fesih edilen iki aydır maaş alamayan, tazminatları ödenmeyen 1700 Real Market işçileri (aileleri ile birlikte yaklaşık 10.000) olarak tüm haklarının işçilerden sorumlu olmadığını belirten ancak her türlü finansal sorumluluğu olan Beğendik grubu tarafından karşılanmasını talep ettiklerini belirtti. Aynı zamanda bu ödemelerden Metro Gross Market’tin de sorumlu olduğunu belirten İdris Polat Real Hipermarketler Zinciri A.Ş., Beğendik Grubuna devredilmeden önce Metro Gross Marketlerine ait olduğunu belirtti. Bu nedenle de yıllarca Metro Gross Market işçileri olarak çalışan kendilerinin, haklarının ödenmesinden de sorumlu olduğunu bir kez daha ifade etti. Real Marketin bağlı olduğu tüm işyerlerinde eylemlerinin süreceğini belirtti.  İdris Polat 2006 yılından beri TÜRK-İŞ’e bağlı Tez Koop- İş sendikasına üye olduklarını ama bu süreçte sendikalarının yanlarında olmadığının altını çizdi. Polat “Yanımızda olmadığı gibi haklarımız için mücadele etmemizi engellemeye çalışmaktadır. Arkadaşlarımıza, kendisinin örgütlü olduğu diğer marketlere iş teklifinde bulunarak mücadeleden uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Oysa biz biliyoruz ki bu bir işveren taktiğidir” dedi. İdris Polat “Üyesi olduğumuz sendika ortadan kayboldu ama bizlerden hiçbir beklentisi olmayan işkolumuzdan tamamen farklı, şuan da yanımızda olan DİSK/ Nakliyat-İş Sendikası mücadelemizi sahipleniyor ve destekliyor” diyen Polat “Real Market İşçileri olarak gasp edilen tüm haklarımızı kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kazanan biz, 1700 Real Market işçisi olacak. İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız”diyerek sözlerini bitirdi.

Nakliyat-İş Sendikası adına söz alan Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da bir konuşma yaptı. Real Market işçilerini ve ailelerini selamlayarak konuşmasına başlayan Ali Rıza Küçükosmanoğlukonuşmasında Real Market işçilerinin haklı, onurlu ve meşru bir mücadele verdiğini ve bugünde bu nedenle Kayseri’de olduklarını belirtti. “Bu haklı ve onurlu mücadeleye sahip çıkmak, Real işçileri üyemiz olmasa da bizim görevimizdir” dedi. Tüm sendikalardan dabunu beklediklerini ifade etti. Real Market’in hileli bir biçimde iflas ettirildiğini vurgulayan Küçükosmanoğlu, işçilerin bir oyunla haklarının gasp edilmesine izin vermeyerek, sonuna kadar Real Market işçilerinin yanında olacaklarını vurguladı.İşçilerin tüm alacaklarından Metro ve Beğendiğin sorumlu olduğunu belirten Küçükosmanoğlu 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine göre Meto AG; Metro AG’ye bağlı Real Hiper Marketleri Zinciri A.Ş işçilerinin işyerinde geçen çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatlarını ödemesi gerektiğini ifade etti.Tez Kop-İş Sendikasına da değinen Küçükosmanoğlu yıllarca aidat aldığı Real Market işçilerine karşı Tez Koop-İş Sendikasının görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Ayrıca işçilerin haklarını alıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacakların belirten Küçükosmanoğluişçilerin kazanılmış haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini, bu sorunun mahkemelerle değil verilecek mücadele ile çözüleceğini belirterek bütün işçilerin bu soruna sahip çıkmalarını ve mücadele etmelerini istedi. Bu mücadelede işçilere başarılar dileyerek sözlerini bitirdi.

Eylemde; “İşçilerin Hakları Gasp Ediliyor, TEZ KOOP-İŞ Nerede? Kahrolsun Sarı Sendikacılık” Kayyum Dediler, Hakkımız Yediler”, “Kıdem-İhbar ve Diğer Haklarımızdan Metro-Real-Beğendik Sorumludur”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Haklarımızın Gasp Edilmesine Karşı Direneceğiz, Mücadele Edeceğiz ve Kazanacağız”, “Hırsız Beğendik”,  “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçiyiz. Haklıyız Kazanacağız”, “Kayyum Dediler Hakkımızı Yediler”, “Beğendik Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “İşçi Burada Hacı Nerede?”, “Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez” sloganları atıldı dövizleri taşındı.

Beğendik Bölge Müdürlüğü’nün önündeki eylemi sonlandıran Real Market işçileri daha sonra Kayseri merkezinde bulunan Beğendik Mağazası önüne giderek Kayseri halkını bilgilendirmek amacı ile burada da basın açıklaması yapmak istediler. Ancak Emniyet Müdürü buna izin vermeyeceklerini, OHAL olduğunu, Valilikten sadece burası için izin verildiğini, trafiğin aksadığını belirterek işçilerin yürümesine izin vermedi. Ancak hem Nakliyat-İş Sendikası yöneticilerinin hem de işçilerin kararlı duruşları sonucunda polisin bütün engellemelerine rağmen eylem gerçekleştirildi. Mağazanın önündeki eylemde işçilerin kısa konuşmaları ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanının konuşmasının ardından Kayseri halkından bu mücadeleye destek olmaları ve işçilerin haklarını gasp eden Beğendik Mağazalarından alış veriş yapmamalarını istediler. Eylem atılan sloganlarla son buldu. 20.09.2017

 

Yaşasın Real Market İşçilerinin Onurlu Mücadelesi

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız.

 

Real Market İşçileri

Print Friendly, PDF & Email