Partimiz Vatan Topraklarına sahip çıkmaya devam ediyor

Ege’de bize ait olan Vatan Topraklarımızın AKP’giller’in bilgisi dahilinde Yunanistan tarafından 2004’ten beri işgal altında tutulmasını Çeşme’de bir kez daha protesto ettik

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) İzmir İl Örgütü olarak Çeşme’de yaptığımız bir eylemle, Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Hardalias’ın Koyun Adası ziyareti sonrası Cumhurbaşkanlığı makamını gasp eden Erdoğan, ilgili bakanlar ve komutanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Hardalias, 27 Ağustos’ta İzmir Koyun Adası’na gelip burada konuşlu işgalci Yunan askerlerini denetlemişti. Söz konusu ziyaretin ardından HKP İzmir İl Örgütü olarak 20 Eylül Çarşamba günü Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda yatığımız eyleme Partimiz yönetici ve üyeleri katıldı. Çeşme Adliyesinin yanında pankart ve sloganlarımızla başlattığımız yürüyüşün ardından Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak bir açıklama yaptı. Tacettin Çolak açıklamasında şunları söyledi:

***

Değerli Çeşme halkı, bugün Çeşme’nin bu güzel denizinde yüzebiliyorsan, bu güzellikler altında çayını kahveni yudumlayabiliyorsan; bunu bundan yüz yıl önce bu vatan için canını veren atalarımıza borçlusun.

Yüz yıl önce bu toprakları işgal ettiler. Bu Yunan maskeli yapılan bir işgaldi. Batılı Emperyalistlerin desteğinde İngiliz zırhlıların himayesinde bu topraklar işgal edildi. O kahraman askerlerimiz, o kahraman kadınlarımız Mustafa Kemal önderliğinde 4 yıl yürüttükleri Kurtuluş Savaşı ile bu toprakları yaşanılır hale getirdiler. İşte onun için duyarlı olmak zorundayız; kenardan seyretmek bu vatana sahip çıkmak değildir. Bu vatana, bugün, bu bir avuç insan sahip çıkıyor ama bu yarın milyonlara on milyonlara ulaşacaktır. Bu kaçınılmazdır. Mustafa Kemal Samsun’a çıktığında yanında on beş kişi vardı. O zaman da Mandacılar vardı. Hainler vardı.

Halkın Kurtuluş Partisi bu eylemi neden yapıyor?

Bir çoğunuzun haberi bile olmadı. Bir hafta önce, yüzme mesafesindeki Koyun Adası’nı Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı kirletti bir kez daha. Bu işgalleri yapanlar zaman zaman bu gösterileri yapıyorlar. Koyun Adası’na gelen Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı silahlı askerlerle pozlar veriyor. Bayrak gösterisi yapıyor. Egemenlik gösterisi yapıyor. Arka fona da Karaburun Yarımadası’nı alıyorlar. Uluslararası hukukta bunlar mesajdır. Hem karşı ülkeye hem kendi ülkesi halkına mesajdır. Bu işgali yaparken Türk karasularını da ihlal ediyorlar.

Bu ülkenim Jandarması ne yapıyor? Bu ülkenin Sahil Güvenlik komutanları ne yapıyor?

Geçmişte bir savunma bakanı da gelmişti, helikopterle Türk hava sahasını ihlal etmişti. Kendisini uyaran Türk askerlerine küfür etmişti, hem de Türkçe.

Bu gösteriler karşısında hükümet ne yapıyor? Hükümetin tepesindeki o “padişah” ne yapıyor?

Ölü numarası yapıyor. Görmezden geliyor. Ama kapalı salonlarda, seçim meydanlarında sözde Amerika’ya meydan okuyor. Seçimler öncesi ibadete açtık diye meczup insanları kandırdıkları Ayasofya’yı şimdi elli yıllığına restorasyona aldılar. Söylentilere göre Mimar Sinan’ın yaptığı minareleri de yıkacaklarmış. İçeride aslan görünenlerin, dışarıda kedileşmesini gösterir bu davranışlar. Batılı Emperyalistler karşısında diz çöktüğünü gösterir. Bu vatanı sattıklarını gösterir.

İşte o nedenle Halkın Kurtuluş Partisi; yani bu ülkenin en vatansever, en yurtsever, gerçek muhalefet partisi; ülkemizin egemenlik haklarının ayaklar altına alındığı, işgal edilen Vatan Topraklarımızın işgal edilmesine isyan ettiği için bu eylemi yapıyor. Biz bu işgale, bu ilhaka seyirci kalan sorumluların hesap vermesi için de biraz sonra Çeşme Adliyesinde suç duyurusunda bulunacağız.

