Perihan Yoldaş Mücadelemizde Yaşıyor

Perihan-GüldemirBir yıl geçmişti ince, zarif, güler yüzlü yoldaşımızı kanser illetine yenik düşmesinin üzerinden. Acısı yüreğimizde soğumadan anmasını yapmak… O’nunla hazırlardık kendisinden önce gidenlerin anma hazırlıklarında yemekleri. O’nunla alırdık karanfilleri. O’nunla hazırlardık panoları. O’nunla hazır ederdik Kartal İlçe binamızı etkinliklere. Oysa o gün kendisi için bizler yaptık bütün bunları. 1’inci yılın anısına yemeğini hazırlarken çok duygulu anlar yaşadık. O’nu anmak için doldu taştı Kartal İlçe salonumuz. Hep görmek istediği gibi… Kızardı etkinliklere gelmeyenlere, neden derdi… Ama O’nun için İstanbullu yoldaşları tam gelmişti. Genel Başkanımızdan, Genel Başkan Yardımcımızdan, İl ve İlçe yöneticilerimiz, üyelerimize kadar. Ve O’nu seven, sayan annelerimize, dostlarına kadar.

HKP bayrağı üzerinde, karanfillerle süslü, gülümseyen resminin önünde bir yoldaşımız Perihan yoldaş nezdinde tüm şehitlerimiz için saygı duruşuna davet ederek başlattı anma programını. Anlattı Perihan yoldaşı. O’nun örnek kişiliğinden, hep gülen yüzünden, örnek anneliğinden söz etti. Devrimci olmadan devrimci bir eşi kabul etmesiyle başladı onunda devrimciliği. Ekonomik zorluklar, eşinin devrimciliğinden kaynaklı il değiştirmeler, kızının doğumunu bile eşi yanında olmadan yapmak zorunda kalmasından bütün bunlara şikâyet etmeden kabul etmesini anlattı etkinliği yöneten arkadaş. Semiha’sı ve Devrim’ini bebekken bile “aman çocuğum küçük” demeden her türlü eylemlere getirmesini anlattı. Yaşamının son 13 yılını evlat acısıyla daha 16’sında kaybettiği Semiha’sının acısıyla geçirdiğini anlattı. Evlat acılarını yüreklerine saklayarak ailecek devrim mücadelesinden hiç geri durmadan geçirdiklerini anlattı. Sonra diğer yoldaşlara söz verildi. Söz alan yoldaşlarda anlattı yönetici arkadaşın eksik bıraktığı yönlerini ve Perihan yoldaşla birlikteki anılarını, O’nun kendilerinde bıraktığı acıyı ve özlemi.

Sonrasında Genel Başkanımız Nurullah Ankut ve Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Şahbaz Yoldaşlar söz aldılar ve duygularını, düşüncelerini paylaştılar bizlerle.

Daha sonra ise, Perihan Yoldaş’ın can yoldaşı, Kartal İlçe Başkanımız Nihat Güldemir Yoldaş duygularını dile getirdi.

Duygu yüklü bir anma oldu. Perihan Yoldaş’ın diğer yoldaşlar gibi mücadelede bizimle olduğunu, kavgamızda yaşayacaklarını belirttikten sonra anmamız sona erdi.

İstanbul Kadın Komitesi

 

Print Friendly, PDF & Email