Özgürlüğümüzden asla vazgeçmeyeceğiz!

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde TBMM’ye AKP’giller’in listesinden giren HÜDAPAR ve Yeniden Refah Partisi’nin AKP ile kol kola girerek kadın düşmanı Ortaçağcı Faşist Din Devleti’nin inşasını hızlandıracak söylemlerine karşı Ankara, İstanbul ve İzmir’de alanlarda eylemler gerçekleştirdik.

Bir kez daha haykırdık; Laiklik kadının özgürlüğüdür ve bizler özgürlüğümüzden asla vazgeçmeyeceğiz!

Bir kez daha haykırdık; Kadın düşmanı Ortaçağcı Faşist Din Devleti’nin inşasına izin vermeyeceğiz!

Bir kez daha haykırdık; Şeriat kadının esaretidir. Şeriat Ortaçağ’dır!

İzmir

Kurtuluş Partili kadınlar olarak ilk eylemimiz 7 Haziran Çarşamba günü saat 19:00’da İzmir’de gerçekleşti. Partimizin il binasından kortej oluşturarak Karşıyaka Çarşı girişine kadar pankart, döviz, bayrak ve sloganlarımızla gelen üyelerimiz burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Buradaki basın açıklaması HKP Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi üyesi Prof. Dr. Özler Çakır tarafından yapıldı.

Eylemde ayrıca HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak da bir açıklama yaptı. Çolak bu eylemin ülkemizin çekilmek istendiği karanlığa dikkat çekmek için yapıldığını, Ortaçağ’da kadının yaşamsal açıdan bir yerinin olmadığını, örnekler vererek kadının durumunu anlattı.

21’inci Yüzyılda ülkemizi geriye götürmek isteyenlere karşı Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından Laikliğe daha fazla sahip çıkılması gerektiğini belirten Çolak, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Yüksek Yargının ele geçirildiğini ve sonrasında da kerte kerte yargının, hukukun, sağlığın, eğitimin bitirildiğini ifade etti. Dinin de bitirildiğini, camilerin siyasetin merkezi haline getirildiğini, bunun da çok tehlikeli olduğunu, Kurtuluş Partili Kadınların dikkat çekmek istedikleri bu konulara da tüm halkımızın duyarlı olmasını istediklerini belirterek konuşmasını bitirdi.

İstanbul

İstanbul’da eylemimiz 8 Haziran Perşembe günü saat 19:30 da Kadıköy’de Mustafa Kemal Heykeli önünde gerçekleşti. Eylemde basın açıklaması HKP Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Semra Kalkan tarafından yapıldı.

Ankara

Ankara’da eylemimiz 10 Haziran Cumartesi saat 19:00’da Kızılay’da Karanfil Sokak’ta gerçekleşti. Burada da basın açıklaması HKP Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Reycan Çakır tarafından yapıldı.

Eylemlerimizde “Yeni Meclis Bileşimi, Ortaçağcı Faşist Din Devleti’nin İnşasına Hız Verdi. Laiklikten Vazgeçmeyecek, Mücadeleye Devam Edeceğiz!” “Kadınlar Bizim Kadınlar Uyanın! Ayağa Kalkın! Ortaçağcı Kölelik Düzenine Götürülüyoruz!” ve “Şeriat Ortaçağ’dır!” pankartları açıldı.

Ayrıca “Laiklik Kadını Özgürlüğüdür”, “Ne Şeriat, Ne Feminizm. Kadının Kurtuluşu Sosyalizmde”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Kadının Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir” dövizleri açıldı.

Eylemlerde sık sık “Laiklik Kadının Çocuğun Özgürlüğüdür”, “Şeriat Ortaçağ’dır”, “Kadının Kurtuluşu Devrimde Sosyalizmde”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez” sloganları atıldı.

Laiklik kadının özgürlüğüdür diyen Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, emperyalizme, Ortaçağcı gericiliğe ve şovenizme karşı antiemperyalizm cephesinin yegâne temsilcisi Halkın Kurtuluş Partisi saflarında kadınlarımızın, çocuklarımızın eşitliği ve özgürlüğü için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

15 Haziran 2023

HKP Merkezi Kadın Çocuk Komitesi

Print Friendly, PDF & Email