Partimizin Asgari Ücret Ortaoyununu teşhir etme, bugünün şartlarında hakkaniyetli Asgari Ücretin ne kadar olması gerektiğini nedenleriyle birlikte halkımıza anlatma çalışmaları devam ediyor: Bugün de Ankara ve Bursa’da basın açıklamaları gerçekleştirdik

Halkın Kurtuluş Partisi olarak Ankara Kızılay’da, “Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz” sloganı ile eylem yaptık. Yapılan açıklamada, 1 Ocak 2021’de asgari ücret 380 dolar ediyorken, bugün ise 250 dolar ediyor. Yaklaşık 130 dolar kayıp var bunun TL karşılığı yaklaşık 1.469 liradır denildi.

Basın açıklamasını HKP İşçi Komitesi üyesi Ahmet Erdem Yoldaş gerçekleştirdi. AKP iktidarı döneminde işsizliğin ve pahalılığın arttığını vurgulayan Erdem, “Öyle ki Halkımız sadece Ekim ayının 13 gününe zam haberleriyle uyandı. Ekim ayının son gününde elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza %47, sanayide kullanılan doğalgaza %48 zam yapıldı. Bu da demektir ki halkımızın cebinden daha çok para çıkacak” dedi.

Erdem, Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre halkın alım gücünün düştüğünü belirtti. Erdem, TÜİK’in yalancı rakamları bile %20 enflasyon demektedir. Oysa 2022 yılında vergi, harç ve cezalara %36.20 oranında zam yapmayı düşünüyorlar. Bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’a göre ise enflasyon %49,87’dir. Emekçi halkımızın alım gücü her geçen gün azalmaktadır. İşsizlik ise almış başını gitmiştir, iş bulabilenlerde 2.825 liralık sefalet ücretine mahkûm edilmektedir. 1 Ocak 2021’de asgari ücret 380 dolar ediyorken, bugün ise 250 dolar ediyor. Yaklaşık 130 dolar kayıp var bunun TL karşılığı yaklaşık 1.469 liradır. Bu rakamlar bile Asgari Ücret ile çalışmak zorunda bırakılan milyonlarca insanımızın içler acısı durumunu ortaya koymaktadır. Ayrıca Avro bazında Asgari Ücrette Avrupa sonuncusuyuz. Yani Avrupa’da en düşük Asgari Ücreti veren bir ülkeyiz ifadelerini kullandı.

Erdem, AKP iktidarının sermaye yanlısı politikaları ile sermaye çevrelerini daha da zenginleştirdiğini vurguladı. Araştırmalara göre Ekim ayı için dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 3093 TL, yoksulluk sınırının ise 10 bin TL’nin üstüne çıktığını belirten Erdem, Yani dört kişilik bir ailenin karın tokluğu için şu anda uygulanan asgari ücretin üzerine en az 270 TL daha eklenmesi gerekiyor. Kaldı ki vergi dilimleri yükseltilmediği için asgari ücretlinin ödediği vergi %20’lere kadar çıkmaktadır. Adaletli bir gelir dağılımı olmadığı gibi, adaletli bir vergi dağılımı da yoktur” dedi.

Asgari Ücreti belirleyen kişilerin 100 binlerce TL maaş aldığını hatırlatan Erdem, “Onlar için hava hoş, onlar için işsizlik, pahalılık sorun değil. Halkımızın deyimi ile ‘Tok açın halinden anlamıyor’. Onlar için varsa, yoksa parababalarının sömürü ve soygun düzeninin devamıdır. Efendilerine hizmette kusur etmemektir” dedi.

Erdem açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Onun için diyoruz ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni değişmelidir. Yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Ancak o zaman halkımız işsizliliği ve pahalılığı yaratan parababalarının sömürü ve soygun düzeninden kurtulur. O zaman bu zulüm politikaları sona erer ve emekçi halkımız refah içinde yaşar.”

HKP Genel Merkezi önünde “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz” pankartının açıldığı, sık sık “Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “Zam Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman?” sloganlarının atıldığı eyleme halkımız yoğun ilgi gösterdi.

