Partimiz, ilerlemiş yaşlarına rağmen 28 Şubat Kumpas Davası’ndan cezaevlerine alınan Emekli Generalleri ziyaret etti

FETÖ yargısı, CIA ve MOSSAD’la birlikte ürettiği sahte delillerle Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Odatv vb. davalarla hızını alamamış, bu kez de 28 Şubat 1997’de alınan Milli Güvenlik Kurulu kararlarından “darbe” üretmeye çalışmıştı. FETÖ’cü polislerin ürettiği sahte “deliller”(!) ve FETÖ’cülükten hapis yatan savcının hazırladığı iddianameyle açılmıştı bu dava.

Bu davayı da o dönemin Mustafa Kemal ve Kuvayimilliye gelenekli, Laik Cumhuriyet yanlısı askerleri cezalandırmanın aracı yaptılar.

Oysa 28 Şubat kararları, dönemin Başbakanı ve bakanları dahil kurula katılan herkesin oybirliğiyle alınmıştı. Kararların içeriğinde herhangi bir suç unsuru olmadığı, baştan sona Demokratik, Laik, Hukuk Devleti olmanın gereklerinin tekrarlandığı bilinmesine karşın, AKP Yargısı da artık yaşları 80’in üzerine çıkmış olan Askerler hakkında verilen müebbet hapis cezalarını onadı. Bulundukları yerlerden aceleyle cezaevlerine alındılar. Oysa Generallerin yaşları ve sağlık durumları itibariyle cezaevinde kalabilmeleri mümkün değildir.

Bu davaların ve infaz işlemlerinin tek amacı vardır: İntikam almak ve AKP’nin oylarının iyice eridiği şu günlerde kendi tabanını konsolide etmek.

Yine Laikliği, Laik Cumhuriyet’i, Mustafa Kemal’i ve Silah Arkadaşlarını kimsenin savunamamasını sağlamak, savunanları korkutmak-sindirmek.

İşin garibi, bugün muhalefet lideri olup da o kararlar altında İçişleri Bakanı olarak imzası olanlardan da, sözde Atatürk’ün partisiyiz diyenlerden de Generallerin maruz bırakıldığı bu haksız, hukuksuz uygulama karşısında tek ses çıkmamaktadır.

Yani Laikliği savunmanın karşılığı müebbet hapisle cezalandırılma olurken, Laikliği savunuyoruz diyen Meclisteki proje partileri en küçük bir açıklama dahi yapmamaktadırlar.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, geçmişteki Ergenekon davalarında olduğu gibi bu davanın da Ortaçağcı irticacıların öç alma operasyonu olduğunun bilinciyle ilk günden itibaren Anayasal ve Yasal görevlerini yapan Askerlerimizin yanında olduk. Olmaya da devam ediyoruz.

Bugün, HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak; İzmir Buca Kırıklar F Tipi Cezaevinde tutulan Emekli Generaller Çetin Doğan ve Çevik Bir’i ziyaret etmiştir. Sayın Çetin Doğan; 28 Şubat sürecine ve davaya ilişkin tüm ayrıntıları hatırlamaktadır, bugünlerin de geçeceğinin bilinciyle morali çok yüksektir.

Partimiz; ilerlemiş yaşlarına ve çeşitli sağlık sorunlarına rağmen, karşılaştıkları haksızlığın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin bilincinde oldukları görülen Askerlerimizin yanında olmaya devam edecektir.

23 Ağustos 2021

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email