Partimiz yolsuzlukların, yolsuzluk denince akla gelen AKP’giller’in peşini bırakmıyor! Bu kez de PTT’deki vurgunların peşindeyiz!

Peşini bırakmayacağız da. Çünkü bugünlerin moda deyimiyle çökülen, yeyim ettirilen, peşkeş çekilen her bir kurum Kamunun. Her biri Halkımızın alınteri. Yedisinden yetmişine halkımızın hakkı var o değerlerde. İzin veremeyiz peşkeş çekilmesine. Sineye çekemeyiz yeyim ettirilmesine. Peşlerini bırakmayız. Biz öyle, “Devri Sabık yaratmayız” filan da demeyiz. Yapılan soygunların, halkımızın çalınan değerlerinin her bir kuruşunun, peşkeş çekilen topraklarımızın her bir karışının hesabını sorarız.

Bu soygunların, peşkeşlerin, hırsızlıkların en son örneğidir PTT vurgunu. Buradaki dolandırıcılığı da parti olarak yargıya taşıdık. Tarihe not düştük, bir kez daha. Bir kez daha dedik ki HKP olarak, “Devri Sabık” yaratacağız.

Suç duyurusu sonrası Av. Ayça Okur Yoldaşın yaptığı açıklama aşağıdadır:

Halkın Kurtuluş Partisi, PTT AŞ Eski Genel Müdürü, PTT AŞ Genel Müdürü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, PTT AŞ Genel Müdürlüğünden Sorumlu Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İç Denetim Başkanı Mutlu Karaca Aybar ve diğer iç denetçiler hakkında Nitelikli Dolandırıcılık, Zimmet, Kişilerin Malları Üzerinde Usulsüz Tasarruf, Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması, Denetim Görevinin İhmali, Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi, Görevi Kötüye Kullanarak kamu zararı meydana getirdikleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Ne olmuş PTT’de. Dikkatinizi çekeriz: Biz demiyoruz, Sayıştay Raporu söylüyor:

1- PTT 2017 yılında 641 milyon 900 bin lira, 2018 yılında 215 milyon 700 bin lira kar elde ederken ne oldu da 2019 yılında 1,2 milyar lira zarar etti.

2- 2019 yılındaki bu zararla birlikte PTT’nin 2,75 milyar liralık özkaynaklarının yüzde 43,5’i kaybetti.

3- Ayrıca PTT tarafından önce ihale edilen sonrasında da çeşitli gerekçelerle feshedilen işler nedeniyle de kurumun kasasından çıkan 223 milyon 926 bin lira boşa gitti.

4- Sayıştay raporuna göre, 2018 yılında PTT yönetiminin katılım bankası kurma kararı hayata geçirilemedi ve danışmanlık hizmeti için harcanan kaynaklar da boşa gitti.

5- Varlık Fonu’na devredildikten sonra zarar etmeye başlayan PTT, KİT’ler içinde en çok zarar eden kurumlardan biri oldu. Son iki yıllık zarar 1 milyar 959 milyon TL oldu.

6- Sayıştay raporunda 2018 ve 2019 yıllarında PTT’nin bağlı ortaklarının hiçbirinin teftiş programına alınmadığı da görüldü.

7- Sayıştay, 3 milyon 500 bin lira dolandırıcılık yapıldığını, 22 milyon liranın akıbetinin ise belli olmadığını raporladı.

8- Sayıştay, PTT’nin kayıp paralarını da araştırarak, kredi kartı hizmetlerinde dolandırıcılık yapıldığını tespit etti.

9- 64 kişinin 3 milyon 600 bin lira tutarında haksız kazanç elde ettiği ve paraları kuruma iade etmedikleri ortaya çıktı. Müfettişler olayı “dolandırıcılık” olarak nitelendirdi.

10- Müfettişin hazırladığı soruşturma raporunda, bu işlemlerden dolayı 21 kişinin bilinçli, 43 kişinin örgütlü olarak suistimal yaparak idare parasının mal edinip haksız kazanç sağladıkları, toplam 64 kişi tarafından gerçekleştirilen bu tutarın 3,6 milyon TL olduğu belirtiliyor.

E Savcılar,

Daha ne olsun soruşturma başlatmak için?

Biz yine üzerimize düşeni yapıyoruz, kendiniz re’sen başlatamıyorsanız soruşturmayı, deyin ki HKP’nin suç duyurusu var, ona istinaden harekete geçtik.

Ama onu da diyemiyorsanız, Halkın Kurtuluş Partisi iktidara geldiğinde suç dosyaları içinde, görevini ihmal edenler dosyaları içinde sizin de isimleriniz geçtiğinde şaşırmayın.

Kaygılanmayın da. Biz, sizin gibi görevi ihmal etmez, lalettayin soruşturma yapmayız: Lehinize de aleyhinize de tüm delilleri toplar, dünyanın en hakkaniyetli yargılamasını halk önünde yaparız. O zaman elinizdeki kehribar tesbihlerle dua mı edersiniz, kamuya verdiğimiz zarar ne kadarmış, bunun cezası ne kadarmış diyerek yıl mı sayarsınız, onu da siz bilirsiniz…

22 Haziran 2021

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email