Bursa

Halkın Kurtuluş Partisi Bursa İl Örgütü olarak Asgari Ücretle ilgili “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, İnsanca Yaşam Ücreti Olsun!” sloganı ile Kent Meydanı’nda saat 13.30’da basın açıklaması yaptık. Basın açıklaması öncesi ve sonrası Bursa halkına bildirilerimizi dağıttık.

Basın açıklamasını HKP Bursa İl Başkanı Halil Ağırgöl Yoldaş yaptı.

Halil Ağırgöl yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

***

İktidar edildiklerinden bu yana yerli-yabancı Parababaları ile el ele veren AKP’giller ve şürekâsı her geçen gün halkımızı İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde inim inim inletiyor. Öyle ki halkımız sadece Ekim ayının 13 gününe zam haberleriyle uyandı. Ekim ayının son gününde Elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza %47, sanayide kullanılan doğalgaza %48 zam yapıldı. Bu da demektir ki halkımızın cebinden daha çok para çıkacak.

Diğer yandan ekim ayı enflasyon rakamları da gösteriyor ki halkımızın alım gücü sürekli düşüyor. TÜİK’in yalancı rakamları bile %20 enflasyon demektedir. Oysa 2022 yılında vergi, harç ve cezalara %36.20 oranında zam yapmayı düşünüyorlar. Bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’a göre ise enflasyon %49,87’dir. Emekçi halkımızın alım gücü her geçen gün azalmaktadır.

İşsizlik ise almış başını gitmiştir, iş bulabilenler de 2.825 liralık Sefalet Ücretine mahkûm edilmektedir. 1 Ocak 2021’de asgari ücret 380 dolar ediyorken, bugün ise 250 dolar ediyor. Yaklaşık 130 dolar kayıp var, bunun TL karşılığı yaklaşık 1.469 liradır. Bu rakamlar bile Asgari Ücret ile çalışmak zorunda bırakılan milyonlarca insanımızın içler acısı durumunu ortaya koymaktadır. Ayrıca Avro bazında Asgari Ücrette Avrupa sonuncusuyuz. Yani Avrupa’da en düşük Asgari Ücreti veren bir ülkeyiz.

Değerli halkımız;

AKP’giller uyguladığı sermaye yanlısı politikalar ile sermaye çevrelerini daha da zenginleştirirken emekçi halkımızı İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde yakıyor. Yapılan son araştırmalara göre Ekim ayı için dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 3093 TL, yoksulluk sınırı ise 10 bin TL’nin üstüne çıkmıştır. Yani dört kişilik bir ailenin karın tokluğu için şu anda uygulanan Asgari Ücretin üzerine en az 270 TL daha eklenmesi gerekiyor. Kaldı ki vergi dilimleri yükseltilmediği için Asgari Ücretlinin ödediği vergi %20’lere kadar çıkmaktadır. Adaletli bir gelir dağılımı olmadığı gibi, adaletli bir vergi dağılımı da yoktur.

Bugün Asgari Ücreti belirleyenler 100 binlerce liralık maaşlar almaktadır. Onlar için hava hoş, onlar için İşsizlik, Pahalılık sorun değil. Halkımızın deyimi ile “Tok açın halinden anlamıyor”. Onlar için varsa, yoksa Parababalarının sömürü ve soygun düzeninin devamıdır. Efendilerine hizmette kusur etmemektir.

Onun için diyoruz ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni değişmelidir. Yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Ancak o zaman halkımız İşsizliği ve Pahalılığı yaratan Parababalarının sömürü ve soygun düzeninden kurtulur. O zaman bu zulüm politikaları sona erer ve emekçi halkımız refah içinde yaşar.

***

Halil Yoldaş bu sözleriyle halkımızı bu vurgun ve soygun düzenine karşı Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenerek mücadele etmeye çağırdı.

Basın açıklaması sırasında sık sık “İşsizliğe, Pahalılığa, Zama Zulme Son!”, “Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman!”, “İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz!” ve “Halkın Partisi Kurtuluş Partisi!” sloganları atıldı.

21 Kasım 2021

Ankara ve Bursa’dan HKP’liler

Print Friendly, PDF & Email