Partimize Yağmur Gibi Dava Açıyorlar!

İzmir_emniyetPartimize Yağmur Gibi Dava Açıyorlar! Soma Katliamı Davasının Duruşmalarına Katıldık Diye Hakkımızda İkinci Bir Soruşturma Daha Açıldı. Üçüncü-Dördüncüler de Yolda…

Bilindiği gibi, 13 Mayıs 2014 günü Soma’da 301 Madenci kardeşimiz iş cinayetinde katledildi. Katliamın sorumlusu patron ve diğer üst düzey yöneticiler Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaktalar.

Nisan 2015’de başlayan tüm duruşmalara Parti olarak destek vermekteyiz ve Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin ÇOLAK’da madenci ailelerinin avukatları arasında bulunmaktadır.

İlk günden itibaren duruşma salonuna kadar yapılan yürüyüşlerde; “Soma’nın Katili; Tayyipgillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” içerikli pankartımızı taşımaktayız. Aynı pankartı duruşma başladıktan sonra da salonunun bitişiğinde bulunan parka asıyoruz.

Her duruşma günü düzenli bir şekilde tekrarladığımız bu eylemimizin her saniyesi polis tarafından görüntülenerek; “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçunun unsuru olarak yorumlanıp, hakkımızda soruşturma başlatılmakta. Daha doğrusu Polisin bu tutanaklarını Akhisar Cumhuriyet Savcılığı iddianameye dönüştürmektedir.

Pankartımızı yürüyüş anında taşıyanlar, parktaki ağaçlara asanlar, akşam olunca indirenler, araca götürenler ayrı ayrı tespit edilerek herkes sanık yapılmaktadır. Öyle ki, Soma Duruşmalarının her biri sekiz-on oturum sürmekte ve biz bu günlerin hepsine aynı şekilde, yani aynı pankartımızla katıldığımız için polis de aynı tespitleri yapmaktadır.

Nisan 2015 duruşmalarına katılan beş yöneticimiz ve üyemiz hakkında soruşturma tamamlanmış, Akhisar 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2015/867 E. sayılı dosyasında dava açılmıştır. Bu davanın duruşması 21 Ocak 2016 günü yapılacak.

Ağustos 2015 duruşmalarına katıldığımız için de Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak’la birlikte İzmir Milletvekili Adaylarımız; Muzaffer Çolak ve Gürcan Dalıcı’ya, bir parti üyemize ve Milletvekili Adayımızın o gün yanında bulunan oğluna da soruşturma açılmıştır.

Bugün (06/11/215 günü) İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde talimatla ifadeler alınmış, Genel Sekreter Yardımcımız, Avukat olduğu için poliste ifade vermemiştir.

Anlaşılıyor ki, Soma Katliamı duruşması sayısı kadar bize de Tayyip’e hakaretten dava açacaklar.

Oysa pankartın içeriğinde; HKP’nin ideolojisi ve programı çerçevesinde bir cümle ile özetlenen siyasi bir tespitin yapıldığı çok açıktır. Esasen bunu, hem polis hem savcılık da bilmektedir.

Ama günümüz; “ağaya yaranma devri” olduğunda, her düzeydeki görevli “durumdan vazife çıkartarak” hakkımızda başlattıkları soruşturmalarla belki terfi alacaklarını düşünmekteler.

Ne yapalım. Onlar soruşturma açsınlar biz de her Soma Davasında; “Soma’nın Katili; Tayyipgillerin Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartını açmaya devam edeceğiz.

Hep söylüyoruz biz; 50 yıllık siyasi mücadelesi boyunca sizin işkence tezgâhlarınızdan alnının akıyla çıkmış, ömrünün 22,5 yılını zindanlarınızda geçirmiş ama hiçbir zaman mücadeleden geri durmamış, Türkiye Devriminin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın öğrencileriyiz.

Baskılarla, gözaltılarla, davalarla bizleri yıldıramazsınız.

Yine her Soma Davasında bu pankart Akhisar’da olacak. 06/11/2015

HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

 

Print Friendly, PDF & Email