Mustafa Kemal’i Anıtkabir’e almayanlar suç işlemeye devam ediyor!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Ankara ayağında yine engellemeyle karşılaştık.

Partimizin Ankara İl Örgütü üyeleri bugün de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95’inci yıldönümü dolayısıyla yine Anıtkabir’e girmek istediler. Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözü, kalpaklı portresi ve imzasının bulunduğu pankart altıncı kez içeri alınmadı.

İlk olarak 29 Ekim 2017 tarihinde Kızılay’dan Anıtkabir’e kitlesel katılımla bir yürüyüş gerçekleştirdikten sonra üzerinde Mustafa Kemal’in kalpaklı portesi bulunan ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazan pankart Anıtkabir Komutanlığı tarafından Anıtkabir’e alınmamıştı.

O tarihten bugüne HKP üyeleri 19 Mayıs’ta, 23 Nisan’da, 30 Ağustos’ta ve 10 Kasım’da Anıtkabir’e yürümek istemiş, ancak Anıtkabir’e girişleri her seferinde Anıtkabir Komutanlığı tarafından engellenmiştir.

Bugün de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıl dönümü dolayısıyla yine Tandoğan’dan Anıtkabir’e “Yaşasın Cumhuriyet”, “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” ve “Mustafa Kemal Ölümsüzdür” sloganları eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştirdik. Anıtkabir Komutanlığı yetkilileri söz konusu pankartımızın Anıtkabir’e alınmayacağını söyleyerek suç işlemeye bugün de devam etmiştir.

Bu hukuksuz tutumu teşhir etmek için Anıtkabir önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Basın Açıklamasını HKP Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran gerçekleştirdi. Sait Kıran, “Cumhuriyetin kuruluşunun 95’inci yıldönümünde Cumhuriyetin kurucusu ölümsüz kahraman Mustafa Kemal’in portresi ve savaşçı, mücadeleci, anti-emperyalist tutumunu en güzel gösteren sözü olan “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözü nedeniyle pankartlarımız bir kez daha Anıtkabir’e alınmıyor. Bu tutum Mustafa Kemal’e ve onun önderliğindeki Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza karşı bir ihanettir. Bu tutumu protesto ediyoruz” dedi.

Sait Kıran sözlerine şöyle devam etti: “Ama bu günler geçecek. Nasıl Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda emperyalistleri ve onların yerli işbirlikçilerini yenilgiye uğratmışsak; İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı da zafere ulaştıracak ve tüm ülkeyle birlikte Anıtkabir’i de özgürlüğüne kavuşturacağız. O günler mutlaka gelecek. Buna inancımız tamdır. Bu uğurda mücadelemiz devam edecektir.” 29 Ekim 2018

HKP Ankara İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email