MUTAŞ’TA AÇLIĞA, SUSUZLUĞA, SOĞUĞA RAĞMEN İŞGAL DEVAM EDİYOR!

MUTAŞ'TA AÇLIĞA, SUSUZLUĞA, SOĞUĞA RAĞMEN İŞGAL DEVAM EDİYOR!

 

Ekmek davaları için işyerini işgal eden Mutaş işçilerinin işyeri işgali 2’inci gününü doldurdu. 26 Ekim Salıyı 27 Ekim Çarşambaya bağlayan gece işyerine girerek işyerinin temel direği olan vincin tepesine çıkarak işyerini işgal eden işçiler ve Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Mali Sekreteri Necmetin Aydın’la beraber ekmeksiz susuz direnmeye devam ediyorlar. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Fabrikaya yemek ve su alınmazken işçiler yağmur suyu içerek ayakta kalmaya çalışmaktalar. Bugün işçilere tıbbi destek için gelen Türk Tabipler Birliği üyesi doktorlar içeriye alınmadı. Dışarıda ise yoğun yağmur altında ve havanın soğuğuna rağmen işçi aileleri ve destekçileri destek eylemlerine aralıksız devam ediyorlar. Bugün polis 2 kez dışarıdaki destekçilere biber gazı ve coplarla saldırdı. İlk saldırı öğlen saatlerinde içerideki eşlerine destek veren kadınlara yönelik gerçekleştirildi. Polisin biber gazı ile müdahalesi sırasında Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina ve diğer avukatların içerisinde olduğu birçok kişi ve işçi eşleri biber gazından etkilendiler. 

Saldırı sonrasında 3 kadın hastaneye kaldırıldı.İkinci saldırı ise saat 16.00 sıralarında basın açıklaması yapılacağı sırada gerçekleştirildi. DİSK Örgütlenme Daire Başkanı ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Eğitim Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Eğitim Sendikası Celalettin Aykanat, Birleşik Metal İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar’ın da aralarında bulunduğu kitlenin üzerine önce kamyon sürdüren polis buna tepki gösteren destekçilere biber gazı ve coplarla saldırdı.

Bu sırada Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal polisin vahşice saldırısı ile gözaltına alındı.

Kitlenin kararlı duruşu ve tepkisi nedeniyle Erdal Kopal serbest bırakıldı. Konu ile ilgili olarak Erdal Kopal ve Pınar Akbina Gebze C. Savcılığın’a giderek suç duyurusunda bulundular ve hastaneye sevkedildiler. Saldırının ardından DİSK Genel Başkanı ve Adnan Serdaroğlu tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Şu anda fabrikada ve dışarıdaki gergin bekleyiş devam ediyor.

Print Friendly, PDF & Email