Partimiz, Siyonist İsrail’in Filistin Halkını Soykırıma uğratmaya yönelik saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı

Partimiz, Siyonist İsrail’in Filistin Halkına yönelik soykırım tanımına girecek şekilde yaptığı saldırıları Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı.

Halkçı Hukukçu Yoldaşlarımız, İsrail Devleti ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri hakkında, Filistin Halkını kırmaya yönelik katliamları için Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) suç duyurusunda bulundu.

Partimiz, Siyonist İsrail’in Mayıs ayı boyunca Filistin’de doğrudan sivilleri hedef alan saldırılar gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

“SOYKIRIM SUÇU İŞLEMEKTEDİRLER”

Siyonist İsrail’in Soykırım Suçu işlediği vurgulanan Suç Duyurusu dilekçemizde, “Tüm bu sivil ölümlerinin, topluca insanların yurtlarından ve evlerinden uzaklaştırılmasının, insanların yaşam olanaklarının ellerinden alınmasının failleri de yukarıda isimleri verilen İsrail Devletinin yöneticileridir. Bu kişiler yönlendirdikleri askeri güçlerle ve sivillerin ölümlerine neden oldukları için uluslararası savaş suçu işledikleri gibi; bir halkın, Filistin Halkının, topyekûn imhasını hedefledikleri için de SOYKIRIM SUÇU işlemektedirler” denildi.

Ve “İsrail Devletinin, 1948 yılından beri yayılmacı bir politika izleyerek Filistin Halkına yönelik nasıl imha, yok etme politikaları izlediği herkes tarafından bilinmektedir. Bugüne kadar hiçbir uluslararası örgüt veya kurum bu insanlık dışı yöntemlerle uygulanan yayılmacılığı durduramamıştır. İsrail Devletinin milletvekili Ayelet Shaked’in; ‘Hepsi bizim düşmanımız ve onların kanı bizim elimizde olmalı. Bu öldürülen teröristlerin anneleri için de geçerli. Annelerin oğullarının peşinden gitmeleri adil olur. Ölmeliler ve evleri yıkılmalı ki bir daha terörist yetiştiremesinler’ söylemi bu yayılmacılığın ve soykırımcılığın en kısa yoldan ikrarıdır” ifadelerine yer verildi.

“FİLİSTİNLİLERİN ACISI TÜM İNSANLIĞIN ACISIDIR”

Siyonist İsrail’in Savaş Suçu işlediği vurgulanan dilekçede, “Bu acımasız, insanlık dışı saldırıların, özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından açık ya da dolaylı biçimde İsrail’e destek verme; teşvik etme politikalarından kaynaklandığı da açıktır. Ancak artık insanlığın acısı tüm bu politik ve ekonomik çıkarların önüne geçmelidir. Çünkü Filistinlilerin acısı, tüm insanlığın acısıdır” denildi.

Halkçı Hukukçularımız Siyonist İsrail Devletinin elleri kanlı yetkililerinin “Savaş Suçu” ve “Soykırım Suçu” kapsamında yargılanmalarını talep ettiler.

“SUÇLAR CEZASIZ KALDIĞINDA YENİDEN AYNI ACILAR YAŞANMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Dilekçemizin sonuç kısmında da “Şikâyette bulunduğumuz İsrail Devletinin yöneticileri tarafından Masum Filistin Halkına yönelik Soykırım ve Savaş suçu işlenmektedir. Bir Halkın topyekûn imhası bu kişiler tarafından planlanmakta ve uygulamaya konulmaktadır. Bu nedenlerle insanlığın yaşadığı acıların verdiği deneyimlerle ortaya çıkmış evrensel insan hakları kurallarının uygulanması için bu başvuruyu yapmış bulunuyoruz. Bu suçlar cezasız kaldığında insanlık yeniden aynı acıları yaşamaya devam edecektir. Eğer mahkemenin “insanlığa karşı suçlar”ın faillerini yargılama iddiası var ise, İsrail Devleti ve failleri hakkında yargılama yaparak bu iddiasını hukuken hayata geçirmek zorunluluğu vardır” denildi.

Suç duyurumuzun ardından Partimizin Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Bilinmelidir ki, Halkın Kurtuluş Partisi’nin ABD-AB Emperyalizmine ve onların Ortadoğu’daki bekçi köpeği konumundaki İsrail Siyonizmine karşı mücadelesi salt hukukla sınırlı değildir.

İsrail meşru bir devlet değildir. Emperyalistlerin Ortadoğu halklarını, Arap halklarını darmadağın etmek ve bu yolla Ortadoğu kaynaklarını başta petrol gelmek üzere rahatça sömürmek için Arap halkını sürekli katliam, baskı ve cendere altında tutmak için uydurulmuş bir suni bir devlettir. Devlet olma nitelikleri yoktur. İlla bir devlet kategorisinde göreceksek de en fazla terör devleti diyebiliriz.

Bir cinayet devleti, bir katil devlettir İsrail. Bütün misyonu Ortadoğu’nun kalbine bir hançer gibi, kama gibi saplanarak Arap Halkını paramparça etmektir. Bu nedenlerle Uluslararası Ceza Mahkemesi bir yargılama yapsın veya yapmasın; oradan ne karar çıkarsa çıksın, Halkın Kurtuluş Partisi Emperyalizme karşı mücadelesinin bir parçası olarak, mutlak ve zorunlu olarak Arap Halkının bağrından İsrail kaması sökülüp atılıncaya kadar ve Arap Halkı Tam Bağımsız tek bir ulus halinde kardeş bir halk olarak Ortadoğu’da bağımsızca, onurluca yerini alana kadar Filistin Halkına ve Arap Halkına bağımsızlık mücadelesinde destek vermeye devam edecektir.

13 Mayıs 2021

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email