ONURLU, KARARLI, NAMUSLU BİR BİLİM ADAMI, YURTSEVERLİĞİNİ SATMAYAN BİR AYDIN: SERVER TANİLLİ

ONURLU, KARARLI, NAMUSLU BİR BİLİM ADAMI,

YURTSEVERLİĞİNİ SATMAYAN BİR AYDIN: SERVER TANİLLİ

Bilim insanı namuslu olmalı, paraya pula satmamalı bilimini, biat etmemeli gericiliğe, aydınlığa doğru yürümeli emin adımlarla.

Bilim insanı kararlı olmalı, söylediklerinin, yazdıklarının arkasında durmalı yıllar geçse de, sindirmemeli mahkemeler, kurşunlar, yaşamı zindan eden baskılar.

Bilim insanı yurtsever olmalı, canından çok sevmeli vatanını, uğruna canını verecek kadar sevmeli halkını, insanını.

Bilim insanı Server Tanilli gibi olmalı, O’nun gibi namuslu, kararlı, yurtsever olmalı.

Bir faşistin ihbarı sonucu yargılandığı mahkemede kendisine: “Savcılığın hazırladığı iddianameye göre öğrencilere tutturduğunuz ders notlarında komünizm propagandası yapmışsınız. Bu iddiaya ne diyorsunuz Sayın Tanilli?” diyen hâkime O’nun gibi haykırabilmeli:

O sözler ki kalbimizin üstünde

Dolu bir tabanca gibi

Ölüp ölesiye taşırız

O sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan

Uğrunda asılırız.

 

Yalpalamadan, inancından, bilim insanlığı namusundan taviz vermeden, aydın ve sosyalist kimliğine tozun zerresini kondurmadan, alacağı cezanın akademik yaşamını karartacağını bile bile, tokat gibi indirdi DGM hâkimlerinin yüzüne Atilla İlhan’ın dizelerini.

Mahkemelerle susturamadılar, geri adım attıramadılar. 1978 yılının 07 Nisanı’nda kahpece arkadan kurşunladılar, ölürse kurtuluruz, dediler. Ama Server Tanilli Azrail’e de direndi. Tekerlekli sandalye ile devam etti yaşamına. Ama susmadı Server Tanilli, inandığı doğruları “sakat kalmamın hıncını yazarak çıkarmaya çalışıyorum” diyerek yazmaya devam etti.

Gericilik rüzgârlarının estiği günümüzde gericiliğe teslim olmadı. Ortaçağ gericiliği demek olan Şeriata karşı hep aydınlığı savundu, yazılarıyla, kitaplarıyla halkımızı aydınlatmanın mücadelesini verdi. Katları, yatları olmadı, milyon dolarlara değişmedi bilimini, inancını, mücadelesini.

Onun en büyük ödülü, en büyük mutluluğu, halkına bir şeyler vermeyi başarmasıydı. “Demek ki halkıma bir şeyler vermeyi başarmışım ne mutlu bana” diyordu, bir taksi şoförünün kitaplarından pasajlar okumasına karşılık.

İşte Bilim İnsanını mutlu eden bu olmalı; Halkı için bir şeyler yapmanın mutluluğu…

Server Tanilli’yi sakat bıraktılar, ülkesinden, öğrencilerinden uzaklaştırdılar, yargıladılar mahkeme salonlarında ama Server Tanilli’nin umudunu, mutluluğunu, Sosyalizme olan inancını yok edemediler.

İnsan doğan insan olarak bedence aramızdan ayrılan Server Tanilli’nin kararlılığı, direnci, insanlığın nihai kurtuluşu demek olan Sosyalizme olan inancı, insanlığın kurtuluş mücadelesinde yaşamaya devam edecek.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak Server Tanilli’yi sonsuzluğa uğurlarken anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. 01.12.2011

 

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ

GENEL MERKEZİ

Print Friendly, PDF & Email