Ortaçağcı gerici Hiranur Vakfı’nda ömrü talan edilen bir kız çocuğu; H. K. G.’nin 6 yaşında “evlendirilmesi” davasında karar verildi!

Ortaçağcı gerici cemaat ve tarikatlarda binlerce çocuk istismara uğruyor. Bunların birçoğu aileleri tarafından görmezden geliniyor, gizleniyor. Aileler çocuklarını çoğu zaman kendi elleri ile teslim ediyor ancak zavallı çocuklar seslerini çıkartamıyor çoğu zaman.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H. K. G. de 6 yaşından beri istismara uğrayan bir çocukken tesadüfler bir uyanış yaratıyor kendisinde ve başkaldırıyor bu rezalete. Yargıya başvuruyor. 6 yaşındayken ailesi tarafından “imam nikâhıyla evlendirilmesi” ve 29 yaşındaki Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına dair tüm yaşadıklarını baştan sona anlatıyor ve şikâyetçi oluyor.

Dava sürecinde gördüğümüz gibi 6 yaşında iken bu küçük kıza tecavüz başladı. 13 yaşında nişan, 14 yaşında ise düğün yapıldı. Düğünden sonra 17 Ağustos 2012 tarihinde, annesi kızı hastaneye götürdü. Doktorun çocuğa istismarı hemen anlaması ve polise haber vermesi üzerine savcılık soruşturma başlattı. Ancak uzun yıllar bu soruşturmanın üstü örtüldü. Tecavüz ve işkence dolu yıllar sonunda eşinden ve ailesinden şikâyetçi olarak evi terk eden kız, tecavüzcüden boşanmış ve adalet istemek için hukuki yollara başvurmuştur. Bunun üzerine olay 30 Kasım 2020 tarihinde yeniden yargıya taşınmıştır. Kızın suç duyurusu sonrasında savcılığın 30 Ekim 2022 tarihinde hazırladığı iddianame, dava dosyasına giren fotoğraf ve belgeler ülke gündemine düşmüş çok büyük bir infial uyandırmıştır.

HKP olarak, bu süreçte Hiranur Vakfı’nın da bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğüne “Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun”un yürürlükte olduğunu belirterek, kanun kapsamında bu vakfın kapatılması talebiyle başvuruda bulunduk.

Her duruşmayı Partimiz Yöneticileri, Avukatları ve Üyelerimizle takip edip Adliye önünde açıklamalarda bulunduk. Ayrıca ilk duruşmada bu tarikat ve cemaatlerin ve onlara destek veren, faydalı bulanların içyüzünü ortaya sererek davaya katılma talebinde bulunduk. 2’nci duruşmadan itibaren gizlilik kararı verilmesine rağmen davayı ısrarla takip ettik. Bu davayı bu şekilde takip eden tek siyasi Parti olduk.

23.10.2023 tarihinde, 7. duruşmada sanıkların ve avukatlarının davayı uzatma çabasına rağmen mahkeme nihayet bir karar verdi.

Mahkeme, baba Yusuf Ziya Gümüşel’e 20 yıl, kız çocuğunu istismar eden Kadir İstekli’ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel’e ise 16 yıl sekiz ay hapis cezası verdi. Heyet, Fatma Gümüşel hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkardı.

Verilen cezalar, bir çocuğun çocukluğunu elinden alan, hayatını karartan, bir kadının ömrünü talan eden 4. Tür yaratıkların hak ettiği cezalar değil elbette. Ancak ülkemizde esen Ortaçağcı gerici rüzgârlara rağmen, yargının AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüşmesine rağmen, Mahkeme Heyetinin böyle bir karar verebilmesi de olumlu olarak değerlendirilebilir. Çünkü ülkemizde çocuğa ve kadına yönelik cinsel istismar olayları ve hatta cinayetler sümen altı edilmektedir. Örneğin AKP milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde ölü bulunan Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova da iddialara göre Şirin Ünal’ın istismarına uğramış, katledilmiş ancak olay intihar süsü verilerek kapatılmıştır. Bu yüzden H. K. G davasında AKP’giller’e rağmen böyle bir karar çıkması önemlidir.

Bu kararın verilmesinde en başından beri istikrarlı bir şekilde davayı takip etmemizin ve kamuoyunun baskısı da çok etkili oldu. Öyle ki bu olaya dini inancı olan insanlar, başı kapalı kadınlar bile tepki gösterdi.

Bu dava sadece çocuğun cinsel istismarı davası değildi. Antika Tefeci-Bezirgân Sermaye Sınıfının temsilcisi Ortaçağcı gericiliğin, tarikatların, cemaatlerin kadınlarımıza, çocuklarımıza nasıl baktığını ve nasıl istismara uğrattığını gün yüzüne çıkartan bir davaydı.

Asıl olan bu tür olayların sık yaşandığı Ortaçağcı gerici tarikat, cemaat ve örgütlerin kapatılması, ortadan kaldırılmasıdır!

Bu da ancak gerçek Laikliğin uygulandığı gerçek bir halk iktidarında mümkündür.

Bizim mücadelemiz kadınların, çocukların özgürce, güvenli bir şekilde yaşadığı bu düzeni kurma mücadelesidir.

Ortaçağcı Gerici Tarikatlar, Cemaatler Kapatılsın!

Laiklik Kadının, Çocuğun Özgürlüğüdür! 

23.10.2023 

Kurtuluş Partili Kadınlar

Print Friendly, PDF & Email