Prof. Dr. Rennan Pekünlü Yalnız Değildir!

rennan hoca eylemiYıllardır söylüyoruz “Türban Özgürlük Değil, Esarettir”; Türkiye’ye giydirilmek istenen “Ilımlı İslam” gömleğinin ideolojik simgesidir diye.

Bu tespitimizi doğrulayan ve Ortaçağcılığa ve onun simgesi Türbana karşı duruş sergileyen, İlmiye (Bilim) Sınıfımızın ne yazık ki az sayıdaki cesur temsilcilerinden biri, Prof. Dr. Rennan Pekünlü, bu tavrı nedeniyle AKP’nin hukuk bürosuna dönüşmüş “yargı” tarafından hapis cezasına çarptırıldı.

Türbanın üniversiteye girmesine karşı, üstelik de Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarını gerekçe göstererek tavır alması sebebiyle yargılanan Rennan Hoca’ya, kasıtlı biçimde cezanın ertelenmesi sınırı olan 2 yılın üstüne çıkılarak, 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi mahkeme tarafından. Üstelik, geçmişinde herhangi bir hüküm olmayan kişilere, alt sınırdan hapis cezası verilmesi kuralı da çiğnenmiş, verilebilecek en üst sınırdan verilmişti ceza!

İşte bu “hukuk cinayeti” sonucunda hocamız, cezaevine girecek önümüzdeki günlerde…

“Bundan sonra Ortaçağcılığa ve onun simgesi olan Türbana başkaldırmayın” denmek isteniyordu Tayyipgiller’in yargısı tarafından.

Rennan Hoca’ya sahip çıkmak ve Ortaçağcılığa karşı yıldırılamayacağımızı haykırmak amacıyla; Akademisyen örgütlerince düzenlenen, kimi milletvekillerinin ve Yargıçlar Sendikası ile YARSAV’ın destek verdiği eyleme Kurtuluş Partililer olarak biz de katıldık. 18 Kasım günü, Çankaya Belediyesi önünde toplanarak, Adalet Bakanlığına doğru yürüyüşe geçtik.

Bakanlık yakınlarında gerçekleşen basın açıklamasında, akademisyenler adına yapılan coşkulu konuşmada “Rennan Hoca’ya Özgürlük” talebi vurgulandı. Yasa dışı gerici örgütlenmelere karşı görevini yaptığı için cezaevine düşen bir başka isim, İlhan Cihaner’in konuşması da AKP teşhiri noktasında olumluydu.

Açıklamaların ardından “Rennan Pekünlü Onurumuzdur”, “Rennan Hoca Yalnız Değildir”, “Türban Özgürlük Değil, Esarettir” sloganları eşliğinde eylem sonlandırıldı.

Bugünler gelip geçicidir! Gelecek Rennan Hoca gibi namuslu bilim insanlarının değil, Laiklik ve Cumhuriyet düşmanı Ortaçağcı örgütlerin cezalandırıldığı günler olacaktır. Buna inancımız tamdır! 18.11.2014

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email