ORTAÇAĞCI TAYYİPGİLLERİN KUŞ CENNETİNİ “RANT CENNETİ”NE ÇEVİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ.

 

Doğa düşmanı Tayyipgiller, İzmir Kuş Cennetini rantçılara peşkeş çekemez

 

Doğa ve çevre dostu HKP İzmir İl Örgütü olarak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Kuş Cenneti’nin satışa çıkarılmasını protesto ettik.

11.05.2014 Pazar günü saat 13.00’da Kuş Cenneti’nde toplanarak sloganlarla yürüyüş yaparak Kuş Cenneti’nin girişinde basın açıklaması yaptık.

İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak’ın yaptığı basın açıklamasından önce, geçen yıl Reyhanlı da El Kaide tarafından katledilen yurttaşlarımızı da andık. Katliam’dan Tayyipgiller’in sorumlu olduğunu belirttik. “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Reyhanlının Hesabı Sorulacak” sloganları ile Reyhanlı Katliamı’nı protesto ettik.  

Tacettin Çolak, Tayyipgiller’in İnsana, Doğaya, Hayvana ve Çevreye düşman olduğunu, Kuş Cenneti’nin 1. Derece Doğal Sit Alanı içinde olduğunu ama Tayyipgiller’in bu sulak alana ve Çamaltı Tuzlası’na rant için göz diktiğini söyledi.

Kurtuluş Partililerin Çevre dostu, Doğa dostu olduğunu belirterek Halkımızı HKP ile bağlantıya geçerek Kuş Cennetinin ve Çamaltı Tuzlasının satılmasına karşı mücadeleye davet etti.

Protesto Eylemi sırasında “ Doğa Düşmanı AKP”, “Çevre Düşmanı AKP”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek” sloganlarını atarak Doğa ve Çevre Dostu olduğumuzu bir kez daha gösterdik.

 

İzmir’den Kurtuluş Partililer

 

     

 

{youtube}q_XOokJlP_8{/youtube}

 

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) İzmir İl Başkanı Av. Tacettin ÇOLAK’ın

İzmir Çamaltı Tuzlası Kuş Cenneti önünde yaptığı Basın Açıklamasıdır.

 

Ortaçağcı Tayyipgiller’in Kuş Cenneti’ni “rant cenneti”ne çevirmesine izin vermeyeceğiz

İzmir Kuş Cenneti, İzmir’in Çiğli ilçesindeki Çamaltı Tuzlası’nda bulunan bir doğal alandır. Orman Genel Müdürlüğünün koruması altındadır. Bölge 1982 yılında Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası ilan edilmiş, 1985 yılında da Birinci Derecede Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. 8000 hektarlık alanda 205 kuş türü yaşamaktadır. 

Burada, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN)’nin nesli tükenmekte olanlar listesinde yer alan tepeli pelikan ve küçük kerkenez ile birlikte pembe kanatlı flamingo, yalıçapkını, gri ve siyah leylekler gibi birçok kuş yaşamaktadır.

İzmir Kuş Cenneti, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olup, özellikle su kuşlarının önemli üreme bölgelerindendir. Her yıl 50.000 civarında kuşun ziyaret ettiği bölge kuşların göç yolları üzerinde yer almaktadır. Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında korunan ülkemizin tek yaban hayatı sahasıdır.

Ayrıca bölgedeki Çamaltı Tuzlası’nda da doğal yollarla yıllık 600 bin ton tuz üretilmektedir.

İşte İzmir’imizin bu güzelim doğa parçası buranın gerçek sahipleri kuşlara çok görülmektedir.

Niçin?

Bir avuç Parababası ve Antika Tefeci-Bezirganın rant hırsı yüzünden.

Oysa beğenmediğimiz 12 Eylül Faşist Generalleri bile burayı 1. derece SİT alanı ilan ederek kuşların korunması ve üreme sahası olarak görüp burayı doğal olmayan etkilerden korumaya aldılar.

Peki Tayyipgiller ne yapmakta?

Bu Kuş Cenneti’nin yanına 1. Derece SİT kapsamındaki Çamaltı Tuzla arazisini de ekleyerek satışa çıkartmaktalar. Bu bölgenin şahıslara peşkeş çekilmesi demek, benzer örneklerde görüldüğü gibi buraların da yapılaşmaya açılması demektir.

Dolayısıyla beton yığınlarıyla dolduracakları bu cennete her yıl gelen on binlerce kuş bir daha uğramayacağı gibi, nesli tükenmekte olan kuşlara da bir daha rastlayamayacağız. Çamaltı Tuzlası’nın özelleştirilmesi ile de doğal yollardan elde edilen tuz üretiminde makineleşmeye gidileceği için bu yöntemin de buradaki doğal hayata darbe indireceği kesindir.

Peki bu Tayyipgiller sadece İzmir Kuş Cenneti’nde mi doğaya düşmanlar?

Elbette hayır.

Bunlar; İstanbul Boğazı’na 3’üncü Köprü yapacağız diye Kuzey Ormanları’nda 1 milyondan fazla ağacı kestiler. Yol yapacağız diye ODTÜ Ormanlarını tahrip ettiler.

Başbakanlık binası yapacağız diye Atatürk Orman Çiftliği arazilerini tahrip ettiler buralardaki binlerce ağacı vicdanları sızlamadan kestiler.

Dahası bunlar, Taksim Gezi Parkı’ndaki küçücük yeşil alana bile tahammül edemediler. Kestikleri ağaçların yerine Ortaçağcıların sembolü “Topçu Kışlası”nı kondurmak istediler. Fakat Şanlı Gezi Direnişimiz’le bu oyunları bozuldu.

Bu doğa katliamlarının hukuka aykırı olduğu, geçtiğimiz günlerde mahkemelerce de karara bağlanmış olmasına karşın, yaptıkları tahribatın geri getirilmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Ancak Demokratik Halk İktidarında; bu tahribatları yapanlar yaptıranlar, tıpkı diğer yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, vurgun ve talan suçları gibi bu suçlarından da yargılanacaklardır.

“Kurtuluş Partisi, insan hayatının sürmesinin, bitkiler ve hayvanlarla birlikte, doğal dengeyi hiç bozmadan mümkün olabileceğini çok iyi bilmektedir. Bunun için doğaya ve diğer canlılara saygılı, onlara zarar vermeyen bir üretimin yapılmasından yanadır.

“Unutmayalım ki dünyamız, bilim insanlarının öngörülerine göre daha üç milyar yıl biz canlılara ev sahipliği edecektir. Doğanın bu hizmetini yapabilmesi için bizim de onun kanunlarına saygılı olmamız ve onu bir bütün olarak (dağlarıyla, ovalarıyla, ormanlarıyla, nehir, göl ve denizleriyle, bitkileriyle, hayvanlarıyla) canı gönülden sevmemiz gerekir. Partimiz, bu bilince sahiptir ve bu sevgiyi taşımaktadır.

“Para ve kâr tanrısına tapınan Parababalarının, bu insan, Tarih ve doğa katliamları onların cibilliyeti iktizasıdır. Torunlarımız bunları lanetle anacaktır.” (HKP Programı’ndan)

Eğer İzmir Halkı bu peşkeşe karşı çıkar ve tıpkı Gezi Direnişi’mizdeki gibi bir mücadele verirse bu Ortaçağcıların hesaplarını bozabiliriz.

Herkesi, bu Kuş Cenneti’ni “Rant Cenneti” yapmak isteyen Tayyipgiller’e karşı mücadele için HKP ile irtibata geçmeye çağırıyoruz. 11.05.2014

 

HKP İzmir İl Örgütü

           

Print Friendly, PDF & Email