Toplamda 22 Adamız Lozan Anlaşması’nın 12. Maddesindeki; “Asya kıyılarından üç mil uzaklıktaki kara parçaları Türkiye’ye aittir.” düzenlemesine göre vatan toprağıdır. Ama gelin görün ki 2004’ten bu yana bu vatan toprakları Yunanistan’ın işgali altındadır. O kadar rahat hareket ediyorlar ki o adalarda… Kiliseler kurdular, okullar açtılar, asker ve silah yığdılar. Tatbikatlar yapıyorlar. Dibimizde silah göstermek, tatbikat yapmak savaş sebebidir.

Bizi yönetenler ne yapıyor?

Bu adaların işgaline AB’ye gireceğiz diye seyirci kaldılar, sessiz kaldılar. Turistik tesisleri geçtik, işgal ettikleri adalarda maden arıyorlar.

Bizi bu eylemlerden dolayı ırkçı-faşist ilan eden alçaklara da bir çift sözümüz var. Kendilerini sözde enternasyonalist görüp göz göre göre bu işgalleri onaylayan, destekleyen alçaklar da var bu ülkede. Bunların bir kısmı mecliste. Ya, insan vatansız yaşayabilir mi? Bize bu alçak saldırıyı yapanlar o zaman gitsinler işgalcilerin vatanlarında yaşasınlar. Ama onların da derdi başka. Bizdeki yerli işbirlikçiler de emperyalizmin sesiyle onun borazanlığını yaparak bize karşı çıkıyorlar. Ama it ürür kervan yürür. Biz doğru bildiğimiz yolda mücadeleye devam edeceğiz.

Bir de milliyetçiliği sözde kimseye bırakmayan AKP’nin yandaşı, onun “Arka Bahçeli”si olan “milliyetçiler” var. Bunlar da Mecliste, bunlar da bu işgali görmezden geliyorlar. Onların milliyetçilikleri de sahte. Sahte milliyetçiler halkımızı seçim meydanlarında ya da basın açıklamalarında yaptıkları ajitasyonlarla kandırıyorlar. Gerçek milliyetçi bu olay karşısında aldığı tavırla kendisini gösterir. Gerçek milliyetçiler, vatanseverler sosyalistlerdir, biziz. Bunu söylemekten de hiç çekinmiyoruz.

Batılı Emperyalistler işlerini sağlama alıyorlar. Ege’de 22 adanın işgal edilmesiyle yetinmiyorlar. Bakın, Türkiye’de İncirlik üssü var ve faal. Kürecik’te İsrail’i korumak için açtıkları radar üssü var. Yine de Türkiye’ye güvenmiyorlar. Yunanistan’ı bir taraftan Ege’de kışkırtıyorlar. Aynı zamanda Dedeağaç’ta, Saroz Körfezi’nde yeni üsler kuruyorlar. Hatta Yunanistan’ın 8-9 yerinde üsler kuruyorlar. Türkiye’yi kuzeyden kuşatacaklar.

Hep söylediğimiz gibi Büyük Ortadoğu Projesi’ni hayata geçirip Türkiye’yi üçe bölecek olan Yeni Sevr Planı’nın hazırlıklarını yapıyorlar. Her 24 Nisan’da Ermeni Soykırım yalanını gündem ediyorlar. Daha önce “Büyük Felaket” diyorlardı, bu yıl Biden “Soykırım”, dedi.

Bütün bunlar Türkiye’yi üçe bölmenin hazırlığı. Suriye’nin kuzeyine çöktüler. AKP iktidarı ABD’den aldığı icazetle, Amerikancı Kürt Hareketi ile Suriye’nin kuzeyini işgal etmiş durumdalar. Oradaki petrole çökmüş durumdalar. Emperyalistler açısından bu yetmez. Onlar için Türkiye, Türklere bırakılmayacak kadar güzel bir coğrafyadır.

İşte bu nedenle Halkın Kurtuluş Partisi halkımızı uyarıyor. Halkımızın dikkatini çekiyor. Sayın Genel Başkanımız Nurullah Efe Ankut, yaptığı seçim konuşmalarında ısrarla buna dikkat çekti. Ama maalesef bu halkı Allah’la kandırdılar, davalarla korkuttular. Halkımızı sadakaya muhtaç insanlar haline getirdiler.

Bu işgale göz yummak, Türk Ceza Kanunun 302. Maddesi ile 257 ve 262. Maddeleri çerçevesinde suçtur. İşte bu suç işleyenler hakkında birazdan Çeşme adliyesinde suç duyurunda bulunacağız. Saygılar sunuyorum.

***

Açıklamanın ardından Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Ziya Cemal Kadıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ercüment Tatlıoğlu, Ege Ordu Komutanı Kemal Yeni, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Ahmet Kendir ve İzmir Valisi Süleyman Elban hakkında Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Eylemimiz sırasında sık sık “Adalar Vatandır Vatanına Sahip Çık”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı.

20 Eylül 2023

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email