Ölümsüz Fidel’i selamlamak için Küba Büyükelçiliğindeydik

fidel-1Bugün Kurtuluş Partililer olarak zorlu bir görevi daha ifa etmenin acısını yaşadık. Dünya Halklarının gözbebeği Küba’nın, Küba Halkının kurtarıcısı ve Sosyalist Küba’nın inşa edicisi Fidel Castro Yoldaş’ı sonsuzluğa uğurladık bildiğiniz gibi. Taziyelerimizi iletmek için HKP adına oluşturulan bir heyetle Küba Büyükelçiliğine ziyarete gittik.

Elçilik girişinde Fidel ve Che’nin fotoğraflarından oluşan bir odada Fidel için bir köşe oluşturulmuştu.  Sierra Maestra Dağlarında çekilen bir fotoğrafı önüne hazırlanan taziye defterini, HKP Merkez Komite Üyesi Sait Kıran Yoldaş’ımız Partimizin duygu ve düşüncelerini içeren bir metin kaleme alarak imzaladı.

Metinde; Fidel’in devrim davasına, halkının kurtuluş mücadelesine olan kararlılıkla bağlılığı, “onuru yaşamdan değerli” tuttuğu, ABD Emperyalistlerinin her türlü ablukasına rağmen teslim olmadığı, Fidel’in insanlık ölmesine izin vermediği sürece yaşayacak bir kahraman olduğu, mücadelesinin Halkın Kurtuluş Partisi mücadelesinde yaşamaya devam edeceğini belirterek Dünya Halklarına, Küba Halkına, Küba Komünist Partisi’ne ve Küba Halkının ülkemizdeki temsilcisi Küba Büyükelçiliğine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz, denildi.

Daha sonra Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals Yoldaş’a ve nezdinde Küba Halkına başsağlığı dileklerimizi ilettik. Küba Halkının Türkiye Temsilcisi Yoldaşa Fidel’in bedence aramızdan ayrılışı nedeniyle Genel Merkezimiz tarafından yayımlanan bildirimizin Türkçe ve İngilizcesi ile Genel Başkanımız Nurullah ANKUT’un “Fidel Öldü mü?” başlıklı değerlendirmesini sunduk.

Kübalı Yoldaş’ımızla kalp kalbe karıştı. Çünkü bizler aynı dili konuşamıyorduk ama aynı davayı, aynı duyguları paylaşıyorduk. O yüzdendir çok iyi anlaşmamız. Aynı idealleri paylaştığımız, aynı insanlık davasını güttüğümüz için, Kübalı Yoldaşlar bize mahallemizin bir insanı, en yakınımızdaki bir akrabamız kadar yakındırlar.

Ant olsun ki, Fidel Yoldaş’ın; “insanlık tek bir sosyalist aile olacak” sözünü yaşama geçireceğiz. O sözün gerçekleşmesi için Devrimci Mücadeleyi vereceğiz.

Ve Fidel Yoldaş’a sözümüzdür:

Türkiye’nin gerçek devrimcileri olarak Fidel Yoldaş’ın unutulmasına, unutturulmasına izin vermeyeceğiz.

28.11.2016

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email