Parababalarının kâr hırsı bu kez de Gerede’de üç emekçiyi hayattan kopardı!

Parababaları için işçi demek ücretli köle, sonsuz kâr kaynağı demektir. İşçilere öldürmeyecek kadar sefalet ücreti verirler, kendileri açısından bir çivi kadar değeri olmayan işçinin yaşaması için iş güvenliğine üç kuruş para ayırmazlar. Yani patronlar, Parababaları için ilk feda edilecek unsur, işçinin bizatihi kendisidir.

İşte Bolu Gerede’de yaşanan iş cinayeti de bu sebepten kaynaklanmıştır. Basında yer alan haberlerdeki bilgilere göre Halavet isimli jelatin fabrikasında arıtma vana odasındaki vanayı kontrol ederken gaza maruz kalarak zehirlenen dört işçi kardeşimizden üçü hayatını kaybetti, bir işçinin durumu ağır. Ayrıca onları kurtaran itfaiye erleri de gazdan etkilendiler. Neyse ki onların hayati tehlikeleri yok. Hayatını kaybeden işçilerimizi saygıyla anıyor, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralı işçilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Fabrikanın açılışını 2021 Temmuz ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile AKP’li Bolu milletvekilleri yapmış.

Şaşırdık mı?

Tabiî ki hayır…

Bu ülkede meydana gelen her kirli işte AKP’giller’in parmağı vardır. Hangi taşı kaldırsak altından AKP’giller ve yandaşları çıkıyor. Denetimsizlik, yandaş kayırma, gerekli cezaların verilmemesi, yargılansalar bile bir de ödül gibi cezalar verilmesi ne yazık ki iş cinayetlerinin önünü alabildiğine açıyor.

Bir çok olay ya kapatıldı ya da yıllardır süren, bir türlü sonuçlanmayan mahkemelerde kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Sadece birkaçını sıralayalım:

Temmuz 2004’te Sakarya Pamukova’da meydana gelen hızlandırılmış tren faciasında 41 kişi ölmüş, 89 kişi de yaralanmıştı.

Ocak 2008’de Kütahya’da 9 kişinin öldüğü yeni bir tren kazası yaşanmıştı.

2014’de Manisa Soma’da 301 işçi kardeşimiz canice katledildi.

İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan ve sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imam hatip arkadaşı olan Torunlar Center’da yük asansörü 32’nci kattan düştü ve 10 işçi yaşamını yitirdi.

Karaman Ermenek’te Has Şekerler Linyit Madeni’nde su basan ocakta 18 işçi yaşamını yitirdi.

Temmuz 2018’de Tekirdağ Çorlu’da meydana gelen tren kazasında aralarında çocukların da bulunduğu 25 kişi hayatını kaybetti.

2018’de yüksek hızlı trenin kılavuz lokomotife çarpması sonucu 9 kişi öldü, 47 kişi yaralandı.

Pamukova, Davutpaşa, Karadon, Ermenek, Tuzla, Ostim, Kozlu, Soma ve Mecidiyeköy… Say say bitmiyor… Parababaları düzeni varlığını sürdürdüğü müddetçe de bitmeyecek, artık katliama dönüşen bu iş cinayetleri.

Üretimle hiçbir ilgisi olmayan, işçi düşmanı AKP’giller iktidarı devam ettiği sürece BU İŞ CİNAYETLERİ DEVAM EDECEK.

İş cinayetlerine iş kazası, işçinin kaderi, işin fıtratı diyenlerin zulüm düzeni sürdükçe BU İŞ CİNAYETLERİ DEVAM EDECEK.

Sorumlular cezalandırılmayıp bir de ödüllendirildiği sürece BU İŞCİNAYETLERİ DEVAM EDECEK.

AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüşmüş yargı, kör-sağır-dilsiz olmaya devam ettiği sürece BU İŞ CİNAYETLERİ DEVAM EDECEK.

Ancak biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere tüm halkımızın sorunlarını çözeceğiz. Çünkü biz Halk için Halkın İktidarını kuracağız. Ve hiçbir işçinin, hiçbir kadının, hiç bir çocuğun ölmesine izin vermeyeceğiz.

Çünkü biz hiçbir çocuk babasız, annesiz kalmasın diye bu mücadeleyi veriyoruz.

Çünkü biz insanı yaşatmak, doğayı korumak için, eşit adil bir düzen kurmak için mücadele ediyoruz. Bunu da başaracağız. Tüm bu katliamlarını hesabını soracağız.

İşçiyiz Haklıyız Yeneceğiz!

Kahrolsun Parababalarının Sömürü Düzeni!

Yaşasın İşçi Sınıfının Mücadelesi!

26 Eylül 2022

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

Print Friendly, PDF & Email