Parababalarının sömürü ve soygun düzeni, bir günde 13 işçi kardeşimizi katletti! İş kazası değil, cinayet!

Bugün acı haberler ardı ardına geldi. Nazilli’de bir restoranda yaşanan bir patlamadan dolayı yedi insanımız yaşamını yitirdi. Bu arada PETKİM’de bakım sırasında siyanür kaçağıdan zehirlenen bir işçi kardeşimiz yaşamını yitirdi. Bunlar olurken akşam saatlerinde bir acı haber de İzmir Bornova’dan geldi. Bir otel inşaatında kule vincin devrilmesi sonucu beş inşaat işçisi kardeşimiz yaşamını yitirdi. İki işçi kardeşimiz de yaralandı.

Bu kaçıncı iş cinayeti!

Bununla kaç ailenin ocağına ateş düştü!

Zaten ağır çalışma şartlarında çalışan inşaat işçileri hiçbir güvence olmadan çalışıyorlar. Parababalarının aşırı kâr hırsı yüzünden canlarımız bir bir yok oluyor. Hem de üç kuruş para uğruna. Birçoğu da gurbetçi; yerini yurdunu, çoluğunu çocuğunu terk edip ekmek parası için yollara düşüyorlar, sağlıksız ortamlarda kalıyorlar. Bunun karşılığında aldıkları ücret ise Açlık Sınırında.

AKP’giller iktidarı iş cinayetlerinin en çok yaşandığı dönem olmuştur. Her yıl bu ve bunun gibi adına “kaza” dedikleri iş cinayetlerinde binlerce işçi kardeşimiz yaşamını yitiriyor. Daha Amasra’daki iş cinayetinin acısı dinmeden bugünkü iş cinayetleri yaşandı. Çünkü AKP’giller için bunların hepsi “kader” veya “işin fıtratında var.” Böylece iş cinayetlerini meşrulaştırmış olurlar.

İş cinayetleri ne kaderdir ne de fıtrattır! Bu katliamların nedeni Parababalarının aşırı kâr hırsı yüzünden önlem almamasıdır. Bu iş cinayetinin de bundan öncekilerinin de sebebi Parababalarının sömürü ve soygun düzenidir. Sorumluları da bu düzenin bekçiliğini yapan siyasi iktidarlardır.

Bornova’da, Nazilli’de, Aliağa PETKİM’de yaşanan iş cinayetlerinde yaşamının yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralı işçi kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

İşçilerin sağlığı ve can güvenliği Kapitalistlerin -Patronların karından önemlidir!

İş cinayetlerinin hesabını soracağız!

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

30 Aralık 2022

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

Print Friendly, PDF & Email